Turgut Özal’ın Ayasofya tepkisi!

ANAP eski milletvekili Avni Akkan, Ayasofya Müzesinin camiye çevrilme girişimi nedeniyle dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal’dan okkalı bir fırça yediğini anlattı. Akkan, yaşadığı olayı şahitleri ile birlikte Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan’a anlattı.

Avni Akkan, ANAP Trabzon il Başkanı… Yıl; 1984- 85! Ali Sabit Aksoy, Osman Sula il yöneticisi.. Aksoy ve Sula, ANAP’ın muhafazakar kanadının önemli isimlerinden! ANAP’ın önemli isimlerinden Abdulkadir Aksu, Cemil Çiçek, bugün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek de aynı ekipten!

Aksoy ve Sula, yönetim kurulu toplantısında Avni Akkan’a, ‘Sayın Başkan Ayasofya Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in Vakfiyesidir. Yıllarca cami olarak kullanılmış. Cami olarak kullanılmalıdır’ bu konuda basına bir açıklama yapalım şeklinde bir öneri getirirler.

Avni Akkan’ın Ayasofya ile ilgili pek bilgisi yoktur. Ertesi gün parti il merkezindeki basın toplantısında Ayasofya Müzesi olayı gündeme getirilir. Ali Sabit Aksoy, Ayasofya Müzesinin Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi olduğunu söyler. İl Başkanı Avni Akkan’da, il yöneticisi Ali Sabit Aksoy’u tasdik eder. Avni Akkan yıllar sonra bu olayı anlatırken, ‘Anavatan Partisi muhafazakar bir parti. Muhafazakar partide vakfa, camiye karşı çıkma olur mu? Ben de olayı incelemeden, araştırmadan bir şeyler söyledim. Yani olay biraz da karambole geldi. Arkadaşlarım Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet’in Vakfıyesi olduğuna dair belge de getirmemişlerdi. Zaten, sonradan bu işi bilen birileri Trabzon’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’ya dokunmadığını, Fatih’ten sonra Trabzon’a Valilik yapan Yavuz Sultan Selim ve Trabzon’da doğan Kanuni Sultan Süleyman’ın da Ayasofya’yı camiye çevirmediklerini ve Kilise olarak koruma altına aldıklarını söylemişti. Ama bizim muhafazakar arkadaşlar, Ayasofya Müzesini camiye çevirmek için gayret gösteriyorlardı. Ben de muhafazakar bir partinin il başkanı olmam nedeniyle bir yerde mecburen arkadaşların önerisine evet dedim’ dedi.

Akkan ve il yöneticilerinin Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması şeklindeki söylemleri ertesi gün ulusal gazeteler de yer aldı. Hatta olay Avrupa’da da yankı buldu.

ANAP eski milletvekili Avni Akkan, Ayasofya ile ilgili haberlerin gazetelerde yer almasından sonra Başbakan Turgut Özal’ın kendisini aradığını belirterek, ‘Öğle saatleriydi. Partide idim. Sekreter, Başbakanlıktan arandığımı söyledi. Telefonu aldım. Başbakan’ın aradığı söylendi. Birkaç dakika sonra merhum Turgut Özal, ‘Avni, nedir bu iş. Sizin başka işiniz yok mu? Başımı neden sıkıntıya sokuyorsun? Memlekette yapılacak başka iş kalmadı da, sıra Ayasofya’ya mı geldi. Ayasofya Müze olarak kalacak. Bu işi daha kurcalamayın’ dedi. Ayasofya 30 yıl önce bizim dönemimizde gündeme geldi. Özal, müdahale etti’ dedi.

Xxx

 

Ayasofya Müzesini 30 yıl önce camiye çevirmek isteyenlere o gün Başbakan Turgut Özal, karşı çıkmış ve bu girişimi engellemişti.

Ayasofya’nın cami olmasını isteyen ekip, o günkü muhafazakar Başbakan Turgut Özal’a yaptıramadıklarını bugün şimdilik de olsa AKP’ye ve muhafazakar Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptırdılar.

 

Ayasofya’da hazine mi arıyorlar?

 

Ayasofya Müzesi bahçesinden arayan bir vatandaş, tarihi binanın deniz tarafındaki duvarının birileri tarafından makine ile delindiğini söyledi.

Ayasofya Müzesinin duvarının delinmesi veya yapıya müdahale edilmesi, suçun suçu!

Ayasofya’nın değil duvarında gedik açmak, duvarını silmek bile izne tabi.

Vatandaşın bu şikayetini, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan’a aktardık. Yıldırım, Trabzon dışında olduğunu olayı araştıracağını bildirdi.

Mazhar Yıldırımhan, olayı araştırdı mı araştırmadı mı, bilemiyoruz. Ayrıca Trabzon’da bir de Müze müdürü, Kültür ve Turizm Müdürü var. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu var. Ayasofya’nın duvarlarının delinmesine bunca yetkiliden birinin müdahale etmemesi gerçekten ilginç.

Ayasofya’nın güneyinde yapılmakta olan otopark ve işyerleri için, bir duvarın yıktırmayan ve doğru bir iş yapan müze müdürü Ayasofya’nın duvarlarının oyulmasına göz yummamalı!

 

Taciz iddiası!

 

Bu arada Ayasofya’dan arayan vatandaş, Ayasofya Müzesini ziyarete gelen bayanları orada isminin baş harfi H olan birinin sözlü olarak taciz ettiğini öne sürdü. Ayasofya’da sözlü veya fiili taciz olaylarının yaşandığına ihtimal vermiyoruz. Orada gündüz vakti kesinlikle böyle bir şey olmaz. Gece olur mu, onu bilemeyiz. Ayasofya’nın eskiden bekçisi vardı. Bina ve bahçe Vakıflara geçtiğinden buyana orada bekçi yok. Giriş serbest. Ayrıca orada görevli olduğunu söyleyen birinin Ayasofya hakkında turistlere bilgi verirken, Kilisenin 500 yıl cami olarak kullanıldığını Atatürk’ün 1924’de orada namaz kıldığını falan söylüyormuş. Bu arada Ayasofya’da namaz kılanların sayısı da her geçen gün azalıyormuş.

 

Kabe Vakfı!

 

Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük kayıtlarında Trabzon’da Kabe vakfı diye bir vakıfın bulunmadığını söyledi.   Trabzon’un yakın tarihi ile ilgili önemli bilgilere sahip Cahit Hacısalihoğlu, Trabzon kent merkezindeki Yenimahalle semtinin Osmanlı döneminde Kabe vakfına ait olduğunu ve bu arazinin 1952 yılında Trabzon Belediyesi tarafından parsellenerek satıldığını söylemişti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.