TÜVTURK’ten Trabzon’a istasyon

TÜVTURK’ten Trabzon’a istasyon

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜVTURK'Ee ait Karadeniz Bölgesindeki ilk Türkiye genelinde 2’inci araç muayene istasyonunu Trabzon’da açtı. Türkiye'de güçlü bir özel sektörün olduğunu belirten Bakan Yıldırım, "Bugün artık her şeyi özel sekt

ARTIK ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Türkiye çapında AB standartlarında araç muayenesi ile ilgili özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş Otomotiv-Akfen-TÜVSÜD konsorsiyumu tarafından kurulan TÜVTURK, Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk, Türkiye çapındaki ikinci araç muayene istasyonunu Trabzon'da açtı. Açılış törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilk yıllarda özel sektörün imkansızlık içinde bulunduğunu ve bu sebeple her şeyin devlet eliyle yapıldığını hatırlatarak, günümüzde şartların değiştiğini ve ülkede çok güçlü yatırımcıların bulunduğunu söyledi.

 

GÜÇLÜ BİR ÖZEL SEKTÖR

Türkiye'de güçlü bir özel sektörün olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, "Bugün artık her şeyi özel sektör eliyle yapabiliyoruz. Bu birikimi, tecrübeyi kazandık. Bugün dünyada uluslararası iş yapan 225 firmanın içinde 25 Türk firması yer alıyorsa, bu bizim özel sektörümüzün geldiği noktayı göstermektedir. Gelişen bu şartlarda devlet kendini yeniden tanımlaması gerekiyor. Neyi yapacağız, neyi yapmayacağız? Biz AK Parti olarak göreve geldiğimizde bunun kararını verdik. Dedik ki; 'Biz bu ülkeyi 4 temel ilke üzerinde kalkındıracağız. Eğitim, sağlık, güvenlik ve adalet. Bunlar bizim işimiz. Vatandaşın bu hizmetleri en iyi şekilde alması devletin birinci görevidir. Bunun dışındaki her şeyi bu ülkede yapacak hem insan gücü hem sermaye gücü hem de tecrübe var. Onun için yatırımlara bakıyoruz" dedi.

 

UÇMAYAN KALMAYACAK2000-2001 yıllarında ülkenin ağır ekonomik krizler yaşadığını belirten Bakan Yıldırım, "2003'ten beri toparlanma dönemini yaşıyoruz. Geçtiğimiz 5 yılın rekoru, dünya rekorlarını alt üst edecek düzeye gelmiş. Dünya ekonomisinin büyümesi yüzde 50'nin altında. Türk ekonomisindeki büyüme ise yüzde 140'ın üzerinde. Bu Türkiye farkıdır. Bu, arkasında güçlü destek olan güçlü iktidarın kazandırdığı güven ve istikrarın sonucudur. İhracatımız 3 kat, milli gelirimiz 2 kat arttıysa bu güven ve istikrarda.Ulaştırma sektörü de üzerine düşeni yapıyor" diye konuştu. Havacılıkta özel sektörün de girişimiyle çok önemli gelişmelerin yaşandığını ve hedefin 70 milyon insanımızı uçurmak olduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, "Görevi devraldığımızda Türkiye'de iç hatlarda 8.5 milyon vatandaşımızı uçururken, şu anda 32.5 milyon vatandaşı uçuruyoruz. Hedefimiz 70 milyonu uçurmak. Uçmayan vatandaşımız kalmayacak. Bunun gereğini yapacağız. Trabzon Havaalanı'na inen, kalkan uçakların haddi hesabı yok” diye konuştu.

NERDE TRAK ORDA BIRAK YOK

‘İnsan hayatından daha değerli bir şey yok’ diyen Bakan Yıldırım, "Yolu yaparsınız, aracı alırsınız, ama kaybettiğiniz insanı yerine getiremezsiniz. İnsan hayatından daha değerli bir şey yok. Artık araç muayenesinde nerde trak orda bırak devri geçti. Vatandaş gelip muayenesini yapacak. Hastanedeki check-up gibi birşey. Vatandaşlarımız ara sıra homurdanabilir. Evrak geliyor, muayene yapılmış gibi görünüyor ne aracı gören var ne de muayene eden var. Bu usulü terk ettik. İnsan sağlığı, insan güvenliği için yapılacak bütün işlemler. Her yıl bir ilçe nüfusu kadar insanı trafiğe kurban veriyorsak sebeplerinden birisi de bu eski sistemdir. Yıllarca devlet olarak bunu yapmaya çalıştık, ama olmuyor, yapamıyoruz, Kabul etmek lazım. Onun için devletin üretimden, hizmetten süratle çekilmesi lazım. Bizim anlayışımız budur" şeklinde konuştu.

