Türkiye’nin beka sorunu var mı?

Türkiye’de gerçekten bir beka sorunu mu var? İktidar ve taraftarlarının her zemin ve fırsatta, ‘Türkiye abluka altında, Türkiye’yi bölüp parçalamak istiyorlar’ şeklindeki söylemleri doğru mu? İktidar bu söylemlerle neyi hedefliyor?

Muhalefet; Beka sorununu, iktidarın varlığını sürdürmek, kazanımlarını kaybetmemek için toplumda yaymaya çalıştığı korku olarak nitelendiriyor... Erdoğan ve destekçileri bu korkunun toplumda yer etmesi için elinden geleni yapıyor ve iktidar bu korkuyu yayarken, hayali korkunun gerçekleşmemesi için Erdoğan’ın liderliğinin önemini vurguluyor, iddiasında…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da zaman zaman korkuya çağrışım yaptığı, ‘Ben gidersem devlet yıkılır’ mealinden konuştuğu belirtiliyor.
Beka söylemleri hükümetin bir seçim stratejisi gibi! Strateji tehlikeli ve de başarılı! 
Çünkü korkuya teslim olan toplumlar sağlıklı karar veremez. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu pek ayırt edemezler! İşin tehlikeli tarafı bu kısmı! Başarılı yanı ise, kitleleri bu söyleme inandırma ve partiyi dinamik tutma ve Erdoğan’ın vazgeçilmezliği!
Muhalefet ayrıca; Türkiye’nin beka sorununun rejimin değişmesiyle, tek adam yönetimiyle gündeme geleceğini söylüyor ve Irak, Suriye, Libya ve diğer Arap ülkelerini örnek gösteriyor. Bu ülkelerin bölünmesinde tek adam yönetimlerini, Saddam’ı, Esad’ı, Kaddafi’yi işaret ediyorlar.
***
 
Türkiye’nin bugün gerçekten bir beka sorunu varsa ki, çoklarına göre var. Nedeni de dışarıda değil içeridedir. İçteki bu beka sorununu, olup biteni; bıkmadan usanmadan halka anlatacak olan, muhalefettir, üniversitelerdir,  aydınlardır, medyadır!
Medya esir alınmış, üniversiteler, aydınlar sesini çıkaramıyor. Muhalefet ise seçim meydanlarında genelde demagoji yapıyor. Gerçekleri anlatmaktan çekiniyor. 
O çokları; Erdoğan’ın ve fikriyatının geleceğinin Türkiye’nin beka sorunu olarak yansıtıldığını ve bunun neticesinde kaybedilecek bir seçimle 16 yılda kazanılanlar heba olabilir iddiasında. Erdoğan’ın beka sorununu devamlı gündeme taşımasının nedeninin bu olduğunu söylüyorlar! Erdoğan ve fikriyatı Türkiye’nin beka sorununa dönüşüyor. Ve bu beka olayı da iktidarın ana kumanda masasından çok iyi pazarlanıyor! 
***

Diğer yandan Türkiye’nin içte olduğu gibi dış odaklı beka sorunu da var. Türkiye’yi bölmeye, parçalamaya çalışan devletlerin, odakların varlığını asla göz ardı edemeyiz. Bu gerçek dün de vardı bugün de yarın da olacak.  
Beka sorununun üstesinden gelmek için Toplumların ana sözleşmesi olarak nitelendirilen Anayasayı her bireyine eşit olarak uygulayan, toplumsal barışı sağlayan, adaletin işlediği, eğitimi çağdaş normlarda olan, üreten, refah düzeyini arttıran, dini devlet işlerinden ayıran, yaşanabilir hiçbir ülkeyi, devleti, dışarıdan hiçbir devlet bölemez!    

Hasan KURT

***************

Siyasi kulisler… Siyasi kulisler… Siyasi kulisler…

Vehbi Koç 
ne dedi!

vehbi-koc.jpg

AK Parti 5. Sıra milletvekili adayı Vehbi Koç, önceki akşam iftar sonrası Zorlu Grand Otel’de Trabzon’daki medya temsilcileriyle bir araya geldi.  Seçileceğinden emin olduğunu söyleyen Vehbi Koç, Trabzon’un denizcilik sektörünün önemli bir kenti haline getirileceğini söyledi. Trabzon’a yatırımların artarak devam edeceğini belirten Koç, Trabzon’un göç veren illerin başında yer aldığını, göçü durdurmanın yolunun bölgede yeni iş sahalarının açılması olduğunu belirtti. Vehbi Koç, seçilirse Trabzon ‘Koç’ gibi bir siyasetçi kazanacak.

