Türkiye’nin ihtiyacı 'Devrim’dir!

Türkiye’nin kesinlikle yeni bir devrime ihtiyacı var. Evet yanlış okumadınız, ‘devrim’e ihtiyaç var.  Buna ister zihniyet, ister eğitim, ister üretim vs. ne derseniz deyin…  Bu devrim gerçekleşmedikten sonra Türkiye’nin yol alması, önünün açılması mümkün değildir.

Bu ülkenin kurucu kadrolarının, dedelerimizin gerçekleştirdiği devrimi, 90 yılda kademe kademe yozlaştırdık, rafa kaldırdık ve bugün ülkeyi neredeyse Osmanlı’nın son yıllarındaki durumuna getirdik.

‘Yabancı sermaye gelsin, devlet üretmesin, ekonomiden elini çeksin’ dedik, ülkenin birikimlerini, ürettiklerini yağma ettik, ettirdik.  Ve geri kalanlar da bu gidişle yakında heba olur gider, bir yabancı şirketin, devletin olur!

Üretmeyen, borçlanarak tüketen bir toplum haline geldik.

Tarımdan sanayiye, madenciliğe, bankacılığa vs. akla ne geliyorsa dışa bağımlı hale geldik, getirildik.

Ürettiğimiz ürünlerin de ana girdisi dışarıdan geliyor!

Tarım ürünlerinin tohumu, tekstilin makinesi, balıkçının motoru, ağı vs…

Hangi sektöre bakarsanız bakın, istisnasız hepsi dışa bağımlı…

HES yapıyorsun, elektrik ürettiğin motor, aygıt ithal!

Sokaktaki aracından, havadaki uçağına, cebindeki telefonuna, evindeki buzdolabından çamaşır makinesine ve çamaşır yıkamak için kullandığın deterjandan, kozmetiğine, jiletine, ofisindeki bilgisayarından lambasına kadar aklınıza ne geliyorsa hepsi ithal! Çok azı dış patentli veya ortaklı yerli üretim!

Ürettiğimiz ürün yok mu?

Elbette var! Köfte, yoğurt, yumurta, tavuk, dondurma, tatlı vs… Ki, bu ürünleri ürettiğimiz makineler de dışarıdan geliyor!

Bu örnekler için bu köşe değil gazetenin sayfaları yetmez!

***

Sporun hemen her branşında da durum aynı.

Spor malzemelerinin büyük bölümü ithal… Topundan, eşofmanına, kondüsyon aletlerine kadar hepsi!

Bir de spor yapanları ithal ediyoruz.

Bu ülke futbolcu, basketbolcu, voleybolcu ve değişik spor branşlarındaki hocalarının transferine son 10 yılda milyarlarca dolar ödemiş.

Ülkenin bu duruma gelmesinin nedenlerinin başında eğitim sistemi ve üretimi desteklememe ve yok sayma gelir.

Bir ülkeyi savaşla, işgalle kısa süreliğine teslim alabilirsin ama bu teslimiyeti sürekli kılmak için o ülkenin eğitim sistemini ele geçirmen veya yozlaştırman gerekir.

Türk eğitim sistemi yozlaşmıştır. Bu eğitim sistemiyle ülkenin ayağa kalkması mümkün değildir.

Üretimi değil de hizmet sektörünü öne alma da teslimiyetin bir başka metodudur.

Türkiye hizmet sektörünü öne almış yani halkının büyük kesimi için hizmetçiliği peşinen kabul etmiş.

Otel yapmakla kalkınacakmışız!

Ülkedeki yıldızlı otellerin zaten çoğu yabancıların! Kaymağı onlar yiyor ayranı biz içiyoruz!

***

Süper lig kulüplerinin kadrosunda bulunduracağı yabancı oyuncu sayısı arttırılmıştı. 14’e çıkartılmış. Alt liglerde sayı 2 veya 3 de sınırlandırılmış. Yakında alt ligler değil amatör kulüplerde de yabancı oyuncu serbestliği getirilebilir.

Yaşları 5 ila 18 arasında milyonlarca gence sahip bir ülkede, binlerce antrenör, teknik adam, uzman  ve her yerde tesis bulunmasına rağmen sporcu yetişmemesinin nedeni eğitim ve üretim politikasıdır.

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nu ve ondan önceki başkanları, yabancı oyunculara büyük paralar verdikleri için eleştiriyoruz. Kulübü borç batağına soktuklarını söylüyoruz ki eleştiriler doğru. Diğer yandan Beşikdüzüspor gibi bir ilçe takımı Afrika’dan oyuncu transfer ediyor. 

Trabzon’da onlarca amatör kulüp var. Trabzonspor’un imkanlarla donatılmış bir alt yapısı var. Futbolcu yetiştirme, başka bir ifade ile üretme sıfır!

Türkiye’nin düzlüğe çıkması için önümüzdeki süreçte mutlaka ama mutlaka eğitim ve üretim devrimi gerçekleştirmek zorundadır. Başka çaresi de yoktur!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.