Türkiye Kırat'a sahip çıkacak

Türkiye Kırat'a sahip çıkacak

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu yerel seçimlerde Parti olarak iddialı olduklarını belirterek, “DP yerel seçimleri diğer seçimlerden daha önemli görmektedir. Çünkü yerel seçimleri milletin umudu olabilme yönündeki atlama eşiğini olarak gö

Röportaj: Ahmet Çağlar YILDIRIM

Fotoğraflar: Özgür ÖZDEMİR

 

DP’nin Türkiye’ye hazırlandığını dile getiren Soylu, “Önümüzdeki yerel seçimler Türkiye’nin kırata bezendiği bir seçim olacaktır. Trabzon, Demokrat Partiye her dönem sahip çıkmıştır. Trabzon’la bulaşacağım günü iple çekiyorum. Bambaşka bir anlayışla geliyoruz” diye konuştu.

 

‘VATANDAŞIN UMUDU OLACAĞIZ’

Oldukça coşkulu bir kongre sonrası Demokrat Partinin 13’üncü genel başkanı seçildiniz. Sizce bu kongre Partiye bir ivme kazandırdı mı? Yani bugün bir seçim olsa vatandaş DP’yi tercih eder mi?

 

O zaman da söyledim kongreler yenilenme alanlarıdır. 6 Ocak’ta yapılan kongre, demokrat partililerin partilerine sahip çıktığı büyük bir heyecanı, centilmence bir yarışı sabahın erken saatine kadar takip ettiği bir kongre oldu. Parti mensuplarının partilerini bu kadar sahiplenmesini çok olumlu buluyorum, bu çok güzel bir şey. Kongrede birçok aday yarıştı, ama parti tabanı bize hayatımız boyunca ağırlığını taşıyacağımız bir büyük görev verdi. O günden bugüne kadar da sabahın erken vaktinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar DP’yi yeniden Türkiye’nin umudu haline getirmek için çalışıyoruz. Bu gün seçim olsa vatandaş DP’ye oy verir mi? Ortaya koyacağımız projeler, milletimizle kuracağımız ilişki, vatandaşın çalışmalarımıza bakışı bizi tercih etmesini sağlayacaktır.

 

‘TÜRKİYE’YE HAZIRLANIYORUZ’

Seçim hezimeti yaşanmış, hazineden yardım yok, kendi içinde bölünmüşlük had safhada. Böyle bir partinin genel başkanlığını yürütmek risk değil mi? Henüz çok gençsiniz yani 39 yaşında, 62 yıllık bir partinin genel başkanı oldunuz…

 

Yola çıkmak da risktir ama Demokrat Partinin genel başkanı olmak risk değildir. Demokrat Partinin bu millete çok önemli katkıları vardır. Geçmişimizle onur duyuyoruz. Biz bu güçlü çizginin içinde yetişmiş, kulaklarımızı Türkiye’nin zenginliği tırmalamış, bunlarla büyümüşüz. Kendi evladına böyle bir büyümeyi sağlayan partiye evlatları da sahip çıkacaktır. Bunu bir risk olarak göremeyiz çünkü Türkiye bugün her yönüyle yeniden kendisi ile buluşabilecek bir siyasi parti ile çözüm bekliyor. Buda Demokrat Partidir, bu geçmişte de olmuş bugün de olabilir. Biz Türkiye’ye hazırlanıyoruz.

 

‘TAM ANLAMIYLA BİR BİRLEŞME OLACAKTIR’

22 Temmuz 2007 seçimleri öncesi ANAVATAN Partisiyle girilen birleşme süreci başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Gelinen noktada birleşme konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu birleşme sadece ANAVATAN Partisiyle birleşmemi yoksa Merkez sağda daha kapsamlı bir oluşum şeklinde mi olacak?

 

Birleşme konusu oldukça önemlidir, bu Türk siyasi hayatı açısında da önemlidir. Millet fedakarlık ister. Dönem dönem bu fedakarlıklar yapılmıştır. Birleşememenin cevabını milletimiz sandıkta verdi. Merkez sağda iki parti vardır. Biri Demokrat Parti diğeri ANAVATAN Partisidir Merkezde iki siyasi parti fazladır. Bu nedenle birleşme adına her şeyi yapacağız. Seçimden önce birleşme kolaydı. Ama şimdiki bir birleşme organik bir birleşmedir. Her yönüyle kapsamlı bir birleşme olacak. Türkiye’de aranan bir unsuru ortaya getirmek kolay mı? Bu çok kolay değil, bunu iyi yönetmek lazım. Hem tabandaki hem de tavandaki oluşum olunca kamuoyuna duyurulmalıdır. Ama gizli tutmak da önemli olabilir, millete ümitsizlik veren bir anlayışı, ikinci sefer de ümitsizlik vererek hayal kırklığı yaşatamazsınız.

