Türkmen hanedanlığı!

 turkmen-hanedan.jpg AK Parti’nin Trabzon’daki sürpriz belediye başkan adaylarından biri Büyükşehir Başkanı Murat Zorluoğlu, ikincisi Akçaabat adayı Osman Nuri Ekim’di… Murat Zorluoğlu, tepeden geldi. Osman Nuri Ekim ise başkan Şefik Türkmen’in önerisi ile başkan adayı oldu. Osman Nuri Ekim,
Zorluoğlu’nun sesi çıkmıyor!

zorluoglu-009.jpgAK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nun son günlerde sesi çıkmaz oldu. Atatürk Alanında seçim ofisi tutan Zorluoğlu, burada seçim sürecinde yapılması gerekenlerin planını yaptığı bildirildi. Zorluoğlu’nun bir süredir parti teşkilatlarını ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ettiğini söyleyen Atilla Ataman, ‘Murat bey, Trabzon için şanstır. Trabzonluların bu şansı iyi değerlendireceklerine inanıyorum’ dedi.

Mehmet Turan hazırlanıyor!

mehmet-turan-002.jpgAK Parti’nin Çarşıbaşı’nda aday göstermemesi ve bu ilçeyi MHP’ye vermesi, AK Parti’den belediye başkan adaylığı bekleyenlerin moralini bozdu. AK Parti aday adaylarından bazıları bağımsız aday olmanın planlarını yapmaya başladı. Diğer yandan Çarşıbaşı eski belediye başkanlarından Mehmet Turan ise yakın dostları ve arkadaşları ile adaylık konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Turan, geçenlerde ANAP eski milletvekillerinden Avni Akkan ile bir araya geldi. Turan’ın yakın arkadaşı ve dostu olan Avni Akkan’ın, Mehmet Turan’ın belediye başkan adayı olması halinde kendisine tam destek vereceği öğrenildi.

‘Her kesimden  oy alacak!’

her-kesimden.jpgTrabzon’da muhalefetin en güçlü olduğu ilçe tartışmasız Beşikdüzü’dür. Beşikdüzü’nde muhalefetin adayı eski başkanlardan Ramiz Uzun. Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr.Osman Yıldızlar, Ramis Uzun’un Beşikdüzü’nde her kesimden oy alacağını iddia ederek, ‘Bu seçimde milliyetçi ve ülkücü kesim de ağırlıklı olarak Ramis beyin yanında yer alacaktır. Beşikdüzü’nü toparlayacak, rahatlatacak isim olarak Ramis beyi görüyorum’ dedi.

Sürmene ‘emin’ ellerde olacak!

suarmene-emin.jpgCHP’nin Trabzon’da eskiden en güçlü olduğu ilçeler arasında yer alan Sürmene’de belediye başkanlıklarını son dönemlerde AK Parti adayları kazanıyordu. CHP’den Sürmene belediye başkan adayı olan eski başkanlardan Yaşar Emin, ‘Sürmeneli hemşerilerim bizimle benimle birlikte artık ‘emin’ ellerde olacaktır. Tahrip edilen, imar edilmeyen, eski güzelliğini kaybeden Sürmene’miz bizimle birlikte ayağa kalkacaktır. Yaşar Emin olarak ben, Sürmene’de yaşayan herkesin oyuna talibim’ dedi.

Koçhan dörtnala!

kochan-dort.jpgMaçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Trabzon adaylarının tanıtım toplantısına kalabalık bir grupla katıldı. Maçka’dan onlarca araç konvoyuyla Hayri Gür Spor Salonuna gelen Koray Koçhan, ‘31 Mart’ta seçilmeme diye bir endişemiz yok. Hedefimiz bir önceki seçimde aldığımız oydan daha fazlasını almaktır. Bunu da başaracağımıza inanıyorum’ dedi. 
Maçka’nın hemen her köyüne eşit hizmet götürdüğünü belirten Koçhan, ‘Maçkalı hemşerilerim için ne yapılması gerekiyorsa onu yaptım. Önümüzdeki dönemde de daha fazlasını yapacağım’ dedi.

Yomra İYİ olacak!

yomra-iyi.jpgİYİ Parti’nin Yomra belediye başkan adayı Mustafa Bıyık, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, ‘Her zaman Allah'ıma sığındım. Kendi bilgi ve çevreme inandım. Enerjimi hiç kaybetmedim. Hayallerimi hedeflerime dönüştürdüm ve çok çalıştım. Çalışmaya da devam edeceğim. Bir tek hedefimiz var oda çok çalışmak. Yomra bizimle İYİ olacaktır. Buna tüm hemşerilerimin inanmasını istiyorum’ dedi. Adaylığının açıklanmasından sonra ilçe genelinde yüzlerce kişiyle görüştüğünü belirten Mustafa Bıyık, ‘Gencinden yaşlısına herkese yapacaklarımı anlatıyorum. Ve her gittiğim yerden de destek alıyorum. Bana ve bize gösterilen bu desteğin sandığa yansıyacağına inanıyorum’ dedi.

**************

İpe sapa gelmez, çoluk çocuk mesabesindeki tiplerin Türkiye gibi büyük bir ülkede ne olduğu belli olmayan referanslarla devlet aygıtının belli makamlarında görevlendiriliyor oluşu çokuluslu şirketlerin başvurduğu yeni bir durum değil. Bu tipler söylemleriyle, magazine dönük tavırlarıyla halkın asıl sorgulaması gereken şeyleri göz ardı etmekten başka bir şeye yaramazlar. Dikkat edilmesi gereken asıl şey bu tiplerin meşgul ettiği makam ve mevkilerin arkasındaki çokuluslu şirketlerin ülkeden neyi çaldığı, perde arkasından siyasi iktidara neyi dikte etmeye çalıştığıdır. 
(Metin Kondel)

*****************

Bir gün bir taksiye atladım ve havaalanından hareket ettik. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önümüze çıktı. Taksi şoförü sert bir şekilde frene bastı, kaydı ve diğer arabaya çarpmaktan milim farkıyla kurtuldu. Diğer arabanın sürücüsü camdan başını çıkartıp bağırmaya ve küfretmeye başladı.
Taksi şoförü ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Ve gerçekten çok arkadaşçaydı. Sordum: “Neden bunu yaptığınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastaneye gönderecekti.”
Taksi şoförü bana, şimdi “Çöp Kamyonu Kanunu” dediğim şeyi öğretti. Şoför pek çok insanın çöp kamyonu gibi olduğunu açıkladı. Her tarafta çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlık, öfke ve hayal kırıklığı dolular. Çöpleri biriktikçe onu bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sizin üzerinize bırakabilirler. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın. İşin ana fikri şu ki, başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler.
Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla ‘ size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin.’  
(Aydın Boysan)

Önceki ve Sonraki Yazılar