TÜRKİYE’NİN EN ESKİ ÜNİVERSİTELERİNDEN KTÜ BUNU DA GÖRDÜ…

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ ÜNİVERSİTELERİNDEN KTÜ BUNU DA GÖRDÜ…

YARIM ASIRLIK LOGO DA GİTTİ!

8 yıldan beri üniversiteyi yöneten Prof. Dr. Süleyman Baykal ve ekibinin, giderayak üniversitenin 1968’den beri kullanılan logosunu da değiştirdiği ortaya çıktı.

SESSİZ SEDASIZ DEĞİŞTİRDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi tarihinin en başarısız rektörü olarak gösterilen ve adı bilimsel faaliyetlerden çok kadrolaşma iddialarıyla gündeme gelen Süleyman Baykal’ın, görev süresinin sona ermesine kısa bir süre kala, sessiz sedasız üniversitesin logosunu değiştirdiği ortaya çıktı. Üniversite camiasında büyük tepki çeken değişiklik konusunda hiçbir açıklama yapılmadı.

52 YILDIR KULLANILIYORDU

Yarışmayla belirlenen ve 1968 yılından beri kullanılan ambleme, 2000'li yılların başında üniversitenin adı ve kuruluş tarihi ilave edilmişti. Onlarca yıldır KTÜ'de yapılan, ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre ve çalıştay gibi faaliyetler ile basılan kitaplarda bu logo kullanıldı. Daha da önemlisi, üniversiteden mezun olan yüz binlerce gencin diplomasında bu logo yer aldı.

BOMBOŞ BİR LOGO OLDU!

yarim-asirlik-2.png

KTÜ Senatosunda oldubittiye getirilen değişikliğe tepki gösteren birçok akademisyen, logonun adeta içinin boşaltıldığını, yeni logonun tasarım anlamında hiçbir özgünlüğü olmadığını, ayrıca her hangi bir yarışma ile de belirlenmediğini kaydetti. Rektör Süleyman Baykal’a seslenen öğretim üyeleri, bir an önce yapılan yanlıştan dönülmesi ve yeniden klasik logonun kullanılması çağrısı yaptı.

KTÜ MARKASINA ZARAR VERİR

Dünyada ve Türkiye’de birçok köklü kurumun logolarıyla anımsandığını belirten bir öğretim üyesi, “Siz ODTÜ’nün, İTÜ’nün, Harvard’ın veya Trabzonspor’un logosunun değiştiğini düşünebilir misiniz? Logolar asırlık kurumların kimliğidir. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla yapılan bu değişiklik, artık bir marka olan KTÜ’nün kimliğine zarar verir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum