Türk çocuklarının yeni önderi Aziz Sancar

"Yahu neymiş üç dil biliyormuş. Yahu biz tercüman mı arıyoruz, ülkeyi yönetecek adam mı arıyoruz? Tercüman arıyorsan çok… Üç dil de bilen var. Beş dil de bilen var. Ben işte tercümanlarla götürüyorum işi. Hamdolsun..."

                                                               Recep Tayyip Erdoğan

Bu sözler Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önce Şemsettin Günaltay’a benzetip sonrasında da lisan bilmenin bir işe yaramayacağını söyleyenlere aittir.

Hafta sonu Türkiye’nin adını bilim dünyasında parlatan, bilim alanında Türk bilim insanlarına örnek olan Nobel ödüllü ilk bilim adamımız Prof. Dr Aziz Sancar’a Türk Bilim Tarih kurumu tarafından Şeref üyeliği Beratı verildi.

Ev sahipliğini kurumun kurucusu ve Şeref Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu yaptı. Türk Bilim Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr Mustafa Kaçar Hocaya da hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Çok nezih ve ışık dolu insanların katıldığı toplantı çok önemli mesajlara şahit oldu.

Ne mutlu bana ki bende bu insanların arasında davet edilenlerdenim.

Hatta tanımayan hocalarımın “hangi üniversitede hocasınız” demesi beni ne kadar mutlu etti bilemezsiniz.

Hoca olmak yani öğreten olmak; Nasıl ulvi bir duygudur kim bilir? Katkı sağlamak, aydınlatmak nasıl bir iç huzurudur kim bilir?

Yol göstermek, iyiyi, doğruyu öğretmek kim bilir nasıl yüce bir duygudur.

Yürümekle yolları aşındırmayan ama kendi içlerindeki yolculukla gençleri aydınlatan sayıları azda olsa güzel insanlar topluluğu ile çok güzel notlar edindim.

İçindekileri gençlerle paylaşıp aydınlatan insanlar.

Geleceğin savaşı, beyin savaşı olacaktır. Bu savaşın yolu eğitim yoluyla kazanılacaktır, der Mustafa Kemal Atatürk.

Aydın olmak yurt sorunlarını kendine dert etmek, onlara sorun aramaktır sözleri de Cavit Orhan Tütengil’e aittir. Aslında Ekmeleddin Hoca bunu yapmak istedi ama ona monşer dediler. Yani anlamazsın, yapamazsın hatta kibarsın bu iş sana göre değil dendi.

Siyasete yabancısın dendi.

Oysa ne iyi yaptı da siyasete bulaştı. Çünkü kibarlık, zarafet ve incelik çok önemli vasıflardır siyaset yapanlar için.

Aziz Hoca bir konuşmasında “Bilim yapın, siyaset değil” dedi. Bu söz zarafet sahibi üç beş siyasetçiyi kızdırmıştır mutlaka. Ama bence bugün içinde bulunduğumuz dünya siyasetini ve çıkmaz sokaklarını işaret ederek bu sözü söylemiştir. Siyasette donanımlı, birikimli, medeni hatta eğitimli çok insana ihtiyaç vardır.

Bazıları Mehdi beklerken, hala bilim adına bir şeyler yapıp evren ve evrenin içindeki olayların bir bölümünü ele alıp bir takım araştırmalar deneyler yaparak insanlığa hizmet yapanlar var. Tıpkı Kurandaki gibi aklını kullanıyor, bilimini yapıyor. İnancı ise kendisine kalıyor. Kime ne hangi inançtan olduğundan;  Hizmet yapıyor. Daha ne olsun.

Bugünlerde sekiz, on iki yaşındaki kız çocukları ile evlenebilirsiniz diyen örümcek kafalılara karşı işaret edilen evlilik yaşındaki kızlar için Aziz Hoca bilim, teknoloji, mühendislik, matematik kampları projesi başlattı. Yani kız çocuklarına özgüven kazandırmak ve iş olanaklarının artmasına yardımcı olmak istedi.

Aziz Hoca adı kadar değerli ve kutsal sayılacak sözleri ile bir rüzgâr gibi gelip gitti.

Atalarımızdan bize kalan bu topraklara borcumuz olduğunu ve atalarımıza borcumuzu ancak bilimle ve güzel işler yaparak ödeyebileceğimizi söyledi.

Gençlere ise; Analitik ve Kreatif düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Ekmeleddin Hocanın “Türk çocuklarının önderi olun” sözleri karşısında ise Türk çocuklarına destek olacağını, yardımcı olacağını ve önder olacağı sözünü verdi.

Geleceğe elinde meşale ile gençlere ışık tutan ve yol gösteren bir Aziz Sancar izledim ve dinledim;  Büyük bir gururla. Bilim ve Tarih insanlığının var oluşunu inceleyen iki önemli olgudur. Müreffeh yaşamın felsefesi için çalışan tüm hocalarımıza minnet ve şükran duygularımı sunarım…

Sıkıntıların, dertlerin, çözümsüzlüğün, şiddetin tavan yaptığı ülkemde iki Türk “NOBEL” ödülü alarak; Yüzümüzü güldürmüştür. Bu yüzden de İki takdirimiz vardır; Edebiyat dalında Orhan Pamuk, Bilimde ise, Prof. Dr Aziz Sancar Hoca. Bu yüzden alkışlamayı bilmek lazım. Aziz Sancar Hoca yakasında Atatürk rozeti, cüzdanında Osmanlı Kaptan-ı Deryası Piri Reis haritası, gönlünde Türkiye sevdası ile kocaman bir yürektir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.