Turizmin kalbi Uzungöl’de atıyor

Turizmin kalbi Uzungöl’de atıyor

TÜRKİYE İÇİN ÇIRPINIYORUZ

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ve 81 ilin turizm temsilcileri Trabzon’a geldi. Uzungöl’de yapacakları toplantının amacı ile ilgili olarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında bir basın toplantısı düzenleyen TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, “Şarkılarda söylendiği gibi ‘Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk’ün bayrağına.’ Şimdi o çırpınmayı Karadeniz Türkiye için yapıyor” dedi. Ülkenin geçmişte kurtuluş savaşı verdiğini belirten Ulusoy, “Bu ülkeye borcumuz var. Bizler bu ülkenin ekonomik savaşını vermek zorundayız. Trabzon’a gelen 81 ilin turizm temsilcilerinin hepsi konularında donanımlı, deneyimli bölge başkanlarıdır. Yani şu anda turizmin kalbi burada atmaktadır” dedi.  

 

DOĞAYA VE ÜLKEYE SAHİBİZ

Bölge ve Trabzon’da turizm açısından nelerin nereye kadar yapılabileceğini belirleme zorunda olduklarını kaydeden Ulusoy, “Artık Türkiye turizmde dünya kalitesini yakalamak zorundadır. Karadeniz yeşiliyle korunarak kullanılacak yerlerden bir tanesidir. Aklına gelen Karadeniz’in dağlarını ve yaylalarını kazamayacak. Karadenizli doğasına ve ülkesine sahiptir. Bugünlerde birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Münferit olaylar hiçbir zaman Karadeniz ve Trabzon’a mal edilmemelidir. Biz iş yaparken, kız alırken ve kız verirken nüfus kağıdına bakmadık, Atatürk’ün bize bıraktığı Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı altında yaşamasına baktık. Bu kimliğin ne altı ne de üstü vardır” ifadesini kullandı.   

 

ÜLKEYİ BİZLER TANITIYORUZ

Turizmciler olarak Türkiye’nin çimentosu olduklarına dikkat çeken Ulusoy, “Bizler geziyor, gezdiriyor ve ülkeyi tanıtıyoruz. Meslektaşlarım, şu bölgeden bu bölgeden değildir, bizim doğum yerimiz Türkiye’dir. Bizler ülkemizin tanıtımını yurtdışında en iyi yapan kişileriz” diye konuştu. Kültür Bakanı ile Sümela Manastırının ışıklandırılması ve korunması konusunda bir mutabakat yaptıklarını da belirten Ulusoy, Maçka’da bulunan iki kilisenin onarımı konusunda da Maçka Belediye Başkanıyla görüşüp bu konuda kendisine yardımcı olacaklarını, kültür varlıklarının kullanılarak korunması, ülkenin tanıtımı ve pazarlanmasında, ülke politikaların üretilmesi konusunda her zaman var olduklarını kaydetti.

 

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ TURİZMDE

Başaran Ulusoy şöyle devam etti: “Bizler Türkiye’nin dünyaya açılan penceresiyiz. Karadeniz’de yapılacak çok işimiz var. Türkiye’nin geleceği turizmdir. İşsizliği ortadan kaldıracak olan sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Trabzon’a yapılacak 4 otel 18 bin kişiye iş demektir. Aynı şekilde Rize’de açılacak 2 otel de 9 bin kişiye iş olanağı sağlar. Türkiye’nin Karadeniz’e ihtiyacı var. Ama yaylaları ve doğasının tahrip edilmemesi şartıyla, Türkiye benim sevgilimdir, sevgilim güzel olunca da gözüme uyku girmiyor.” Toplantının ardından Uzungöl’e doğru yola çıkan 81 ilin turizm temsilcileri orada ülke turizminin gelişmesi için yapılması gerekenler konusunda fikir alışverişinde bulunacakları bildirildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.