TUZ

Ben Mustafa Kemal Atatürk’ü çok sevdim.
Tıpkı Sabahattin Ali gibi” Seni seviyorum bir deli gibi değil. Gayet aklı başında biri olarak seviyorum”
Andımızı çok sevdim. 

En çok da T.C vatandaşı olmaktan gurur duydum.
Harf devrimi, Seçme ve seçilme hakkı, kılık-kıyafet kanunu ve daha nice devrim bu ülkenin medeniyete yüzünü dönmesidir.
Atatürk’ün öngörüsü ise bu ülkenin şansıdır. Olacakları 50 yıl ya da yüz yıl önce okuyabilmek bir dehanın yeteneğidir.
Eğitimde, sağlıkta, tarımda her alanda mucizeler yaratmak üstelikte parasız, ancak bir dehanın ve ona inanan insanların başarısı olabilir.
Bugün Mustafa Kemal kitabı satışta; adet seri numarası olan ve bir daha basılmayacak ve sadece 1881 kişide olacak bir kitap.
Satışı internet üzerinden olacak. Ve yine satışı 9’u 5 geçe başlayan anlamlı bir kitap.
Bazı vedalar unutulmazdır. Üzerinden 80 yıl geçse de.
Bir Prestij kitap; oysa Atatürk’ün saygınlığı ta kendisidir. 
Fiyatı konusuna gelince, dünyada var olan en yüksek kaliteli malzeme ile hazırlanmış olmasındandır fiyatının abartılı olması.
Peki niye?
Atatürk böyle bir vasiyette mi bulundu?
Beni en kaliteli malzemeli kâğıtlarda anlatın, beni anlatan kitabı dünyanın en Prestijli kitaplarının basıldığı matbaadan çıkarın diye bir vasiyeti mi var?
Neden?
Nedeni bildiğim kadarıyla Mustafa Kemal serisinin bu özel basımının gelirinin Darülacezeye bağışlanacak olmasıdır. Dolayısıyla Yılmaz Özdil’i tebrik ve takdir ederim.
Biz daha önce bir filmi izlemiştik. Oysa o filminin üzerinden çok geçti; Hani adı Mustafa olan. Çok tartışıldı.  Warner Bros’un bu filmi dağıtmak için gösterdiği çaba, filmin müziklerini Goran Bregoviç’in yapması ve en önemlisi sürekli sigara ve alkol alan bir Mustafa Kemal izlediğimiz film. Çok da iyi eleştiriler almamıştı.
Mustafa Kemal’i eleştiri oklarına hedef yapmaktan vazgeçmeyenler sürekli Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ile ilgili akla mantığa uymayan uydurma ve çirkin haberler yaydılar. 
Bugün Atatürk için alkolik tartışmalarının müsebbibidir “Mustafa” film.
Gazetecinin görevi özgür, sansürlenmemiş, çarpıtılmamış bilgiyi vermektir. Hatta kendi yorumunu bile katmadan.
Köşe yazarı kendi yorumuyla beraber yine bilgiyi verendir ama sadakatle ve disiplinle.
İlginç olan ve ilgili olan için çabalamalıdır gazeteci.  Bu mesleği icra edenler kişisel inisiyatiflerini elbette kullanmalıdır ama öncelik “ben duygusu ve cukkası” olmadan.  Sansürsüz ve özgür basın siyasiler tarafından istenmez. Aslında basın halka hizmet ve bilgi vermek için vardır, yönetenlere değil.  Ama genelde (sözüm meclisten dışarı) yönetenlere hizmet eder basın ve mensupları. Ve bu modeller voliyi de bulanlardır. 
Gelelim Mustafa Kemal kitabına. Bana her nedense Rahmetli Ömer Lütfi Mete’nin hacı yağı ve parfüm arasındaki ifadesinde, satır aralarında saklı olan o cümle geldi. “ Yoksa yadırgayışımın sebebi,  hanımın kullandığı kokuyu abartılı ve zevksiz bulmam mıydı?”
Mustafa Kemal Atatürk deha, lider, devlet adamı ve bir devrimcidir. Onu tanıtmak için pahalı ve ulaşılmaz kılmaya gerek yok. Çünkü onun şaşaa ve gösterişle hiçbir zaman işi olmadı ki. Hep sade, şık özenli  ve saygılı olmaya dikkat etmiştir.
Ama onu tanıtan özel bir sayı tabii ki farklı ve onun kadar özel olmalıdır.
Bugün yaşadıklarımızı tuza benzetiyorum. Evet tuz!
Tuz kokarsa her şey kokar. Tuz kokarsa durum vahim demektir. Tuz kokarsa ne yana dönerseniz dönün burnunuzu tutarsınız. 
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu hiç kimsenin himayesinde elbette değildir. Kimsenin nemalanması için bir kaynak da değildir. O Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Türk milletinin de lideridir.  O yüzden ortalığı kokutmaya gerek yok. 
Eğer gazeteciler halkın beklentilerini karşılamak yerine kendi beklentilerine çözümler ararsa bunun adı da başka bir şey olur…
Sabahattin ALİ” Yaşayışımıza ve etrafımıza şekil vermek arzusuyla dünyaya gelmektense, hayatın ve muhitin vermiş olduğu şekli kolayca alacak boş ve yumuşak olmak daha rahat ve makul değil miydi?
Demek ki yazılarını okumaktan büyük mutluluk duyduğum ve donandığım hatta “usta” olarak seçtiğim Yılmaz Özdil boş ve birilerinin şekil verdiği olmayı hep ret etti.
Her şeye rağmen emeğine sağlık; Allah utandırmasın inşallah.
Bir yazı ne çok değeri hatırlattı.

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.