Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

TÜRKİYE’DE YAŞ HADDİ 65

Doldurduk 65’i de, artık ne memur, ne amir olamayız da ah bir fırsat olsa bakan olabilirdik. Bakan hatta başbakan da olabilirdik. 65 yaş sınırı yaşlılık sınırı. Belki bir kısım insanlara göre 65 çok geç. Hani bir zamanlar 40’da 45’te emeklilik olmuştu. Erken emeklilik dendi. Tam çalışacak yaşta binlerce insan emekli oldu. Emekliliği önemli bir hak olarak görenler için erken emeklilik bir avantajdı. Emekli oldu başka bir işe başladı. Bilmem kırkında emekli olup kahvede arkadaşları ile kağıt oynayıp yaşamını tamamlamak isteyenler var mı?  Var, var… Emekliliği bir hedef olarak gören memurlar var. Göreve başlarken emekliliğini hesaplamaya başlar. Oysa emeklilik bir zorunluluk olmalı. Artık güçten düşmek, verimli olamamak, başarılı olamamak… İşte emekliliğin nedeni bu olmalı. Elbette emekli olurken iyice elden ayaktan kalmamak gerekir. Olanakları elverişli ise gezecek dinlenecek. Kimilerinin dediğince, emekliliğini yaşayacak. Buna da bir şey diyemiyorum da kişi eğer gerçekten çalışabilecek durumda ise yararlı olabilecek durumda ise neden emekli olsun. Belki biraz daha hafif işte, onurunu kırmayacak bir işte çalışsın.

Çok işsiz var diye erken emekli yapıp yerine yenilerini almak… 25-30 yıllık tecrübesi olan, gücü olan birisinin işini yeni bir memur görebilir mi? Her yaşa ve her duruma uygun iş olmalı. Herkesten yararlanılmalı.

 

65’TEN SONRA NE OLUR?

Ne olmaz… Çok önemli görevlere gelinebilir. Örneğin öğretmen olamaz, Milli Eğitim Bakanı olur. Hakim ve savcı olamaz Adalet Bakanı olur. Yeter demeyin sakın, seçilirse Başbakan da olur; cumhurun, devletin başkanı da olur… Kaç yaşına kadar? İşte onun yaşı yok. Aday olur seçime girer kazanırsa tamam.

Çok basit bir kamu görevi yapamaz ancak yasama organı üyesi milletvekili olur. Kaç yaşına kadar mı?.. Siz seçtiğiniz, o yaşadığı zamana kadar. Demokrasimizin güzelliğine bakar mısınız… Kişi, seksen, doksan, yüz,  ne zaman seçerseniz seçilir. Bu bir yurttaşlık hakkı mı, demokrasinin bir avantajı mı? Amir memur 65’inde tamam 65’ten sonra en üst makamlara tırman. Tırmanmaya da gerek yok omuzlarda yükselir.

 Adam çok akıllı, çok kültürlü, çok yetenekli… Seçiyoruz temsilci olarak, vekilimiz oluyor, fena mı? Yo fena değil de 65’ten sonra bir okul müdürü olamaz da bakan olur. Bakanlık bu denli basit mi?

Başka görevler de var. Örneğin bir eczacı, hastane eczacısı memursa 65’te işi biter de eczane açabilir yüz yaşına dek. Bilmem bunda ayrı bir incelik var mı? Yetmişinde, sekseninde çalışan eczacılar tanıyorum da yüzünde bilmem. Gerçi eczacının diploması güzel bir çerçeve ile duvarda asılır, en genç ve yakışıklı resmi de orda. Bu durumda eczacı olsa ne zararı var.

Başka mesleklerde de böyle diplomalı görevler var. Bunlarda da yaş haddi yok. Yoksa bizim devletimiz kamu görevini çok önemli saydığı için mi 65’ten büyükleri çalıştırmaz? Bilmem bu sorunun yanıtını bilen varsa versin.

Birçok arkadaşım dostum 65’ten önce ayrıldı, ben 65’i bekledim. Pek iradeyle ayrıldım  sayılmaz. Hiç sevmedim emekliliği. Çünkü her yaptığım işi severek yaptım. Bana göre iş olsa ve çalıştırılsam çalışırdım.

 

İŞTE LİYAKAT, İŞE UYGUN ADAM

Çok iddia edilir. Yetenekli insanların çalıştırılması, işte liyakate önem verilmesi… Savunulur savunulmasına da ele fırsat geçince hiç bakılmaz. Senin yakının, sizin bizim partiden adam. “Bu adam bu işe göre mi?” diye sorduğunuzda, “Alışır, kimse doğuştan alışmış doğmadı” denir. Orası alışma yeri mi?

Ülkemizde pırıl pırıl beyinler var ancak onlara sıra gelmez. Onlar da fırsat ve olanak bulunca yurt dışına kaçar ve oralarda harikalar yaratırlar. Uzaktan bakar “Niçin yurdundan kaçtın” diye kızarız. Verdiniz mi ona uygun bir iş, değerlendirdiniz mi onu? Çok yetenekli ve yeterli bir arkadaşım yurt dışında Milli Eğitim ataşesi olmuş, süresini doldurup yurda dönmüştü. Onu uygun bir yerde değerlendirmek varken bir köy okuluna vermek istediler, emekli oldu. İlkokul öğretmenliğini küçümsediğim için söylemiyorum, ancak çok önemli bir görevde ondan yararlanılabilirdi. İşte insan harcama bu.

 

ÖYLE ÇARPIK SAÇMALIKLAR VAR Kİ…

 65’ini geçmişseniz banka kredisi ya alamaz ya da kısıtlı alabilirsiniz. Yaşınız biraz daha geçerse size kimse kredi vermez. Ancak maliye bakanı olup devletin bütçesini hazırlayabilirsiniz. Tanıklığınız kabul olmaz da devleti yönetebilir, uluslararası antlaşmalara imza atabilirsiniz.

Araç süremez, yeni ehliyet alamazsınız da içişleri bakanı olabilirsiniz. Birçok işte sağlık raporu isterler yaşlılardan. Ya devleti yönetenlerden hiç rapor isteyen var mı?

Hele TV’yi izlediğinizde devlet adamlarının diline dikkat edin. Kahvede bu dil kullanılsa her gün cinayet olur. Allah razı olsun halkımız çok soğukkanlı. Onları örnek almıyor. Kimse demiyor “Yahu bunlar hiç psikiyatriden muayene olmuş rapor almış mı?”  65 yaş… Çok önemli bir yaş. Ben onu da geçtim. Henüz rapor isteyen olmadı ancak böyle bir durum olursa rapor gerekecek. Dilerim zorluk çıkmaz. Bir yakınıma böyle bir rapor almak istedim de günleri say dediler, mevsimleri say dediler, çocuklarının adlarını say dediler... Böyle bir sınavdan, böyle bir muayeneden geçse 65’ini geçmiş ilgililer, bakanlar, sonuç ne olur?

Of… Bu gerçekleri gördükçe insan, dedemin, ninemin duasını yapıyor... ALLAH AKILDAN ETMESİN...

 

                                                                                          

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.