“TÜRKİYE’DE PARDON FİLMİ GERÇEK OLUYOR”

“TÜRKİYE’DE PARDON FİLMİ GERÇEK OLUYOR”

Erdi Çakır “Geçmişten ders alınmalı. ‘Hiç bir suçunuz yok pardon’ dediler.”

Röportaj: Bahar KURBAY

En büyük değişimin olması için AKP’nin gitmesi gerektiğini söyleyen CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, “Türkiye’de pardon filmi gerçek oluyor” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Erdi Çakır, Karadeniz Teknik Üniversitesi Ekonometri mezunu genç bir sima. Genç yaşında siyaset hayatında bende varım diyen ve aktif rol alan Başkan Yardımcısı Çakır, hem partisi hem iktidar partiyi hem de gündemi değerlendirdi.
Genç bakış farklı oluyor dedirtecek o sohbetimizden öne çıkan soru ve cevaplar şöyle;
“DÜZENE KARŞI MÜCADEL ETTİK”
Siyaset hayatına nasıl atıldınız?

Trabzon’un Of ilçesinde doğdum ve büyüdüm. İlk olarak Of’ta gençlik kollarına katıldım. Üniversite’yi kazanınca Trabzon’da Cumhuriyet Partisi gençlik kollarına katıldım. Üniversite hayatım boyunca siyasetten geri durmadım. Üniversite’deki siyası olayların bir çoğunda vardım.  Var olan düzene karşı mücadele ettik. İktidara değil. Siyasete biraz erken başladık. Trabzon’da ilkleri yaşadım. En genç gençlik kolları başkanı oldum, 22 yaşındaydım. Trabzon’dan gençlik kolları merkezine gitmek nasip oldu.
“MAĞDURLAR İÇİN MÜCADELE...”
Neden CHP?

Eve gittiğinde yastığa kafamızı koyduğumuzda vicdanımız rahat olmalı. Bugün doğrunun Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden CHP’de mücadele ediyorum. Atanamayan, sınav soruları çalınan, mağdur olan insanlar için mücadele ediyoruz. 15 yıllık süreç içerisinde çok handikaplar yaşadık. CHP’ye maal edilmeye çalışıldı. Yarın daha güzel Türkiye’ye uyanmak için siyaset yapıyorum.
“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ KARANLIK...”
Türkiye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz

Karanlık aslında yanı bir şeylerin değişmesi gerekir. İlk başta AKP’nin gitmesi gerekiyor. Şuanda baktığımız da Türkiye’de Ohal var. Ohal’in kısa vadede bitmesi lazım. Şuanda Türkiye’de bir çok öğrenci göz altında, daha hakim savcı karşısına bile çıkamamış. İnsanların özgürlükleri geri verilmesi lazım, sonra davaları devam edebilir. Suçları kesinleşince cezalarını çekebilirler. Suçları kesinleşmemiş olanlar tutuksuz yargılanmalı. Yakın zamanda Ergenekon davasında bunu yaşadık. İnsanlar 4-5 yıl hapiste yatıp pardon filminde olduğu gibi dışarıya çıkarıldı. ‘Hiç bir suçunuz yok pardon’ dediler. Aynı şeylerin yaşanmaması için tarihten ders almamız lazım. Karanlık dememin sebebi gazeteciler, öğrenciler, bilim adamları, aydınlar bugün içerde. Bunlar ülkenin yarınları. Aydın olmadığı zaman gelecek nesilleri yetiştirme konusunda sıkıntı yaşanır. Gençler olmadığı zaman zaten yetiştirebileceğin nesil olmaz. Birçok etken var. Bu yüzden karanlık görüyorum geleceği.

1915611_10208830187852972_6089189321809241954_n.jpg
Bireysel olarak geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?
Bireysel olarak bu mücadeleyi, bu davayı devam ettirecek birisi olarak görüyorum.
“TEPKİ VAR, KARŞILIK BULMASI SIKINTI...”
Söylediğiniz gibi bir çok sayıda gözaltı var. Haksız yere içeri alındığını söyleyenler var. Ancak büyük sessizlikte var. İnsanlar konuşmaya korkuyorlar mı, tepki yok gibi?
Aslında tepki var. Var ama şöyle bir tepki var. Basında çok karşılık bulmayan bir tepki var. Birçok arkadaşla tanıştım, muhalefetin içinde bulundum. İnsanlar ses çıkarıyorlar tepki koyuyorlar. Mesela en güzel örnek Cerattepe’deki o atmosferi biz yaşadık Artvin halkının mücadelesinde yanlarında bulunduk ama baktık ki hani gazeteleri okuduğumuz zaman terörist olmuşuz. Mesela internet ten okuyoruz. “Artvin’de teröristler” Etrafıma bakıyorum;  teyze yani bize Karadeniz insanına terörist yakıştırması saçma. Bizim insanımız milliyetçidir. Karadeniz insanını basın terörist ilan etmiş. Demek istediğim şu; Toplumda tepki var.  Toplumda muhalefette var, bunun karşılık bulmasında çok büyük bir sıkıntı var. Sen basında güçlü olmadığından dolayı sesin ne kadar gür çıksa da böyle bir süreden sonra kesilebiliyor.
CHP MUHALEFETTE TEK!
Muhalefet konusunda yalnız kaldığınızı düşünüyor musunuz?

15032806_10210979162976007_8939033243250547728_n.jpg
Kesinlikle düşünüyorum. Şuanda hani mecliste olan durumu olan maddi manevi AKP,CHP,MHP HDP. MHP ve AKP’nın bugünkü yakınlıklarından dolayı hiç şey yapmayalım. Zaten genel anlamda bir marifetleri olmadığından yerelde de bir muhalefetleri yok. Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet de tek kalıyor. Ama şöyle bir şey var ki o yalnızlığı onu iyi muhalefet yapmasına engel değil. Gerek millet vekilimiz, gerek il örgütlerimiz gerek ilçe örgütlerimiz gayet iyi muhalefet yapıyorlar. Özellikle son dönemlerde Ortahisarda belediye tartışması var. Bir yer tartışılıyorsa orda bir sıkıntı var demektir. Demek ki; Ortahisar dada bir sorun var ve bu sıkıntı alternatif Cumhuriyet Halk Partisi görülüyor.
“AKP’NİN BELEDİYECELİĞİ YIPRANMIŞTIR”
Ortahisar Belediye Başkanlığını alabileceğinize inanıyor musunuz?

17862509_10212500102598547_7641183221796466670_n.jpg
Ben istatistik okudum, matematiğimde çok iyidir. Referandumlarda alınan sonuçlar başa baş. AKP seçmenini de iyi incelemek gerekiyor. AKP seçmeni Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdiler. Belediyelerde bu işler farklı olur ki son dönemlerde Türkiye genelinde, İstanbul, Ankara, Düzce’nin bu dalga devam edecektir, belediyecilik anlamında AKP’yi yıpratmıştır. Trabzon’a kadar bu dalga gelebilir. Bizde üzerine iyi çalışırsak, aday da çok önemli...
Kafanızda bir aday ismi var mı?
Yeni yılla birlikte ada isimleri açıklanacak. Kriter çok önemli. Hayır bloğunu kapsayacak birisi olmalı.
CHP’nin aday belirlerken olmazsa olmazı nedir?
Partiyi en şekilde temsil etmesi ve ülkenin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlemiş olduğu ilkleri günlük hayatında yaşayan ve bu yaşadıklarının kabul  görmesi gerekiyor. Bey efendi olacak, ahlaklı olacak, dürüst olacak... Bizim adaylarımız bu şekilde belirleyecek. Tabi ek olarak genel merkezimizin baktığı kriterler vardır.
“CHP YENİLENDİ”
Bazı insanların sıkça kullandığı “CHP eski CP değil” cümlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

22814001_10214492649450973_1353203264383112398_n.jpg
Evet eski CHP değil. Eskiden sadece sola hitap eden bir CHP vardı. Sayın başkanımız Kılıçdaroğlu, son dönemlerde oluşturduğu “HAYIR” bloğu oluşturdu. Adalet yürüyüşünde de birebir ben insanların ilgisi ve sevgisini gördüm. CHP her  eve gidebilecek projeler üretti. Açıldı, her kesime hitap ediyor. Genel seçimlerdeki projelerimiz ortada Kılıdaroğlu’nun devlet adamı gibi konuştuğu bir gerçek. CHP yenilendi ve gençleşti.
Trabzon’da kaç üyeniz var?
Bin. Daha da artacak.
İŞKUR FETÖ’YU BAHANE EDİYOR!
Aday olan arkadaşlarımıza teşekkür ederek konuşmalarıma başlarım. Nasıl bir sorumluluk altına girdiklerini, riskler aldıklarını bilirim. Gençlerin partide olması çok daha farklı. AKP’ye üye olmayan işe giremez diye kurallar var. İşkur’da AKP’ye üye olmayanlar işe alınmıyordu. Kura sistemini getirin diyoruz, şimdilerde FETÖ’yu bahane ediyorlar. Bir kriterin olur, Eğer eşit olanlar varsa kura çekersin adalet böyle ilerler.
“ADİL DEĞİLLER”
Küçük yaşta siyasete başladınız. Neler yaşadınız?

