Tuz da koktu!

Türkiye’de olan biteni 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonuna bağlamak çok da doğru değil. 17 Aralık, bir mihenk taşı olsa da asıl kavga devletin yüzünün batıya mı yoksa güneye mi ( Arap yarımadasına) yönlendirileceği kavgasıdır.

Türkiye, özellikle AKP’nin ikinci dönem iktidara gelmesiyle birlikte bir değişim, dönüşüm sürecine girdi. Ve süreçte iktidar önemli mesafe aldı. Devletin hemen hemen tüm kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen operasyonlarla kadrolar değiştirildi. Cumhuriyetin altı oyulmaya ve kazanımları yok edilmeye başlandı.

Bu değişime direnen, devletin temel direkleri olan kurumlar ve batı ile entegre olan sermaye son dönemde karşı atağa geçti. Ayrışmanın ve kavganın temelinde, Türkiye’nin dönüşüm projesi yatmaktadır. Aslında Türk toplumunun en az yüzde 80’i böyle bir dönüşüme karşıdır. İktidarın oy aldığı kesimin en az yarısı islam endeksli bir devlet yapılanmasına kesinlikle tepki verir. Zaten, iktidarı elinde bulunduran ana kadro bunu bildiği için, projeyi kademe kademe uygulamaya koydu ve koyuyor. 

İktidar bu dönüşüm projesini, koalisyon ortakları ile birlikte icra ediyordu. Dıştan da ABD’den ve AB’den destek alıyordu.  İktidarın en güçlü ortağı olarak nitelendirilen gülen cemaati, devlet içerisindeki Cumhuriyetçilerle birlikte, dönüşümün önünü kesmek için harekete geçtiler.  Ardından rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ve sonrasında gizli dinlemeler sosyal medyada yayınlanmaya başlandı. Bu son olayları Başbakan her ne kadar Gülen cemaatine fatura etse de, olay bu cemaati çok aştığını düşünüyorum.

Aslında, Türk Devletinin istihbarat örgütleri ülkede Başbakan dahil kimin ne yaptığını biliyordu.

***

Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, gizli konuşmaların yayınlanması, bu süreci (dönüşüm)durdurmadı ama hükümete destek veren, devlet içerisindeki Cumhuriyetçiler,  sermaye, düşünür ve yazar kesiminin önemli bir bölümü uyanmaya başladı.  Düne kadar sesi çıkmayan, taraf olan bertaraf olur tehdidi karşısında susan kesim bugün ayağa kalktı. Hükümete cephe aldı. Toplum iyice ayrıştı.

Tüm bu olaylar seçmeni ne kadar etkiler?

AKP’ye oy veren biat ağırlıklı, orta ve alt tabakanın önemli bir bölümünü çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu kesimi kontrol eden politikacılar ve işadamları da partilerine daha fazla sarılacaklar. O nedenle AKP bu süreçte çok fazla oy kaybetmeyebilir.

Ama sandıktan birinci çıkmak, oy oranın çok fazla düşmemesi, AKP’nin ülkeyi sağlıklı yönetmesini sağlamaz ve sağlamayacaktır.

Balık kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa ne olur?

Türkiye’de maalesef bu duruma geldi.

Diyeceksiniz ki, bundan sonra ne yapılabilir?

Elbette yapılacak çok şey var!

Her şeyden önce, ülkeyi dönüştürmeye çalışan AKP’nin iktidara ilk geldiği dönemki AKP’ye dönmesi gerekir.  Demokrasiyi araç değil amaç olarak görmeli.
AKP’de tekrar bir dönüşüm olur mu?

Olacağına ihtimal vermiyorum. Devlette kadrolaşan bir ideoloji kolay kolay geri adım atmaz. Kazanımlarını bırakmaz! Ayrıca, bunca olaydan sonra Başbakan ve arkadaşları geri adım atmaz, direnir. Zaten direnmeye başladı!

Peki ne olacak?  Hükümetin direnci; iç ve dış politikadaki gelişmelerle ve ekonomik gidişat nedeniyle çok uzun sürmeyecek diye düşünüyorum. Ya AKP toparlanacak ya da AKP’ye oy veren kesim bu seçimde olmazsa bile bir yıl sonra yapılacak genel seçimde mecburen hal çaresine bakacak.  Çünkü ülke gerçekten sıkıntılı bir süreçte! Bunu vatandaşta görüyor ama diğer yandan şimdilik te olsa partisinden de vazgeçmiyor. Ama yarın vazgeçebilir. Çünkü zor oyunu bozar!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.