 

DEMİRYOLU ATATÜRK’ÜN VASİYETİ

Yolları da, havaalanlarını da, demiryollarını da aynı yöntemle yapacaklarının altını çizen Bakan Yıldırım, "Atatürk'ün vaadi Batum'a oradan Erzincan'a ana demiryolu bağlantı bizim için önemi büyük. Atatürk'ün vasiyeti yerde kalmaz, Trabzon'un fahri hemşerisi için bu bir talimattır. Bunun gereğini yapacağız ama Trabzonlular dışarıda değil burada yatırım yapacak. Gelip talip olacaklar. Buradaki gibi işletecek hem Trabzon'a hem ülkeye yatırım yapıp hem de para kazanacaklar. Biz bunun önünü açtık. İstanbul'dan İzmit'e otoyol yapıyoruz yap-işlet-devret modeliyle. Bu 5 milyon dolarlık yatırım. Bunun ülke ekonomisine inşaat sektörüne 5 yıl içinde getireceği canlılığı hesap edin. Sırada 5 proje var. Demiryolu projeleri de buna ilave. Bu ülkeye güvenen bu ülkeye yatırım yapan herkesin başımızın üzerinde yeri var. Asla ve asla bu ülkeye yatırım yapanlar pişman olmayacaklardır. Çünkü bunun bütün şartları mevcut" dedi.

AB STANDARTLARINDA HİZMETDoğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise ülkeye ekonomik değer katmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Özel sektörün önünün açan hükümete teşekkür eden Şahenk, istasyonla ilgili şunları söyledi; "Trabzon'da ikinci araç muayene istasyonumuzu hizmete açtık. 2008 yılı sonuna kadar 189'u sabit, 81 gezici olmak üzere toplam 270 adet yeni araç muayene istasyonunu hizmete açmayı planlıyoruz. Türkiye'de trafik ve araç güvenliğinin artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. İhale bedeli dışında yaklaşık 1.3 milyon Amerikan doları yatırımla faaliyete geçen Trabzon'daki yeni araç muayene istasyonu, TÜVTURK'ün iş ortağı SERA Taşıt Muayene İstasyonları İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletilecek. Yaklaşık 90 bin adetlik motorlu araç parkına sahip Trabzon'da açılan Karadeniz Bölgesi'nin ilk TÜVTURK araç muayene istasyonu, günde 80 binek ve 60 hafif ticari, 20 ağır motorlu araç olmak üzere toplam 160 araca muayene hizmeti verebilecek. TÜVTURK olarak amacımız Türkiye'de AB standartlarında güven veren, modern araç muayene hizmeti sunabilmektir. 2008 sonuna kadar toplam 270 adet sabit ve gezici yeni araç muayene istasyonunu hizmete açmış olacağız" diye konuştu.

BİN ALTIYÜZ KİŞİYE İŞ

Şahenk, "Hem ülke ekonomisine hem de can ve mal güvenliğine fayda sağlayacak TÜVTURK'ün iş ortaklarıyla birlikte Türkiye çapında bin 600 kişiye yeni iş imkanı sağlayacağız. Ayrıca 190 istasyon amiri, 190 istasyon amir yardımcısı, 853 araç muayene uzmanı ve 254 müşteri kabul görevlisini de istihdam edeceğiz" dedi. Yapılan konuşmaların ardından Şahenk, istasyonda muayenesi yapılan ilk aracın belgesini Bakan Yıldırım'a verirken, Bakan Yıldırım da Şahenk'e istasyonun geçici görev belgesini verdi. Bakan Yıldırım açılışın ardından Pelitli beldesindeki Gençlik Merkezi'ne giderek burada incelemelerde bulundu. Bu arada Bakan Yıldırım'ın programını takip eden yerel Kanal Mavi TV kameramanlarından Cengiz Bölükbaşı, istasyondaki araç muayene tüneline düşerek yaralandı. Ambulansla Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'ne kaldırılan Bölükbaşı'nın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.