Türk bilim insanından kanser hastalarına umut ışığı

Türk bilim insanından kanser hastalarına umut ışığı

Prof. Dr. Toner: Pandemide geliştirilen aşılar kanserle savaşımızda önemli bir rol oynayacak.

Prof. Dr. Mehmet Toner, “Bizim geliştirdiğimiz teknikler sayesinde, yalnızca bir saniye içinde 300 milyon hücreyi tarama imkânımız bulunuyor. Son dönemde, pandemi nedeniyle geliştirilen aşılardan edindiğimiz tecrübenin, kanserle olan savaşımızda çalışmalarımıza çok büyük bir ivme kazandıracağını sanıyorum” dedi.

BİR SANİYEDE 300 MİLYON HÜCRE

Geçtiğimiz günlerde, İTÜ’nün kendisi için düzenlediği fahri doktora törenine katılan Prof. Dr. Mehmet Toner, törenin ardından İTÜ Bilim ve Teknoloji Söyleşileri’nin konuğu oldu. İTÜ Makina Fakültesi’nden 1983’te mezun olan Toner, İTÜ’de başlayan bilim serüvenini ve özellikle kanser alanında imza attığı önemli çalışmalarını anlattı.  Dünyada ve ülkemizde bilim ve teknolojinin ilerlemesine yaptığı büyük katkıları ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atmış olması nedeniyle İTÜ Senatosu tarafından “fahri doktor” unvanı alan Prof. Dr. Mehmet Toner, uluslararası bilim camiasında özellikle kanser tedavisi alanında yaptığı başarılı çalışmalarıyla tanınıyor.

VÜCUDUMUZDA 35 TRİLYON HÜCRE VAR

Harvard-MIT Üniversiteleri Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü profesörü Mehmet Toner, kanserde son dönemde teşhisin daha hızlı yapılmaya başlandığını ve yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıktığını aktardı. Toner şunları dile getirdi: “Kanserde bizim yaptığımız çalışma, kanserin yayılma hızına dair. Biliyoruz ki kanser kandan yayılıyor. Ve kanser yavaş yavaş insanın fizyolojisini ele geçiriyor. Maalesef bağışıklık sistemi zayıflıyor ve kanser savaşı kazanıyor. Vücudumuzda 35 trilyon civarında hücre var. Bunun % 85’i kan hücresi. Bu hücrelerin içerisinde belki birkaç tane kanserli hücre dolanıyor. Bizim geliştirdiğimiz teknik bu kanser hücrelerini bulmaya yarıyor. 300 milyon hücreye bir saniyede bakıp bunun içerisinden kanserli hücre varsa bunları ayırabiliyoruz.”

tipta-cigir-acan-calisma-1.webp

PANDEMİYLE GELİŞTİRİLEN AŞILAR

Pandemiyle geliştirilen aşılar nedeniyle edinilen tecrübenin, kanserle olan savaşta büyük bir rol oynayacağını söyleyen Toner, bilimsel çalışmaların birbirleriyle her zaman etkileşim içinde olduğunu vurguladı. “Pandemide ortaya çıkan en büyük iki ilaç, ki ben bunlara mucize ilaç diyorum, biri bildiğiniz gibi iki Türk’ün Almanya’da BioNTech ve Pfizer şirketlerinin işbirliğinde geliştirilen ilaç; diğeri de Boston’da olan Moderna adlı biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği ilaç… Bu şirketler, aslında on senedir bu ilaçlar üzerinde çalışıyorlar. Kansere tedavi olması için yapılan çalışmalardı.

tipta-cigir-acan-calisma-1.jpg

Kanser, Covid-19 gibi bir hastalıktan çok daha karmaşık bir hastalık olduğu için henüz o konuda büyük başarılar elde edilmemişti; ama aynı teknolojiyi aldılar hemen pandemiye karşı dönüştürdüler. O yüzden dokuz ay gibi çok kısa bir sürede dünya böyle bir başarıya ve mucizeye ulaşabildi. Aslında bu yapılan yeni fikirler çok hızlı bir şekilde değişik hastalıklar için de kullanılmaya başlandı. Son dönemde, pandemi nedeniyle geliştirilen aşılardan edindiğimiz tecrübenin, kanserle olan savaşımızda çalışmalarımıza çok büyük bir ivme kazandıracağını sanıyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.