 

‘BU AYIP ORTADAN KALKMALIDIR’

Ülke olarak son bir aydır türbanla yatıp türbanla kalkıyoruz, Türban yasağının üniversitelerde serbest kalması konusunda gerekli yasal değişiklik yapıldı. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

 

Demokrat Partinin adı Türkiye’de yaptığı işler ile örtüşmeli ve özdeşleşmelidir. Türban ve başörtüsü meselesi özellikle üniversitelerde, Türkiye’nin uzun yılladır yaşadığı siyasallaşması başarılan, çok sıkışıldığı zaman da ona sığınılan, Türk demokrasisi için de özellikle özgürlük alanları olarak değerlendirdiğimiz üniversiteler için de bir ayıptır. Türkiye bu ayıbı bireysel hak ve özgürlükler içinde çözmelidir. Üniversitelerde başörtüsü hatta türban serbest bırakılmalıdır. Ama bu hükümet bu konuda samimimi sormak lazım, bir kişinin bile bireysel hak ve özgürlüğünün engellenmesi ne kadar bu çağa göre ayıpsa, bir kişinin laik değerler açısından tereddüt altında olması da o kadar önemlidir. Elbette özgürlük olmalı böyle bir tereddüde mahal bırakmayacak düzenlemeyi de Türkiye’yi yönetenler yapmalıdır. Bugün 10’uncu ve 42’inci maddelerde düzenleme yapıldı yani çatı kuruldu. Bu anayasa değişikliği bir kazanç sağladı mı? Buna bakmak lazım, yapılan düzenlemeler eğer anayasa mahkemesinden dönerse bir daha türbanlı öğrenciler üniversitelerden içeri giremezler. Şimdi hem iktidar partisi hem de onun hasadından yararlanmak isteyen muhalefet partisi sıkıntılı bir sürecin içine girmişlerdir. Bu mesele çözüp atılmalıdır. Ülkemizin başka sorunları vardır. Türkiye diğer sorunlarını konuşmalıdır. Dünyada ki ekonomik kriz Türkiye’nin kapısını çalmaktadır. Ve içeri girerse herkesi etkileyecektir.

 

‘HALKIMIZIN VAKIFLAR YASASINDAN HABERİ YOK’

Mecliste kabul edilen ve Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanan Vakıflar yasası ile ilgili olarak düşünceleriniz nedir?

 

Milletimiz ülke gündemini iyi takip ediyor. Avrupa Birliği ile ilgili bir süreç takip ediliyor ama milletin bundan haberi yok. Avrupa Birliği süreci “var mısın yok musun” yarışmasına döndü. Sayın Başbakan Almanya’da diyor ki, ‘biz girmek istiyoruz ama almazsanız da siz bilirsiniz.’ Türkiye’yi Avrupa Birliği sürecinden döndürmeye bu hükümetin gücü yetmez. Vakıflar yasası çıkıyor ama kimseye danışılmıyor, milletin haberi yok. Vakıflar çıkan yasa ile bir hakka kavuştu. Diyaspora ve diğer örgütlenmeler Türkiye aleyhine dışarıda yaptıklarını artık içeride de alenen yapacaklar. Biz bu imkanı onlara neden veriyoruz. Bu yasayı hangi mantıkla hangi kritere göre çıkarıyorsunuz. Bu hükümetin Avrupa Birliği gibi bir derdi yok, onu bir muhafaza kalkanı olarak kullanıyor.

 

‘YEREL SEÇİMLER ÇOK ÖNEMLİ’

Türkiye bir yandan türbanı tartışırken bir yandan da yerel seçimlerin havasına girmektedir. DP’nin yerel seçimler konusundaki stratejisi ne olacak? Özellikle Trabzon’da bir iddianız olacak mı?

 

Parti olarak her yerde iddialıyız. Yerel seçimler bizim açımızdan çok önemlidir. Demokrat Parti bu seçim diğer seçimlerden daha önemli görmektedir. Neden? Çünkü milletin umudu olabilme yönündeki atlama eşiğini bu seçim olarak görmekteyiz. Yerel seçimlerin şu önemi vardır, artık dünya yerelleşmektedir. Partimizin bundan sonra bir yerel yönetim karakteri olacak ve bunu herkes ile paylaşacağız. Bunun için toplantılar yapacağız. Demokrat Parti emin adımlarla Türkiye’ye hazırlanmaktadır. Önümüzdeki yerel seçimler Türkiye’nin kırata bezendiği bir seçim olacaktır. Trabzon, Demokrat Partiye her dönem sahip çıkmıştır, hem de önemli ölçüde oy oranıyla sahip çıkmıştır. Trabzon’la bulaşacağım günü iple çekiyorum. Bu sorunuzun cevabını ben biliyorum ama gezim sonrası açıklayacağım. Bambaşka bir anlayışla geliyoruz. Her yönüyle değişik bir tüzük hazırlıyoruz. Türkiye model olan bir siyaset anlayışı getireceğiz.

 

‘ÇALIŞMAYI SEVEN ZOR BİR İNSANIM’

Trabzon teşkilatının çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Trabzonlu olarak Trabzon teşkilatlarına ayrı bir önem verdiğinizi biliyoruz…

 

Süleyman Aydoğdu’dan çok memnumum, çok iyi bir insan. Trabzon teşkilatına geleceğiz.  Elbette ki seçim sonrası bir moral bozukluğu söz konusudur, ben zor bir adamımdır benimle çalışmak zordur, zorluğum çok çalışma isteğimden kaynaklanıyor. Çalıştıktan sonra, millet ile beraber olduktan sonra demokrasiye inandıktan sonra, parti içersinde demokratik kuralları işlettikten sonra Partimizin başarısı kaçınılmaz olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.