Turizm dedikleri, Arap’tır bekledikleri

Sevgili okurlar sokağa çıkıp, yoldan geçen herhangi bir vatandaşı çevirip “Trabzon’un en büyük sorunu ne?” diye sorsanız alacağınız cevaplar bellidir…

İlk olarak “işsizlik”

İkinci olarak da her gün biraz daha içinden çıkılmaz bir hal alan “Trafik” cevabı olur…

56 yıldır Trabzon’da ömür eskiten biri olarak bu sorunların son 14 yıla mahsus olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Geçen onlarca seneler içerisinde bu şehre atanan ve seçilenlerden hep bu iki sorunun giderileceğine dair “-cekli ”, “-caklı” cümleler duydum. “Trabzon’u lider kent yapacağız..!” sözü laftan öteye geçemedi…

Bunların yanında her yaz ve her kış başlarında yapılan yemekli toplantılarda, “Yaylaları, sahilleri, dağları turizmin hizmetine sokacağız… Şu kadar gelir elde edeceğiz… Trabzon marka şehirler arasında yer alacak” türünden büyük laflar da işittim.  Doğrusu bu güne kadar hep duyduğumuzla kaldık.

Çoğu zamanda ballandırılarak anlatılan projeler ya raflara kaldırıldı ya da bir gece vakti tepeden gelen talimat ile başka şehre kaptırıldı.

Böyle olunca Trabzon’da üniversiteyi bitirip kapı kapı iş arayan binlerce gencin ne yüzü güldü ne de her yıl nüfus kaybına neden olan göç tersine döndü. Karnını doyurmak için binlerce aile Trabzon’un terk etti.

***

Başlıktan ve bahsettiğim sorunlardan anlatmak istediğim şu…

Geride kalan Cuma günü Arafilboyunda bir arkadaşımın yanına uğradım. Yolumun üzerinde, daha iki sene önce açılan Butik Otelin kapalı olduğunu görünce üzüldüm. Sonra aklıma Trabzon’un kurtuluşunu turizmde görenlerin söyledikleri geldi.

Gördüğüm kadarıyla o çok bel bağladığımız turizmde de umduğumuzu bulamamışız. Üstelik de bindiğimiz dalı kesmişiz. 1500 yıllık Sümela Manastırı’nın onarım var diye  kapısına kilit vurulmuş… Yılların Ayasofya Müzesi’ni Cami yaptık, batılı turisti küstürdük.

*** 

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş adamlarına “daha fazla üretim yapın, çarkları daha çok döndürün” diyor.  Ama gelin görün ki. Trabzon’daki atanmış ve seçilmişler Trabzon’umuz için takılmış plak gibi turizmi dillendiriyor.

Eyy, atanmış ve seçilmişler!

Bu şehirde bir farkındalık oluşturmak istiyorsanız, sadece Körfez’den gelecek olan Arapları beklemeyin. Gözünüzün önünde duran tersaneyi canlandırın. Trabzon’u tek kanada mahkum etmeyin!

 

Ortahisar Belediyesi ne iş yapar?

Trabzon Büyükşehir oldu, rahat edeceğiz diye umut ettik… Mahalleler ilçeye dönüşünce daha güzel, daha temiz bir çevreye kavuşacağız beklentisi içine girdik.

Yılların Ortahisar Mahallesi önce ilçe sonra Belediye oldu ama güvendiğimiz dağlara karlar yağdı.

Bizimkisi ne umduk ne bulduk oldu. Eskidende çöpler yerlerde geziyordu, şimdi de…

Eskiden de çöp bidonlarının yanında kedi büyüklüğünde fareler ve köpekler cirit atıyordu, bu günde… Yani aynı hamam aynı tas

Büyükşehir olmadan önce mahalle araları hiç değilse yılda bir kez su yüzü görüyordu. Şimdi ise yağmur yağsa da ara sokaklar temizlensin diye dua ediyoruz.

Sahi, Ortahisar Belediyesi ne iş yapıyor?

 

Kamera koyun…

Türkiye’nin batısında kara kış hükmünü sürerken, Trabzon geçen haftanın sonunda bahardan kalma iki gün yaşadı. Masmavi gök yüzü ve bu kış mevsiminden insanın içini ısıtan güneş yüzünü bolca gösterdi. Ancak bu kadar güzelliğin içinde iç sızlatan görüntülere de rastladım…

Forum’un hemen yanındaki sahil yolunda bulunan alt geçitlerde daha önce yazılan yazılar silinmiş temizlenmiş. Ama insan müsveddeleri temizlenen fayansların üzerine yine abuk sabuk sözler yazmışlar. Belli ki, bu iki ayaklı hayvanlar insanlıktan nasip almamışlar!

En iyisi mi, gizli bir kamera koyun kim bu pisliği yapıyorsa yanına kar kalmasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.