Türk halkı neden az kitap okuyor?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, ‘Türk halkı kitap okumuyor, TV izliyor, Japonya’da yılda 4.2 milyar Türkiye’de 22 milyon kitap basılıyor’ dedi.

Türk halkının yalnız bugün değil, dünden bugüne hatta daha eskilerden bu yana kitapla arası pek yok.

Nasıl olsun ki?

Bir toplumun kitap okuması için önce okuryazar olması gerekir.

Türk toplumu ne zaman okuryazar olmaya başlamış?

Cumhuriyet ile birlikte!

Osmanlı İmparatorluğunun ancak son yıllarında Türklerin veya Müslümanların yüzde biri veya ikisi okuryazardı! Kayıtlar, belgeler ortada! Zaten imparatorluğa matbaa 1700’lü yıllarda gelmiş! Matbaada basılan eser yok denecek kadar az!

Cumhuriyet ile birlikte okuryazarlık seferberliği başlatılmış. Harf devrimi ile birlikte köylerde, ilçelerde, kentlerde okullar açılmaya başlanmış!  Üniversite ise bir İstanbul da var! Sonraları Anadolu’ya yayılmış… Trabzon’daki KTÜ bu ülkenin 4. kurulan üniversitesi!

Osmanlı İmparatorluğunun görkemli değil son yıllarında Doğu Karadeniz Bölgesinin tek lisesi, idadisi Trabzon Lisesi idi… O görkemli yükselme ve sonraki duraklama dönemlerinde ancak birkaç şehir ve belli başlı köylerde medrese, tekke vardı… Ki, çoğunda da ezbere dayalı din eğitimi vardı!

***

Türk halkının okumamasının nedenini, geçmişten gelen bir alışkanlığa bağlamak işin kolaycılığına kaçmaktır.

Bir toplumun okumamasının ana nedeni, siyasidir!
O ülkeyi yönetenlerin uyguladığı, Milli Eğitim ve sosyoekonomik politikalardır.

Türkiye’de, mesela 1980 öncesi gençliği bugünkü gençlikten daha fazla kitap okurdu. Sağcısıyla, solcusuyla hepsi okurdu?

Bugün artan nüfusa rağmen, gençlik okumuyor?

Kafelerde, eğlence mekanlarında, telefonlarda. geceleri TV’lerin başında vakit geçiriyor!

Gençliğin okuması için kesinlikte Milli Eğitim Müfredat programında düzenleme yapılmalı!

Ve okullarda öğrencilere bir eğitim döneminde en az 10 kitap okuma ve özetini çıkarma mecburiyeti getirilmeli.  Hatta haftada iki saat okuma dersi olmalı!

İmam Hatibinden, düz liselere, Fen ve Anadolu liselerine kadar tüm okullarda böyle bir uygulamaya gidilsin, bakın Türkiye’de kitap baskı sayısı ve okuma oranı ikiye üçe katlanmıyor mu? Tabi bu işi yaparken de öğrencilere ideolojik kitaplar önerilmeyecek, Dünya ve Türk klasiklerinden bir demet sunulacak.

Milli Eğitim Bakanı, bu konuda bir genel yayınlasın, üç-beş ay sonra kitap baskı sayısı ile birlikte kitap okuma oranı da bir iki hatta üç oranında artar. Burada yapılacak bir başka iş de, kitabın maliyetinin düşürülmesi olayı… Bu işi de yine bakanlık yapacak! Nasıl mı yapacak? Ders kitaplarının maliyetine nasıl katkı veriyorsa, kitap ve gazete için de verecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.