Turizmde ‘komşumuzu’ bekliyoruz…

   Başlığı okuyunca biraz şaşırdığınızı tahmin ediyorum… Şaşkınlığınızı gidermek için hemen açıklayayım. Bu mübarek Ramazan ayından yerliye değil, sınırların ötesinden gelip daha sonra kapı komşumuz olan yabancıları bekliyoruz… 
Ama sakın, son zamanlarda küstürdüğümüz, gezecekleri tarihi yerleri ya restorasyonda  deyip kapattığımız yada camiye çevirdiğimiz İngiliz, Fransız, Alman turist sanmayın…  Son yıllarda Trabzon’u  “mesken tutan” ARAP komşularımızdan bahsediyorum…  
Hem sağ eli ve sağ gözü olduğumuz Arap turistleri kimler bekliyor derseniz, 
Ev sahipleri… 
Oteller…
Restoranlar…
Taksiciler…
Rehberler…

Bu işletmelerde mevsimlik olarak çalışanlar…
Ancak, Ortadoğulu çarşaflı, burkalı turistinde gözü açıldı… Türkiye’nin ekonomisinin ‘komada’ olduğunu, TL’nin alım gücünün azaldığını, Lira’nın, ABD Doları ve AB Euro’su karşısında her gecen gün mum gibi eridiğini, Arap Turiste çok iyi biliyor. 
Onun için ceplerine koydukları paraları ilk geldikleri seneler gibi har vurup harman savurmadan, en ekonomik bir şekilde tatillerini ucuza getirmenin peşindeler… Bu konuda bir hayli yol aldıkları yaptıklarıyla gözler önüne seriyorlar.  
***
  Son yıllarda Karadeniz’e gelen Arpa turistler, bir kere bu bölgenin her köşesinde neyin  nerede olduğunu, nasıl gidileceğini iyice ezberlediler. Ayrıca otellerin gecelik fiyatlarını, merkezde yemek ve içmenin ne kadar “kazık” olduğunu daha önceden tecrübe edindiler!
Peki, gelen Arap turistler ne yapıyorlar?.. Yiyip içmeyip çadırda mı yaşıyorlar? Hayır, hali vakti yerinde olanlar ya tek başına ya da iki üç aile birleşip büyük bir daireyi satın alıyor… Yaz boyunca okullar acılana kadar otelde değil evde kalıyorlar! 
   Ev satın alamayanların otellerin yolunu tuttuğunu sanıyorsanız yalıyorsunuz… Arap dostlarımız bu konuda da mahir olduklarını gösterdiler… Gecelik fiyatları el yakan  otel odalarının yerine, aylık kiraladıkları Apartman dairelerinde birkaç aile birlikte kalıyorlar… 
Başka ne yapıyorlar? Avuçları içi gibi bildikleri bölgeye, gelmeden önce son model araçları hava alanından daha çıkmadan çok ucuza kiralıyorlar. Böylece rehber ve şoför parası da ödemeden gezip tozuyorlar.
***

   Ha şimdi yukarıda yazılanları okuyunca “Arap daha ne kadar harcasın iyi para bırakıyorlarmış “ diye düşüne bilirsiniz… Peşinen söyleyeyim böyle bir düşünce sizlerde hasıl olduysa büyük bir yanılgı içindesiniz… 
   Farkında değilsiniz ama gelenler bir-iki sene sonra turistlikten çıkıyor,  karşı dairede komşumuz oluyor… Onlarda sabaha, öğle ve akşam yemeklerini onlarca elaman çalıştıran, kira ve vergi ödeyen restoranlar da değil, kendileri pişirip yiyor. 
   Akşam olunca da çay bahçesine değil, kiraladığı evin mutfağında çayını içiyor, denizi seyrediyor. Daha da ötesi, bizim gibi nerede ucuzluk ve indirim var oralardan alış veriş yapıyor. Gidecekleri yerlere çoğu zaman kiraladıkları arabalarıyla değil, Belediye otobüslerini kullanıyor.
  Kısaca demem şu… Şayet bu olup biten gelişmeleri  atanmış, seçilmiş yöneticiler bir dur demez, birkaç müteahhittin ve ev sahiplerin kazancına göz yummaya devam ederlerse, turist bildiklerimiz bu gün komşu, yarın hısım olacaklar… Böylece istihdam kapısı olan Oteller, lokantalar, rehberler yakında kilit vuracaklalar. Turizmde bindiğimiz dalı kesiyoruz…Bizden demesi.

AKP dibin kara CHP seninki benden kara 

   Yerel seçimden sonra şu sıralar mazbataların alıp göreve başlayan başkanların icraatları basında bir numara… CHP’lisi de AKP’lisi de göreve gelir gelmez yaptıkları ilk işi şu mübarek Ramazan ayından işten adam çıkartmak… 
  Kimse kusura bakmasın ama iki tarafta bir birinden aşağıya kalmıyor. Dün Bolu’da CHP’li başkan emekçilere kapıyı gösterdi. Bu günde Din iman diyerek koltuğa oturan AKP’nin  Balıkesir Belediyesi de 400 kişiye yol verdi. Demek ki bir birlerini aratmıyorlar.

Hoş geldin Ramazan

   On bir ayın sultanı Ramazan’ın bu gün birinci günü… Dün gece ilk sahur yapıldı, nasip olursa bu akşam ilk iftarımızı yapacağız… Bu vesileyle Mübarek Ramazan ayının ülkemize huzur ve barış getirmesini Allahtan diliyorum… Tüm İslam Aleminin Ramazanın kutluyorum… 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.