Turizmde altyapı olarak hazırlıksız yakalanıyoruz

Turizmde altyapı olarak hazırlıksız yakalanıyoruz

TÜRSAB yeni yönetiminde Başkan Danışmanlığı görevine getirilen Şolt Tur’un sahibi Fatma Şolt, ‘Bize eğişim Gerek’ sloganıyla yola çıktıklarını belirtti.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yeni yönetiminde Başkan Danışmanlığı görevine getirilen Şolt Tur’un sahibi Fatma Şolt, ‘Bize eğişim Gerek’ sloganıyla yola çıktıklarını belirtti.

Şolt, “Şubat ayında yapılan seçimle TÜRSAB yönetimi değişti. Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki yönetimde ben de başkan danışmanı olarak görev aldım. Bu benim için onur vericidir” dedi.

Röportaj: Fatma YAVUZ

********************

“Trabzon olarak Rus turizmine de altyapı olarak hazırlıksız yakalanmıştık şimdi Arap turizmine de hazırlıksız yakalandık” diyen Fatma Şolt ile turizmi konuştuk…

ŞOLT TUR VE KÜLTÜR ELÇİLİĞİ

-Turizm sektöründeki geçmişinizden biraz bahsedelim. Şolt Tur kaç yıldır Trabzon’da hizmet veriyor?

Şolt Tur 15-16 yıllık bir turizm şirketi. Ama benim turizm geçmişim 32-33 yıla dayanıyor. Trabzon’daki ilk turizmcilerdenim. RO-RO, Konteyner, Car-Ter, Şolt Tur, Tüketici Koruma Derneği Üyeliği, Kadın Futbol Taraftarları Derneği kurucusu, Doğu Karadeniz Sağlık Turizm Derneği Kurucusuyum. Ayrıca bir yıldır da Türkiye-Rusya iyi ilişkileri geliştirme kültür elçisiyim. Sarp sınır kapısı açıldığında turizmci olarak ilk giriş çıkış yapan biz olduk. Bu süreçte Rusya’nın muhtelif bölgelerinde çalıştık. Soçi ve Trabzon’u kardeş şehir ilan eden grubun içerisinde olduk. Sonrasında turizm sektörüne bir süre ara verdik, İstanbul’da taşımacılık sektörüne geçtik. Bir süre sonra tekrar turizm sektörüne dönüş yaptık. Halen Şolt Tur olarak turizm sektöründe hizmet veriyoruz.

1 TL’LİK MALI 5 TL’YE SATMA ANLAYIŞI

-Karadeniz ve Trabzon için turizm sektöründe bugüne kadar yapılanlar yeterli mi? Sizin de içerisinde yer aldığınız yeni yönetimin yeni projeleri olacak mı?

Bugüne kadar yapılanlar tabii ki yeterli değil. Trabzon olarak Rus turizmine de alt yapı olarak hazırlıksız yakalanmıştık şimdi Arap turizmine de hazırlıksız yakalandık. Öncelikle turizmde yetişmiş personel yok denecek kadar az. Esnaf ise hiçbir şeyin farkında değil. Gelen turistleri bir kerelik olarak görüyor. Rus turizmi döneminde de aynı anlayışla hareket edildi şimdi de aynı şekilde davranılıyor. Rusları bu anlayış nedeniyle İstanbul Laleli’ye kaptırdık. Bugün de Arap turistlere aynı şekilde davranılıyor. Turistlere 1 TL’lik malı 5 TL’ye satma anlayışı var. Turisti yolunacak kaz olarak görme anlayışını terk etmemiz gerekiyor.  Son zamanlarda şöyle bir şey var; herkes KOSGEB desteğiyle kafe restoran açmaya başladı. İstihdam sağlamak için yapılan bu uygulamalar sağlıksız bir durumu ortaya çıkarıyor. Her önüne gelen otel açtı. Şuanda Trabzon’da 30 bin 500 yatak var. Bunlar resmi olanlar. Kayıt dışı olanlarla bu sayı 60 bini buluyor. En iyi otel sezonda yüzde 70 doluluk oranına ulaşırken bu kadar otel nasıl dolsun. Trabzon’da yapılan otellerde Aquapark yok. Bu çok önemlidir. İnsanlar tatil tercihlerini yaparken kendilerinin ve çocukların vakit geçirebilecekleri eğlenceli yerleri tercih ediyorlar. Son zamanlarda Trabzon’a İran’dan çok sayıda turist geldi anca çocuklarını eğlendirecekleri yerler bulamadılar. Bu çok büyük bir sorundur. Trabzon’da mantar gibi oteller yapıldı. Bizde böyle bir şey var; bir iş başlar herkes o işi yapar. Biz Trabzon’da 3 seyahat acentesiydik ama Ruslar gelmeye başlayınca 70’e çıktık. Sonra çoğu kapattı. Araplar gelmeye başladı, herkes Arap acentesi oldu. Har şey bir birine karıştı. Emlakçı, şoför acenteci oldu. Biz bunları değiştireceğiz. Bizim sıkıntılarımızdan biri de kaçak tur organizasyonları. Acenteler tur yapamıyor. Dernekler, kulüpler tur düzenliyor. Bu tamamen yasak bir faaliyet… Ben den de gelip otobüs istiyor. Belediyeler bunlara mazot desteği veriyor.

TURİZMİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

-Turizmi etkileyen şeylerin başında dünyadaki ekonomik ve siyasi dalgalanmalar geliyor…

Evet, bu tür etkiler turizmi etkiliyor dolayısıyla yapılan rezervasyonların iptal edilmesine neden oluyor. Bu çok önemli… Biz turizmde artık ülke bazında pazarlama yapmayacağız. Bölgesel pazarlama yapacağız. Yani sadece bir şehir değil tüm Karadeniz bölgesinin tanıtımını yapacağız. Biz bunu hep söyledik ama pek dinleyen olmadı, şimdi sözümüzü dinlettirip bölgesel pazarlama yapacağız. Bu konuda bize ilgili kurum ve kuruluşlar yardım edecek, destek verecek.  

38 MİLYON TURİST AĞIRLANACAK
 
-TÜRSAB yeni yönetiminin değişim sloganı neleri kapsıyor?

TÜRSAB 18 yıllık Başaran Ulusoy devrini değişim hareketi rüzgarıyla sonlandıran ekibin içerisinde olmak ve başkan danışmanlığı göreviyle onurlandırılmak gurur vericidir. Şimdi önümüze bakıp Türk turizmi ve Karadeniz özellikle Trabzon turizmi için çok hızlı ve doğru çalışmalara başlamamız gerekiyor. Başkanımızın acil eylem planı içerisinde öncelik verdiğimiz konuların başında 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği kanununun günümüz koşullarına göre güncellemesi bulunuyor. Çok fazla eksikleri olan turizmimizi canlandırmak gerekiyor. Sektörde eğitim eksikliği var, bir an önce bu eksikliğin giderilmesi gerekiyor. Türkiye bu yıl 38 milyon turisti ağırlamaya hazırlanıyor. Rusya, Almanya, İskandinav ülkeleri ve Ortadoğu’dan rezervasyonlar yapıldı. Olağanüstü bir durum olmaz ise ülkemizde tatil programları yapıldı. Yeni seyahat acentelerinin kurulmasını zorlaştıracağız. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak seyahat acentesi belgesini değerli hale getireceğiz. Acente belgesi devrine imkan verilecek. Küçük ölçekli seyahat acentelerinin teminatsız kredi alması sağlanacak. Kaçak ve sahte seyahat acenteleriyle etkin mücadele edilecek. TÜRSAB denetim ofisleri oluşturulacak. Havayolu biletlerinde eşit rekabet şartları sağlanmasına çalışılacak. Eğitim ve teknoloji öncelikli alanlarımız olacak. Seyahat acentelerinin gereksinim duyduğu temel bilgisayar yazılımları ücretsiz sağlanacak. Seyahat acentelerinde meslek ilkeleri uygulanacak. Alınan komisyonlar eşit ve kurtarıcı olacak. Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) güçlü, etkin ve bağımsız yapıya dönüştürülecek.

 

009-044.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.