Türkiye Trabzon’a akıyor!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ’nin alacağı 222 personel için Türkiye’nin dört bir yanından binlerce işsiz genç başvuru formunu vermek için Trabzon’a akın etti. Memur olarak işe alınacakların 83’ü itfaiye, 88’i zabıtada görevlendirilecek. TİSKİ ise 51 eleman alacak. İhale şartnamesine KPSS’de 50 puan ve üzeri alanlar ile bazı iş kollarında 30 yaş sınırı konuldu. 

turkiye-trabzona-001.jpgİhale şartnamesinde olması gereken, Trabzon ili genelinde ikamet etme şartı olmayınca ve KPSS puanı yüksek tutulmayınca, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce genç Trabzon’a geliyor. Hamamizade’deki başvuru merkezinin önünde gün boyu uzun kuyruklar oluştu.  
Büyükşehir Belediyesi, memur alım işinin zamanlamasında bize göre büyük bir yanlışa imza attı. Seçim öncesi yapılan bu memur alımında, işe giremeyenlerin büyük bir ekseriyeti AKP’ye diş bileyecek ve seçimde oy vermeyecek. Büyük bir küskünler ordusu yaratılacak.
Bu memur alım işini her kim, bu döneme sıkıştırmışsa muhalefetin ekmeğine yağ sürmüştür. Bu olayın bir benzeri yıllar önce ANAP döneminde yapılmıştı. ANAP hükümeti seçimler öncesi binlerce işçi alımı yaptı. İşe giremeyenler ise karşı cepheye geçti ve ANAP o dönem seçimi kaybetti. Ondan sonra da belini doğrultamadı.
Bu arada, hükümet seçim öncesi İŞKUR’dan belediyelere, Valiliklere, bazı kamu kurumlarına binlerce 6 aylık geçici işçi alımı yapacak. İŞKUR vasıtasıyla geçici işçi olarak işe alınacak elemanlarda KPSS puanı ve yaş sınırı aranmayacak. Geçici işçi olarak 6 ay maaş ödenecek elamanların belirlenmesini AKP’nin il ve ilçe teşkilatları ve belediyeler yapacak.
 
Çolak’ın telefonu!

colak-002.jpgAK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, Cumartesi günü Trabzon’da idi. Zorluoğlu parti il merkezindeki basın toplantısından sonra Atatürk Alanındaki belediye binasına gitmişti. İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak, o gün akşam saatlerinde, ‘Başkan adayımız sayın Murat Zorluoğlu belediye binasına gidip orada açıklama yaptığını duydum, doğru mu?’ diye sormuştu. Çolak başka da bir şey söylemedi. Zorluoğlu’nun belediye binasına gidip gitmediğini teyit için Ahmet Uğur Zihni’yi aradık. ‘Orhan beyin misafiri olarak gitti’ dedi. 
Bizde bu olay üzerine kısa bir yorum yaptık. Bizim yorumumuzun faturasını birileri demek ki Çolak’a kesildi. Halbuki Çolak, iyi niyetle bize bir soru yönetmişti.
Dün Mustafa Çolak aradı. Çolak; İmam Hatip mezunu, iyi bir AK Partilidir ve partinin de kayıtlı üyesidir. AK Partinin kuruluşundan bugüne kadar üzerine düşeni de yapmıştır, hala daha can siperane çalışıyor. Çolak, ‘Benim derdim, sıkıntım, bu partinin AK Partili olmayan AKP’lilerden bir an önce kurtarılması ve partimin özüne dönmesidir’ dedi. 

İlçe başkan adayları ne zaman açıklanacak?

ilce-baskan-001.jpgAK Parti’nin Trabzon ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmaması, partililer arasında farklı yorumlara neden oldu. Trabzon’da 6-7 ilçe dışında diğer ilçelerin mevcut başkanlarının yeniden aday gösterileceği söylenmişti. İlçe başkan adaylarının açıklanmaması, aday adayları arasında yeniden bir değerlendirme yapılmasına bağlanıyor. İlçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde, büyükşehir belediye başkan adayının görüşünün alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor. AK Parti kurmaylarından biri, ilçe belediye başkan adaylarının hafta sonu açıklanabileceğini söyledi. AK Parti il yöneticisi, Çaykara, Of, Sürmene, Araklı, Maçka, Ortahisar, Vakfıkebir, Yomra belediye başkanlarının son anda bir sürpriz olmazsa yeniden aday gösterileceklerini, geri kalan ilçelerde ise adayların belirlendiğini, açıklamanın hafta sonu yapılacağını belirtti.

 

3 kişi çalışıyor 13 kişi denetliyor!

3-kisi-calisiyor.jpg

Trabzon’daki tarihi eserlerin birkaç istisna dışında hemen hepsi, onarım ve tadilat nedeniyle kapalı. Tarihi eserlerin bir kaçı ise bakımsızlıktan dökülüyor ve yıkılıyor.
Ortahisar ilçe merkezinin göbeğindeki Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi) bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca onarıma alındı. Ana binanın etrafı branda ile çevrildi. Bahçe dışındaki duvarın önüne de set çekildi. Müzenin yakınındaki bir esnaf, Müze onarımında az sayıda usta ve işçi çalıştığını belirterek, ‘Binanın onarımını, temizlenmesini üç kişi yapıyor. 13 mühendis kontrol ediyor. Binanın dış duvarlarının önündeki levhada kontrolörlerin adı, soyadı ve ünvanları yazılı’ dedi.  
Esnaf, binada her ne kadar az kişi çalışıyor dese de, bu tür binaların onarımı, uzman kişilerle yapılır. O nedenle, binada onarım ve temizleme yapan sayısı az olabilir.

+++

Birçoğunuz biliyorsunuz ben ticaret ile iştigal eden bir vatandaşım. Şu yaşıma geldim böyle bir durgunluk görmedim. Kriz vardı yoktu ya girmeyeceğim nasıl hoca Nasrettin’in herkesin kıyameti kendine hikayesi varsa bence de herkesin krizi kendine ve bence kriz var, ben krizi hissediyorum. Malum iş yoksa boş zaman çok. Bu boş zamanlarda da işin dışında şeylere daha çok dikkat ediyorsunuz. Bir kaç gündür bir savcının Başörtüsü ile ilgili itirazı dillendiriliyor. Tam bu manyak nerden çıktı derken hatırladım ki seçim var ve tecrübelerim bana diyor ki sırada geziciler, Kılıçdaroğlu’nun mezhebi, Atatürk ve İnönü zamanından kalma eleştiri ve hakaretvari hikayeler, Akşener’in Fetoculuğu, ömürleri Milliyetçilikle geçmiş kişilerin İyi Partiye geçtikleri için vatan hainlikleri! Belki kaset vs gibi bir sürü deli saçması var. Allah akıllarımıza zeval vermesin. 
(Nazım Özcan)

Önceki ve Sonraki Yazılar