Türkiye referanduma gidecek!

Adı “seçim” oldu mu “geçim” derdine düşenlere bayram harçlığı niyetine bazı kolaylıklar sağlanır. Bu kolaylıklar insanların yaşam standartlarını pek fazla etkilemez ama kısa sürelide olsa mutlu olmalarını sağlar. O nedenle de mağdur, mağrur, garip olanlar seçimi bekler. Bunun adı genel de olsa yerelde olsa fark etmez…! Bu dönemki yerel seçimler çok önemli hal aldı.

 

Artık yerelden genele doğru gidişin önemli göstergeleri bir, bir ortaya çıkıyor. Yani 29 Mart yerel seçimleri bir nevi hükümet için referanduma dönüşecek. O nedenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmalarına ara vermeden mitinglerle 29 Mart’a hazırlanıyor. Performansıyla hükümetin ömrünü uzatmayı hedefliyor. Dikensiz gül bahçeli yol bulmayı hedeflemediği kesin de muhalefetin her geçen gün dozunu arttırdığı bir ülkeyi de yönetmek istemiyor..!

 

Başta ekonomik kriz olmak üzere Gazze, Irak’ın kuzeyi, Kıbrıs, Ergenekon, TÜSİAD, Davos, İsrail ve ABD ile ilişkiler, Rusya, Ermenistan açılımları, Kafkasya, Kürt sorunu, Alevi- Sünni kaşımaları, PKK ve daha birçok konuda halkın kantarına çıkacak olan hükümetin alacağı sonuç iktidar için ya güvenoyu teşkil edecek ya da ülkeyi hızla genel seçime götürecek.!

 

Yerel seçimlerde her ne kadar partilere oranla adaylarında önemi olsa durum bu ey okur..! Yerel seçim sonuçlarına göre bu sonbahar dahil olmak üzere önümüzdeki yılın Mart ayına kadar genel seçimlerde yapılabilir. Çünkü bu ekonomik ve sosyal krize birde vatandaş krizi eklenirse hükümetin seçimden başka yapacağı hiçbir hamle çözüm olarak görülmeyecektir. Ve durum çok daha vahim noktalara doğru gidecektir ki hükümet buna müsaade etmez…!

 

29 Mart’ta Canalioğlu ve AK Parti yüzde 82 oy alır..!

 

Kimse alınmasın gücenmesin ama tablo üç aşağı beş yukarı böyle ey okur. Asıl soru şu peki, ama kim yüzde 42 oy alacak? Biz geçtiğimiz haftalarda bir araştırma sonucu yayınladık. Ve o ankette yüzde 45-50 arası CHP adayı Volkan Canalioğlu’nun, yüzde 30-35’de AK Parti adayı Orhan Gümrükçüoğlu’nun oy oranı olabileceğine dikkat çekmiştik. Tabi bunu yazarken de AK Parti’nin ciddi hata yapmaması halinde oylarında artış, seçime de ortak olabileceğini ifade etmiştik.

 

Durum tam da bizim yaptığımız araştırma sonuçlarına göre cereyan ediyor. Elbette seçimde sandık, kul ve Allah arasında herkes oyunu kullanacak. Kimse iktidarın gücünü ve hatır gönülü bir kenara itemez. Herkesin beklentisi ve yaklaşımı farklı olsa da başkan adaylarının asıl amacı hizmet(!!!) olmalıdır.

 

Başlıkta da görüldüğü gibi Volkan Canalioğlu ve AK Parti adayı Orhan Gümrükçüoğlu’nun Trabzon genelinde alacağı oy yüzde 82’dir. Bu üç aşağı beş yukarı değişim gösterebilir. Volkan bey partiden ziyade bireysel ilişkileriyle diğer partilerden oy topluyor. Orhan bey ise bireysellikten uzak parti ve başbakan adına oy topluyor. Konu daha iyi anlaşılsın diye şöyle özetleyelim. Volkan bey CHP’nin oylarıyla kazanamayacağını biliyor ve kişisel ilişkilerle mutlu sona ulaşmak istiyor. Orhan bey de AK Parti’nin mevcut oylarını korumak için sürekli hükümet ve başbakan’ın desteğine müracaat ediyor.