Adres İYİ Parti!

adres-iyi-parti.jpg

İYİ Parti ikinci sıra milletvekili adayı Osman Akbulut, gittikleri her yere kendilerinden sonra AK Partili vekil adaylarının gittiğini söyledi. İYİ Parti’nin Akçaabat’ta büyük ivme yakaladığını söyleyen Osman Akbulut, ‘Yaptırdığımız kamuoyu anketlerinde Trabzon’da birkaç ilçe dışında tüm ilçelerde AK Parti ile yarışıyoruz. Vatandaşın önemli bir kesimi sessiz ancak kararlı’ dedi. 
Akbulut, geçmişte MHP, ANAP ve DYP’ye oy veren vatandaşın büyük bölümünün bu seçimde İYİ Parti’ye oy vereceklerini söyledi.
 
Akşener, Rize ve
Gümüşhane de!

aksener-001.jpg

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener bugün öğle saatlerinde Trabzon’a gelecek. Havalimanından Rize’ye gidecek olan Akşener, burada halka hitap edecek. Meral Akşener Rize mitinginden sonra Gümüşhane’ye geçecek. Akşener, Gümüşhane’den Trabzon’a gelecek ve gece Trabzon’da kalacak. Meral Akşener, Cumartesi güne saat 14.00’da Atatürk Alanında halka hitap ettikten sonra Giresun’a gidecek.

Eski toplar nerede!

eski-toplar.jpg

CHP Trabzon teşkilatında il başkanlığı ve yöneticilik yapan, partinin hemen her kongresinde boy gösteren ağır toplar, meydanlarda görünmez oldular. CHP il yönetiminden bir isim, ‘İl ve ilçe kongresinde kulis üzerine kulis atan, yönetimlere müdahil olmaya çalışan ağabeylerimiz kayıplarda’ dedi.  Milletvekili adayı Ahmet Kaya ise Trabzon’u bir baştan bir başa neredeyse arşınladı. Ahmet Kaya, CHP’nin 24 Haziran da oy patlaması yapacağını iddia etti.

Soylu’nun ekibi!

soylunun-ekibi.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da da fırtına gibi esiyor. Soylu’nun İstanbul’da ki ekibinde yer alan Erdem Sürmen tüm organizasyonlarda ön planda yer alıyor. Süleyman Soylu, İstanbul’da hemen her gün farklı mekanlarda halka hitap ediyor. Bu arada Süleyman Soylu’ya destek vermek için Ankara ve Trabzon’dan çok sayıda ismin İstanbul’a gittiği bildirildi.

Erol Emral’ın tahmini!

Trabzon’un sevilen isimlerinden biri olan DYP eski il başkanlarından Erol Emral, ‘Olan biteni izliyorum’ dedi. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin büyük bir çıkış yaptığını söyleyen Erol Emral, ‘Bu seçimde her şey olabilir. Cumhurbaşkanlığı için Recep bey bir adım önde gibi görünüyor. Ama arkadan gelenler iyi gidiyorlar. Cumhurbaşkanlığı Seçimi öyle görünüyor ki ikinci tura kalacak’ dedi. 

****************

Tabii ki neşemizi de bulacağız Sebastiyan. 

Berberdeyim, tıraş oluyorum. 
Konu döndü dolaştı hava sıcaklığına ve Karadeniz'de artan Kafkas engereği popülasyonuna geldi. Derken güngörmüş bir Temel anlatmaya başladı.
- Bi senesi köyde pencereden bakıyorum. Tam pencerenin dibinde simsiyah bir yılan. O bana bakıyor ben ona bakıyorum. Vallahi ben senden korkmuyorum, dedim ona. Ama Şengül görürse seni vuracağım seni. Yoksa o hayatta bu tarlaya girmez. İşleri yıkar bana. Anam vuh! Sanki yılan dediğimi duydu, anladı ve yok oldu. Olmaz böyle bir şey Yılmaz. Vallahi gözümü kırpmadan bakarken yılan bildiğin yok oldu! 
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar