''TÜRKİYE'NİN MİLLİ PROJESİ'' DÜNYA BASININDA YANKI UYANDIRDI

''TÜRKİYE'NİN MİLLİ PROJESİ'' DÜNYA BASININDA YANKI UYANDIRDI

Dünya basını, azalmakta olan tarım üretimine karşı Türkiye’nin geliştirdiği mobil enerji santralini panzehir olarak sundu.

   Türkiye'de Doğa Solar Enerji Sistemleri'nin Ar-Ge ve tasarımı olan Farm Power, İspanya, ABD ve Fransa başta olmak üzere pek çok yayın organında yer aldı. Tarımda ekilemeyen araziyi minimuma indirecek sistem en çok İspanya basınında ilgi gördü. Ülkede 40'ın üzerinde yayın organı Türkiye'nin milli projesine ilgi gösterdi. 1ccd0cc8-46c6-408b-a59c-288522d9d790-001.jpgDünya basınının yoğun ilgi gösterdiği Farm Power Mobil Güneş Enerji Santrali, tarımda yeni bir sayfa açarak tarımsal üretimdeki mobil enerji ihtiyacını bütünüyle karşılayabilecek bir nitelik taşıyor.

   Doğa Solar Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Soner Asma, dünyada gıda ihtiyacının giderek arttığına dikkat çekerek Farm Power'in yeni arazilerin tarımsal üretime kazandırılması noktasında kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Soner Asma, Farm Power ile şebeke hattının olmadığı araziler için en ucuz yöntem olan güneş enerjisini çözüm olarak sunduklarını ifade etti. Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu söyleyen Asma, bu konuda en başta gelen ihtiyacın enerji ihtiyacı olduğunu belirtti. Asma, "Enerji ihtiyacında ülkemizin konumu şu anda yüzde 50'nin üzerinde ithalatçıyız. Tarımda ihracatçı olma yolunda giden ülkemizdeki en büyük atak, milli enerji üretimi olması gerekiyor. Bu konuda biz firma olarak Farm Power cihazlarını ürettik. Tamamen yerli ve milli imkanlarla yapılmış cihazlar. Bu cihazlarımızın çiftçimize katacağı en büyük değer, enerjisini kendi üreten milli çiftçi haline getirmesi" dedi.

   Farm Power'i 2 yıl önce kullanmaya başlayan çiftçiler ise, sistemi kullanmadan önce çok zorluk çektiklerini, ancak 2 yıldır elektrik faturası diye bir dertlerinin olmadığını vurguladı.

turkiye-nin-milli-projesi-dunya-basininda-bm-12465031_o.jpg   Türkiye'den dünya tarımına dev destek; ekilemeyen arazi kalmayacak
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO), 22 Şubat 2019 tarihinde açıklanan raporunda, dünya genelinde biyo çeşitliliğin azalmasına bağlı olarak gıda üretiminin düştüğüne dikkat çekildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 11 Eylül 2018 tarihinde kamuoyuna açıklanan Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu Raporunda da, dünyada açlıkla karşı karşıya olan insan sayısının artarak 2017 yılında 821 milyona ulaştığı ve dünyadaki her 9 kişiden birinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Raporda, dünyada görülen açlığın son üç yıl içinde tırmanışa geçtiğine de işaret edilerek iklim değişikliklerinin buğday, pirinç ve mısır gibi temel ürünlerin üretimini olumsuz etkilediği belirtildi.

turkiye-nin-milli-projesi-dunya-basininda-bm-nin-aclik-raporuna-panzehir-olarak--1569487147.jpgTarımsal üretim düşüyor; açlık tehdidi büyüyor
   Tarımsal üretimin gerilemesinin gıda maddelerinde açık oluşturduğuna işaret edilen Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu Raporunda, 2017 yılında beş yaşından küçük yaklaşık 151 milyon çocuğun beslenme yetersizliği ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

   Öte yandan, BM verilerine göre dünyada 821 milyon kişi açlıkla mücadele ederken yine BM hesaplarına göre dünya nüfusu 2050 yılında 10 milyara çıkacak. Dolayısıyla gıda üretimindeki açığın sürmesi durumunda dünyada çok daha fazla insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.