 

Bu ahval içinde sonuç şu; Volkan bey ve AK Parti adayı Orhan bey yüzde 82 ile kıyasıya çekişir. SP adayı Mahmut Çizmecioğlu, MHP adayı Cevdet Saral ve DP adayı Süleyman Aydoğdu yüzde 15’lik dilimi paylaşırlar. DSP ve ANAP’ın da dahil olduğu diğerleri gurubu da yüzde 3 oy alabilirler. Kazanan mı? Yüzde 42 oy alan işi görür bizden söylemesi…

 

Mustafa Yılmaz Kar’ı İstanbul’a kim gönderdi?

 

TTSO seçimleri bitti ama tartışmaları bitmedi. Nasıl bitsin ki? Meclis başkanlığı seçimi bir kişinin aciliyeti nedeniyle 47-46 Ali Osman Ulusoy’a karşı Şadan Eren’in kazanmasıyla sonuçlandı. O sonuç bazı soruların da kafada “dank” etmesine neden oldu.

 

Seçimleri bir oy farkla kaybeden Ali Osman Ulusoy seçime katılamayan bankacı Mustafa Yılmaz Kar için şu ifadeleri kullanmıştı; “Kuveyt Türk Trabzon Şube Müdürü Mustafa Yılmaz’ı genel müdür arayarak İstanbul’a kaçırtmıştır. Bu işi kimin yaptığını nasıl yaptığını bilmiyorum. Ben kendisini hiç aramadım. İstanbul’a neden gittiğini sormadım. Ancak buradan bir kişinin Kuveyt Türk Genel Müdürü’nü arayarak baskı yaptığını ve Trabzon şube müdürünü İstanbul’a çağırttığını biliyorum. Bu kendi takdir hakkıdır bu yönde söyleyeceğim hiçbir şey yoktur”

 

Bizde araştırdık ve Mustafa Yılmaz Kar’ın seçimi (Ali Osman beye oy vereceğini değerlendirerek) etkilediğini düşünerek kafalarda dank eden “acaba” sorusuna cevap aradık. Mesela Şadan Eren’in kazanmasına yönelik hamle yaptığı söylenen rektör İbrahim Özen mi İstanbul’a gönderilmesi için baskı yaptı? Yoksa Şadan bey mi bu girişimde bulundu? Yok, yok bu işi yapsa, yapsa vekiller yapar. Belki de bakan Faruk Özak’tır. Hayır, hayır seçimi garanti gören Sayın Ulusoy’dur. Bu işi Ahmet sarı’da yapmış olabilir… Peki ya Türkay Gümüş’e ne demeli. Gittiğinden sadece kendisinin haberi var. Hım şimdi anladım bakanı başbakanı, vekili tekili, çaycısı kapıcısı bu işe müdahil olmuş galiba. Bu da paranoyaklık boyutunun resmi belgesidir öyle değil mi?

 

Seçimi bir kişiye indirgeyip olayları başka yönlere çekmek ve insanları zan altında bırakmak kime ne kazandıracak bilmiyorum ama o “1” oyun sahibi Mustafa Yılmaz Kar, sayın Ulusoy’un bu açıklamasından sonra “Yılda bir kez yapılan bir toplantıydı ve katılmam gerekiyordu” demişti. Bütün bunları alt alta üst üste koyup topladığımda sayın Kar’ı kimin gönderdiğini biliyorum. Evet, itiraf da ediyorum Gölge Kalem, Mustafa Yılmaz Kar’ın İstanbul’a gitmesini sağlamıştır. Ne diyeyim koca, koca adamlar yapacak iş bulamamış hala Mustafa Yılmaz Kar’ı kim gönderdi kim getirdi hesabı yapıyorlar… Seçim bitti ahali haberiniz olsun. Adamcağızda zaten yaptı açıklamasını öküz altında buzağı aramanın faydası yok. 

 

Şadan Eren’in “tek” oy zaferine düşündüren tepkiler…!

