Türk Mitolojisinde tanrı ve tanrıçalar!

Trabzon’da yaz-kış, gece-gündüz, sürekli takım elbise giyen, kravat takan iki isim var. Bunlardan biri Trabzon Lisesi eski müdürü Ömer Eyüboğlu diğeri Kuzey Ekspres Spor danışmanı Adnan Sungur. Ömer Eyüboğlu, emekli olmasına rağmen yine elbise sırtındadır. Sabah sporu yaparken de kravatlı imiş.

Dün öğle saatlerinde gazetenin karşısındaki İdmanyurdu kulübüne uğradım. İdmanyurdu Kulübü Lokali, yaklaşık 50 kişilik bir arkadaş grubunun 40 yıldır devam ettiği bir lokal.

Lokalin daracık balkonunda Şükrü Köleoğlu tek başına oturuyor. Ekibin gelmesini bekliyor. Hazır Şükrü’yü bulmuşken, fındık piyasasındaki son gelişmeleri öğreneyim dedim. Şükrü, yaşananları ve yaşanmakta olanları anlattı ve ardından da, ‘Bu konuda yazı yazacaksan, üreticiyle, ziraat odasıyla diğer ilgililerle de konuş’ dedi.

Şükrü’ye, ‘Fındığı yazan çok, bugün başka bir konu bulmam gerekiyor. Ne önerirsin’ diye ekledim.

Şükrü güldü, ‘Son günlerde tarih yazıyorsun’ dedi.

Tarih yazmasına yazıyoruz da, tarih hocaları sitem ediyor. ‘Tarihi bize bırak’ diyorlar. Gerçi, bir iki tarihçi dışında yazan da yok. O zaman iş bize kalıyor.

Bugün tarih yazmayacağım. Rusya’nın sesi radyosunun internet sitesinde yayınlanan ‘eski Türk mitolojisinde tanrı ve tanrıçalar’ başlıklı yazıdan kısa bir alıntı yapacağım.

***

Kara Han

Altay Türklerine göre gökyüzündeki tanrıların en büyüğü Kara Han’dır. Kara Han gökyüzünün 17. katında oturur. Bütün Tanrıların babasıdır ve oradan evrenin kaderini tayin eder. Eliade’ya göre Kara Han dünyanın yaradılışı ve sonu gibi konularda daima ön plandadır. Kara Han yeryüzünü yarattıktan sonra dokuz dallı bir çam diker ve 16. kata oğlu Ülgen’i oturtur. Kara Han, dokuz kişinin bu dallardan türemesini, dokuz ulusunda buradan meydana gelmesini ister. Kara Han, insanoğlunun “ata” ve “ana”sıdır. Şamanlara göre Kara Han’ın Ülgen, Kızagan, Mergen adında üç oğlu vardır.

 

Ülgen

Bay Ülgen göğün 16. katında Altın dağda ikamet eder ve altın bir taht üzerinde oturur. Tahtı ay ve güneşin ötesindedir. Ülgen, gök cisimlerini yönetir, yağmur yağdırır, gök gürültüsü ve yıldırımları da o gönderir. Tanrı Ülgen biri ak biri kara taşla gelerek ateşin nasıl yakılacağını insanlara öğretmiştir. Eliade’ya göre gök gürültüsü ve şimşek tüm mitolojilerde gök tanrının silahıdır ve yıldırımıyla vurduğu yer kutsallık kazanır. Ülgen iyilik yapmayı sever. Ülgen’in kendisi, kızları ve oğulları insan şeklindedir.

 

Kızagan Tanrı

Ülgen’in oğludur. Göğün 9. katında oturur. Çok kuvvetli tanrı anlamına da gelir. 9. Kat Mars’ın konumlandırıldığı gök katıdır. Kızagan Tanrı, savaş tanrısıdır. Onlarca tehlikeli geçitlerde orduyu yönetmek ve düşmanı yenmekte, bu koruyucu ruhun yardımı olur. Altay Kamı göğe çıkarken Kızagan Tanrı’yı “kırmızı yularlı, kızıl erkek deve sırtında, gökkuşağı asalı baba!” diye çağırır. Buna bakarak, onun kırmızı renk ile simgelendiği sanılmaktadır.

 

Mergen Tanrı

Her şeyi bilen, akıllı Mergen Tanrı Göğün 7. katında oturur. Mergen kelime anlamı olarak okçu nişancı anlamına gelir.Bu anlamda Mergen, Yunan mitolojisindeki Hermes’i (Merkür) anımsatır. Hermes, akıl tanrısıdır ve bütün bilgilere sahip tanrı olarak kabul edilir. O karanlığın güçlerini yenen tanrıdır, çünkü “o her şeyi bilir ve her şeyi yapabilir”.

 

Erlik Han

Erlik korkunç bir ihtiyardır.. Beş oğlu iki kızı vardır. Kurban olarak koyu renkli at kesilir . İnsanlara kötülük eden bir yer altı tanrısıdır. Mitlerde Erlik tasvir edilirken körük, çekiç ve örs motifleri de birlikte geçer . Erliğin yer altında damı demirden, ocağı balçıktan yapılmış bir sarayı vardır. Bu sarayın önünde gümüşten bir tahtı vardır. Kılıcı yeşil demirden, kalkanı yassı demirden yapılmıştır. Eyerlenmiş dokuz boğası vardır.

 

Umay Ana

Umay, çocukları ve hayvan yavrularını koruyan bir tanrıçadır. Arkeologların Altaylarda buldukları seramik ürünler üzerindeki resimlerde Umay ana üç boynuzlu olarak betimlenir. Altay Türkleri onu göklerden inen gümüş saçlı, güzel yüzlü bir kadın olarak düşünmüşlerdir.

 

Ayzıt

Ayzıt güzelliğin sembolüdür. Bu anlamda Sümer ve Yunan mitlerindeki İştar ve Afrodit’e (Venüs) benzer. Süt gölünden getirdiği damlayı çocuğun ağzına damlatır ve çocuğa ruh verir. İnsan yavrularını, kadınları, hayvanları ve hayvan yavrularını korur. Simgesi, Kuğu kuşlarıdır.”.

 

Oğuz Kağan

Eski Türklerde biri ata kurt, diğeri de ata boğa üzerine kurulu “ikili kökeni” yansıtan farklı iki gelenek vardır. Oğuz’a adını veren ata da bir boğadır. Oğuz, bütün yaşamı boyunca kurdun korumasına ve rehberliğine başvurmuştur. Oğuz kağan destanında Ay, Oğuz’u doğuran tanrı olarak sunulur. Bu da Oğuzun Tanrı oğlu olduğu fikrine götürür. En eski çağlardan beri tanrısal kahramanların işaretleri boynuzlu bir taçtır. Orta çağ minyatürlerinde Oğuz Kağan ve oğulları boynuzlu olarak tasvir edilir. Boğa, “Kutsal Ay Boğası” olarak bilinir. Boynuzları Ay’ın alegorisidir ve Tanrının sembolüdür.

 

Al Karısı-Albastı

Bazı edebi metinlerde çirkin, saçları dağınık, avurtları çökmüş, güçlü kuvvetli ve uzun boylu olarak tasvir edilir. Bazı mitolojik metinlerde ise, dünyadaki en güzel kadından bin kat daha güzel olduğu anlatılır. Kazaklarda “cadı kadın” “küpe giren karı” anlamında kullanılır. Baş albastı, iri gözlere sahip, baştan aşağı demir giyimli ve erkektir. Ulu ana yani ana tanrıça arketipinin olumsuz türevidir. Kazak metinlerinde alnında tek gözü olan, iğrenç görünüşlü bir mahluk olarak tasvir edilir.

 

Ürüng Ayıg Toyon

Yakut Türklerine göre ilk insanı o yaratmıştır. Eski Türkçede ürüng-beyaz, ayıg-yaratan, toyon-tanrı, efendi demektir. Yakut Türklerinde beyaz yaratıcı diğer yaratıcı ruhların en büyüğüdür. Kainatı o yaratmıştır. Dünyayı idare eden de odur. İnsanlara yaratıcı gücü ve çocukları o verir. Yerin ve toprağın verimli olmasını o sağlar. Hayvanların çoğalması ve bolluk onun sayesinde olur. Büyük efsane kahramanlarını yeniden hayata döndürerek ölümden kurtarır. Bu yaratıcıya canlı beyaz at kurban edilir. Ürüng Ayıg Toyon, çok saygı gösterilen, kutlu, nur yüzlü ve ulu bir varlıktır.

***

Günümüz Türkiye’sinde birileri her ne kadar Türk tarihini, mitolojisini unutturmaya çalışsalar da, Türkiye dışından unutturmayanlar da var. Biz de arasıra da olsa alıntı yapsak tarihimizi, mitolojimizi köşemizde, sayfalarımızda aktarmaya çalışacağız. Mitoloji ve tarih, insanı düşündürüyor, ders veriyor, ufkunu açıyor ve de dinlendiriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.