2011 yılından bugüne kadar 11 davada yargılandım hepsinden beraat ettim. Mesela partilerin seçim sürecinde hakları vardır. Başlangıç ve  bitiş tarihleri bellidir. Pankart asılır, tanıtım yapılır. Bir  gün broşür dağıtıyoruz.  Aynı gün AKP’nin gençleri de iş başında. Bizim arkadaşı göz altına aldılar. Neden soruyoruz, açıklama yok. İşi yokuşa sürdüler. En doğal hakkımız propaganda yapmak. Biz afiş dağıttık, bayrak astık diye gözaltına alanlara aynı şeyi AKPli arkadaşlar da yapıyor. Haksızlık değil mi diye... Sessizlik. İlk göz altına aldığımda hatırlıyorum. Milli gazeteleri Zaman’dı. Zaman gazetelerin isimleri değişti ama zihniyet aynı. Adil değiller. Adalet çıkışımızda o yüzden geliyor.
“TRABZONLU OLANLAR YANIMIZDA...”

19748805_10213438187130074_1300975200240996173_n.jpg
Adalet yürüyüşü olduğu zaman Trabzon’dan yeterince destek gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

Trabzonlu çok insan var. Sadece Trabzon il sınırları olarak bakmıyorum. Kortejde sorumluluk vardı. Ve çok Trabzonlu ile tanıştım. Katılım oldukça iyidi. Trabzon’dan da toplu otobüslerle katılımda gerçekleştirdik. Burada yürüyüş oldu. İyi işler yapıldı.
İKTİDARLIK SÜRECİNE DOĞRU...
CHP ne zaman iktidar olur?

Süreç CHP’nin iktidarlığını hem yerel hem de genelde getiren bir süreç. Özellikle referandumda mücadelemizin meyvesi aldık. Her ne kadar inkar edilse de biz HAYIR oyunu çıkarttık. Bugün Melih Gökçek, hile ile belediyeyi almıştır deniyor. Ankara’daki taksici, market çalışanı ile konuştuğunuzda bile ‘Mansur Yavaş, seçimi almıştır’ diyebiliyor. Cumhuriyet Başkanlık seçimi ile CHP’nin iktidarlık süreci başlar.
HEDEF ÜNİVERSİTELİLER
Gençlik kollarında hedef?
Gençlik kolları takvimini 1 kasımda açıkladık. Yeni süreç başladı. Yeni arkadaşım ve kağıt üzerinde seçimi kaybeden arkadaşlarımızla birlikte mücadelemizi devam edeceğiz. Trabzon’da üniversite çok önemli. Üniversiteli arkadaşlarımızın ikametgahlarını buraya alıp oy kullanmaları sağlayacak. Kime oy kullandıkları önemli değil. Oy kullanmak vatan borcudur. Unutmuş oldukları hakları onlara hatırlatmayı hedefliyoruz. Şehrin işsizlik sıkıntısı söz konusu, gençler bunu söyleyince insanlar kulak verecek. STK’lar güçlendirilmeli ve buna öncelik yapmamız gerekiyor. Kadın arkadaşlarımızın bir çok sorunu var. Bu sorunlarla ilgili mücadele zemini oluşturmayı hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz var.
“AKP GENÇLİK KOLLARININ İDEOLOJİSİ YOK...”
İktidar partisinin gençlik kollarıyla bir araya gelip konuşabiliyor musunuz?

Zengin aile çocukların egolarını tatmin etmek için siyaset yaptığı bir alandır. İdeolojik alt yapıları yoktur. Recep Tayyip Erdoğan, üzerinden siyaset yapan arkadaşlar. Sokakta karşılığı yoktur. İnsan ilişkileri konusunda bizimle boy ölçüşemezler. Belli bir zümrenin gençlik kolları olmuşlar. Rekabet halinde olduğumuz yok.  Trabzon’da gençlik kolları aktif değil. Bizimkiler cebiyle değil yüreğiyle siyaset yapıyorlar.
Başarılar diler. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

009-024.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.