 

Şadan Eren’in Ali Osman Ulusoy karşısında almış olduğu sonuç gerçekten ilginçti. Bizde aradaki “1” farkı Fenerbahçe başkanlık seçiminde Aziz Yıldırım’ın Vefa Küçük karşısında elde etmiş olduğu “1” oyluk farka benzetmiş ve Fenerbahçe’nin bugün ki başarısına o gün ki “1” oyun sebep olduğunu ifade etmiştik. Ve şunu da eklemiştik Şadan Bey “1” oyluk farkla Aziz Yıldırım’a benzerse en azından başlatılan projeler nedeniyle Trabzon’u çok önemli noktalara taşıyacaktır.

 

O yazıdan sonra çok tepki aldık. Gelen tepkileri harmanlayarak sizlere de aktaralım. Bu tepkilerin en başındaki de hayli ilginçti. Yazdığınız yazıyla kendinizi ateşe attığınızın farkında mısınız diyor bir okurumuz. Merak ettik sorduk böyle bir düşünceye nasıl ulaştınız dedik. İlginç cevabı verdi. Aziz Yıldırım belki Fenerbahçe’yi o tek oyla büyük başarılara taşıdı ama ilişkileri çok zayıftır. Özellikle de basın mensuplarıyla diyalogu yok denecek kadar azdır. Karşılaştıklarında muhakkak bir tartışma yaşanır. Desenize yandı keten helvanız diye de lafa devam etti.

 

Ben Şadan beyin kazanacağını yazan nadir kişilerden biriyim. Hatta seçim haftası yüzde 52’ye-48 Şadan Bey kazanır diye de yazmıştım. Bütün bunları kaleme alırken elbette ki Şadan beyin projelerini ve TOBB kanalıyla Trabzon’a kazandıracaklarını ve meclis üyelerinin bunu dikkate alacağına kanaat getirmiştim. Yanılmadım ve Şadan Bey kazandı. Şadan bey Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe için yaptıklarını Trabzon için bütün imkânlarını zorlayarak yapmaya çalışacağını söyleyebilirim. Projeler konusunda önemli atılımlar yapacağını da yazabilirim. Yazacağım bir başka nokta ise Şadan beyin basın mensuplarıyla da diyalogu iyidir. Eee. Geriye sadece hizmet kalıyor ki bunu da Şadan Bey ve Suat Bey yaparlar her halde…!

 

İbrahim Özen’in “oy”u ve seçimi kazanacak aday..!

 

Trabzon belediye başkan adaylarının TRT 2’deki tartışma programı öncesinde sivil toplum örgüt liderlerinin görüşü alınmıştı. TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren’in herkesin gözünden kaçan bir açıklaması vardı. Eren, “Bu seçimlerde belirleyici olacak olan KTÜ’ dür. Çünkü 20 bine yakın oy potansiyeli var.” Şadan Eren’in açıklaması gerçekten çok ilginç. İlginç olduğu kadar da sayın Eren, “Yerel seçimde belirleyici olacak olan KTÜ’ dür” diyor.

 

Bizde küçük bir araştırma yaptık. Şadan beyin dediği gibi gerçekten de rektör bey kimi işaret ederse o kazanacak mı? Ben rektör beyin kime oy vereceğini aşağı yukarı tahmin ediyorum. Hayır, hayır biliyorum desem yeridir. Ancak binlerce kişinin bağlı olduğu KTÜ’ de hangi partinin önde çıkacağını bilmek mümkün değil. Belki bunun için uzun araştırma ve çalışma yapmak lazım. Buradan rektör bey şu partiye ve adaya oy verecek desem çok da şık olmaz.

 

Velev ki dedim, o zamanda kararsızlar rektör beyin destekleyeceği kişiye oy verebilir. Biz kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz ama şu gerçeği de vurgulamadan edemeyeceğim. KTÜ her alanda önemli bir kurum ve önemli gücü var. Yerel seçimler öncesinde üniversite mensuplarının yarısı bir adaya yönelme yapsa emin olun o aday koltuğa oturur. Şadan beyin söylediği bir yerde doğru. Rektör bey isteseydi çalışma başlatıp bir adayın kazanması için hamle yapabilirdi. Bizde rektör beyin hakiki dostuyuz güya….

 

Trabzonspor’un kaç atımlık barutu kaldı?

 

Trabzonspor’u seyrederken keyif alan var mı? Yok. Trabzonsporlu oyuncuları beğenen var mı? Oda yok. Peki, Trabzonspor’un ekip anlayışına “okeydir” diyen var mı? O hiç yok. Bu unsurların eksikliğine rağmen Trabzonspor nasıl oluyor da tavan yapıyor? İşte zurnanın zırt dediği yerde orası. Hem de en önemli noktası..!

 

Trabzonspor’u bu yıl başarıya taşıyan fazlaca etken var demek isterdim ama yok. En önemli etken ne biliyor musunuz? Yönetim ve taraftar. Yönetim kurulu elindeki imkânları sonuna kadar zorlayarak yeni bir takım kurdu. O takım ki eksiği aksağı gediğine rağmen ligin zirvesindeyse demek ki yönetim doğru iş yapmış. Peki, zirvede kalınabilir mi? Orası da oyuncuların performansına bağlı.

 

Yönetim kurulunun üzerine düşen görevi yapmasının yarısı kadar fedakârlık gösterirlerse bu ligi son haftaya kalmadan zirvede tamamlarlar. Soruyorum size Yattara’yı beğenen var mı? Gökhan’ın performansından memnun olan var mı? Peki ya Selçuk? Bu isimleri artırmak kadar kolay bir şey olamaz. En önemli katkı Silva arından da Song ve Egemen’den geliyor. Bu üçlüye dönem, dönem Hüseyin ve Colman eşlik ediyor. Bütün bunlara rağmen hala zirvede olmak çok garip..!

 

Yattara ve Gökhan’ın çok değil yüzde 60 düzeyine gelmeleri ne demek biliyor musunuz? Trabzonspor’u fişeklemesi diyelim de meseleyi tatlıya bağlayalım. Elbette bir takım her daim iyi veya kötü olmaz. Trabzonspor’un düşüşte olduğu gerçek.! Amma her düşüşünde bir çıkışı vardır elbet. Çıkışa geçtiğinde Trabzonspor’u kim tutar bilmiyorum ama ligin sonunu tahmin etmek zor olmaz.  Bana öyle geliyor ki Trabzonspor asıl barutlarını sona saklıyor. Şu Yattara Gökhan ve Selçuk… Nasıl barut ama… Demek ki çok atımlık barut hala Trabzonspor’da…

 

Albay Alanzinho, Yattara’nın tahtını sallıyor..!

 

Albay Alanzinho enteresan bir futbolcu. Boyu küçük ağırlığı büyük olması hasebiyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bizi ne boyu ne de ağırlığı ilgilendirmez biz takıma katkısı nedir ona bakacağız. Ya biz bu işi bilmiyoruz ya da enteresan bir toplum olduk vesselam. Belki de futbol ve icra edenler kural ve uygulamalarıyla kafaları karıştırır hale geldi.

 

Albay’ın Norveç’te 2 yıl üst üste yılın futbolcu seçilmesine hala inanamıyorum. O lig ve o yapı içerisinde Albay’ın küçük dev adam olması gerçekten fazlasıyla ilginç. Asıl ilginç olan ne biliyor musunuz? Albay’la alakalı kimle görüşsem “mükemmel” bir oyuncu diyor. Pes vallahi gördüklerimize mi yoksa söylenenlere mi inanacağız anlamadım. Gördüklerimiz diyince aklıma bir şey geldi. Albay Alanzinho, uzun süre futboldan uzak kalmış. Ve yapı olarak larç biri.  Öyle bir yere geldi ki ne futbol ne de karakter olarak adapte olması mümkün..! Buna rağmen elinden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışıyor…!

 

Katkı ve görüntü içerisinde Yattara’nın değil de Ersun Yanal’ın kurbanı olduğu kesin..! Çünkü Ersun hoca Trabzon’a daha aşina Yattara’yı kaybetmek istemiyor…! Sonuna kadar da direnmeye çalışıyor ama bu görüntüde nasıl olur bilemem. Eğer Albay’a Ersun hoca Yattara kadar süre verip sabır gösterse emin olun Alanzinho, Yattara’nın hem saha içi hem de saha dışı tahtını sallar. Nedendir bilemem ama bu Albay’a hafiften, hafiften ısınmaya başladım. Albay çok değil Ersun hoca’nın “bu” Yattara inadı devam etmezse Trabzonspor’u taşıyan adam olacak…! Aman Albay beni utandırma….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.