Tüzüklerin Efendisi!

Trabzonspor, eski yöneticilerinden merhum Ali Özbak’ın öne çıkan lakaplarından biri Mığırdıç Ali, diğeri de Tüzüklerin efendisi idi.
Ali Özbak, matematik öğretmeniydi. Demirelciydi. Canlı tarihti, hafızası güçlüydü. Unutmazdı. Geçmişte yaşanan olayları, yaşamış gibi aktarırdı. Trabzonspor’un kuruluş yıllarında ve sonraki dönemleri birebir yaşayanlardandı. Ajandasındaki olayları, yaşadıklarını vs. Kuzey Ekspres’te yazmıştı. Trabzonspor hakkında kitap hazırlamıştı. Trabzonspor’un geçmiş dönemlerde hazırlanan tüzüklerinin hemen hepsinde emeği vardı. Tüzük hazırlama konusunda hukukçularla dişediş mücadele etmişti. Trabzonspor, tüzüklerindeki katkısı nedeniyle kendisine ‘tüzüklerin efendisi’ unvanı verilmişti.

tuzuklerin.jpg
İşte bugün bu unvana talip bir isim var. O isim de Divan Kurulu Başkanı avukat Ali Sürmen.
Sürmen ve ekibinin hazırladığı yeni tüzük’ü henüz inceleyemedik. Nedeni ise; yeni tüzük taslağının kulüp internet sitesinde yayınlanmaması! 
Ancak; hazırlanan yeni tüzük ile ilgili, kulüp üyelerinin büyük çoğunluğunun tepki gösterdiğini duyduk.  Bu tüzük olayı, aslında o kadar büyütülecek bir iş de değil. İstanbul kulüplerinin tüzüğü üzerinde bir iki ekleme- çıkarma yapılır dört dörtlük bir tüzük ortaya çıkar. Bu kadar basit bir işi, aylarca sürüncemede bırakmanın bir nedeni olsa gerek!

O yemeğin parası 
ne kadar,
kime ödedi!

o-yemegin-parasi.jpg

Sosyal medyanın ‘1’ numaraları gazetecisi Teoman Yılmaz; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı ve konuşma yaptığı iftar yemeğinin kaç liraya mal olduğunu ve hangi kurumun hangi firmaya ödemeye yaptığını sormaya devam ediyor. Yılmaz şöyle dedi;  
‘Büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcısı sosyal medya hesabında ‘işçiliği hizmeti büyükşehir olarak biz yaptık’ diyor ve yemekhane ve İşkur çalışanlarına teşekkür ediyor. İyi güzel de; parayı kim aldı? Hangi şirkete kaç kişilik fatura kesildi, kaç lira ödendi. Bir yemek bedeli ne kadar? İşçilerin, malzemenin, yemekhanenin hizmet bedeli, başka firmaya mı ödendi? Neden açıklama yapmıyorsunuz. Valilik mi ödedi, hangi bütçeden ödendi? Neden çıt yok. Ben tek tek hesap yaptım 6 bin 500’ü geçmez dedim, belge koydum. Varsa beni yalanlayacak olan çıkarsın belgesini. Peki medyaya ne servis edildi, 12 bin kişi… Biz burada halkın sesiyiz. Açıklama bekliyoruz’.
Teoman Yılmaz açıklama beklemeye devam etsin; Atı alan Üsküdar’ı geçti!

**********************

Din "israf emretmez"!

din-israf.png

Dirar Mescidi olayı çok önemlidir. Günümüzde "cami" kelimesi her türlü mescidin müstakil ve büyük olanlarını karşıladığı için "cami" kelimesini kullanacağım.
Dirar Camii Kuba'da peygamber döneminde yaptırılmıştır. Yaptıranlar İslam tarihine göre münafık Araplardır. Niyetleri ne bilemeyiz ama yine İslam tarihi "silah deposu olarak kullanılmak üzere" ve "Cemaati bölmek" için yapılmıştır der
Cami kelime manası toplayan yerdir. Medine döneminde Peygamber cami sayısını arttırmamış ama Yesrip şehrini eğitim yeri haline getirirken medeniyetin gelişmesi anlamında Yesrip "medenileşmiş" ve Medine olmuştur. Peygamber döneminde Yesrip akademidir.
Trabzon’da 2200 camii vardır ve Beşirli sahil camii, Moloz protokol camii gibi yeni ve normal zamanlarda içinde bir sıra bile cemaat olmayacağı bilindiği halde iki büyük cami yapılmaktadır. Hiçbir değer üretemeyen, cennet için ibadet edilen adeta ver ibadeti al cenneti marketi" haline getirilen bu yerler bence Peygamber sağ olsaydı ilk yıkılan yerler olurdu.
Dini kendilerinin sanan, kendilerine göre din anlayışını herkese dayatan, moda Müslümanlar; "özü" bırakıp "kabuğa" Peygamberi bırakıp uydurulan rabbilere uymaktadır. Düzen değiştirici ve yeni düzen dayatan İslam gitmiş şirk dini İslam gelmiştir.
(Dr.M. Haydar Ustaoğlu)

********************

Yerli tütün ekmek yasak, yerli tohumu pazarda satmak da yasak... Peki tarlaya ne ekeceğiz? İsrail’in hırpıt tohumu var ya, hani kilosu altın değerinde olup tekrar tohum vermeyen tohumu... Hani yerli ve milliydiniz? Saymakla bitmez. Faiz lobilerine ödenen milyar dolarları da bir kenara koyduk. Yer altı ve yer üstü ne varsa yabancılara satıldı ve hala en milli ve yerli olanlar onlar. Dünya ve Türkiye’de olanlardan habersiz bazı zatlar nereye hizmet ettiğini bile doğru dürüst bilmeden hala Fetö’yü besleyen yerlerde değil de ona en karşı olan yerlerde arayanlara ne demek lazım, bilmiyorum? Kandil’e bayrak dikildi mi? Haberim yok ama Suriye’nin kuzey doğusunda eğitimli Ordu kuruluyor, bundan haberin var mı? 
(Temel Kahveci)

*************

Seçim kulisleri… Seçim kulisleri…Seçim kulisleri…


Cora’ya destek

salih-cora-004.jpg

AK Parti milletvekili Salih Cora, gerçekten iyi çalışıyor. Cora bir bakıyorsunuz sabah Tonya’da öğle Ortahisar’da akşam Çaykara’da. Gittiği her yerde ve mekanda ilgi gören Salih Cora, geçen dönem TBMM’de önemli görevler üstlenmişti. Cora, AK Parti’nin en sevilen ve desteklenen vekillerinden biri.

Vehbi Koç
canlı yayında!

vehbi-koc-004.jpg

AK Parti milletvekili adayı Vehbi Koç, dün akşam bir bölge TV’sinde canlı yayındaydı. Trabzonlu gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vehbi Koç, Trabzon’un her tür yatırımı hak ettiğini belirterek, ‘Trabzon’a yaptığımız hizmetler yapacaklarımızın teminatıdır. Trabzon önümüzdeki yıllarda daha da gelişecektir’ dedi.

Akbulut sevgisi!

İYİ Parti milletvekili adayı Osman Akbulut, ‘Yeni dönemde Meral Akşener başkan, İYİ Parti de iktidar olacak. Akçaabatlı hemşerilerim de bu gerçeği gördükleri için bize daha fazla sahip çıkıyor. Bana sahip çıkan hemşerilerimi asla unutmayacağım’ dedi.  
İYİ Parti’nin Akçaabat’ta 30 bir oy barajını aştığını kaydeden Akbulut, ‘Hedefimiz Akçaabat’ta birinci parti çıkmaktır. Vatandaşımızın desteği ve oylarıyla bunu gerçekleştireceğiz’ dedi.

Ahmet Kaya’nın
hedefi!

ahmet-kaya-002.jpg

CHP milletvekili adayı Ahmet Kaya, çeyrek yüzyılı aşkın süredir siyaset yaptığını belirterek, ‘Önceki yıllarda seçim çalışmaları esnasında, vatandaşın bir kısmı kafasını kaldırmazdı. Bugün ise nereye gitsem vatandaş boynuma sarılıyor. Bizi umut olarak görüyor. Ben de vatandaşa, ‘Sizin beklentilerinize cevap vermek için yola çıktık’ diyorum. Hedefimiz, vatandaşın beklentilerini, sorunlarını çözmektir. Bunu de gerçekleştireceğiz’ dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar