Uçak Parkta Olabilir!

  Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, eski başkan İbrahim Sağıroğlu tarafından özel bir havayolu şirketinden alınan ve Kaşüstü’nde sahile çekilen uçağı hurdaya satabileceklerini söyledi. 
ucak.jpg  Uçağı almak isteyene verebileceklerini söyleyen başkan Bıyık, ‘Kimileri müze yapalım, kimileri üniversiteye bağışlayalım diyor. Uçağın akıbetine Yomra’da yaşayanlar karar verecek. Satılsın derlerse hurdaya satabiliriz’ dedi.
Başkan Bıyık’ın sıkıntısı anladığımız kadarıyla yer problemi. Yomra’da devlete ait araziler, otele motele, çarşıya oraya buraya satılınca, verilince ilçede park, meydan yapılacak alan kalmadı. Ancak, ilçe sahilinde dolgu alanı var. Avrasya Üniversitesi yerleşkesinin batısında, uçak o alana taşınabilir, kafeterya, restoran vs. olarak kullanılabilir diye düşünüyoruz. Park da uçak ile birlikte hareketlenir. 

Yolcu taşımacılığı çalıştayı!
  Trabzon’da dün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteği ile Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı ve Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi kapsamında ‘Harekete Geçme Çalıştayı’ düzenlendi.
yolcu.jpg  Türkiye’de yolcu taşımacılığı, devlet ve özel sektör tarafından yapılıyor. Çalıştayda hangi konular masaya yatırıldı, uzmanlar ne söyledi bilmiyoruz. Bildiğimiz, mesela özel sektör otobüs, minibüs, taksi, uçak işletmecilerinin toplantıda olmamaları, davet edilmemeleri.
  Yolcuyu taşıyanlar, hizmeti verenler bu tür toplantılara mutlaka davet edilmeli. Konuşmasalar bile orada konuşulanları dinlemeliler. 

50 Lojman talebi!
  Hüseyin Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonu ve Trabzon’un en eski futbol sahasının bulunduğu yerdeki Orman Lojmanlarının, bulunduğu alanda Millet Bahçesi yapılacağı açıklanmıştı.
50-lojman.jpg  İki saha ve bir spor salonunun mülkiyeti Akyazı dolgu alanı ve stadı karşılığı protokolle TOKİ’ye verilmişti. Orman Lojmanlarının bulunduğu alan da bu bölgeye dahil edilmişti. Gazeteci Hakkı Emiroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, alandaki 50 adet lojmana karşılık, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden 50 adet lojman istediğini söyledi. 
  Orman Lojmanlarının bulunduğu eski top sahası, hazineye aitti. 1960’lı yılların ortasında Orman Bakanlığı 10 dönüm civarındaki bu top sahasını, hazineden aldı ve buraya lojman yaptı. Ormancıların Beşirli’de MİT Bölge binasının yanında 80 lojmanı daha bulunuyor. Bu arada Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, Tarım ve Orman Bakanlığına lojman yapmak için Değirmendere vadisinde yer aradığı bildirildi. 

Akçaabat ve Hindistan!
  Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi, emekli makine mühendisi Teoman Yılmaz’ın sayfasında farklı haberler yer alıyor. Yılmaz’a hemen her gün, takipçileri onlarca resim ve kısa bilgi atıyor. Yılmaz da bu haberleri elekten geçiriyor, kendisine göre uygun olanı paylaşıyor.  Akçaabat’tan Teoman Yılmaz’a bir fotoğraf gönderen vatandaş, “Teoman abi, Akçaabat’taki eski hastane şimdiki SGK kuzeyinde trafiğe açık yol ve otopark. Anlayan beri gelsin. Fotoyu dün çektim. Durum her gün bu" dedi.  akcaabat-008.jpgResmi gönderen vatandaş, Trabzon Ortahisar Maraş Caddesi’nin günün her saatinde resmini çekse aynı manzara ile karşılaşır. Teoman da resmi ‘Burası Hindistan mı?’ diye takipçilerine duyurdu. Akçaabat ilçe merkezinde bir ana cadde var. Başka da yok. İlçenin bir iki bölgesi hariç her yanı son 30 yıl içerisinde imarsız ve plansız bir şekilde apartmankondulaştı.  Akçaabat’ta otopark sorunu gerçekten tavan yapmış durumda. Bunu çözmek için, yapılacak iş, araçları Rahman Camisi çevresindeki dolgu alanına yönlendirmek, ilçe merkezinde de otopark ücretlerini arttırmak. 
**********************************************************************
  Bilmem siz de aynı şeyi hissediyor musunuz? Ne zaman aile ve sosyal çalışmalar bakanıyla ilgili gazetelerde, haber sitelerinde bir habere denk gelsem kendimi Afrika'da beyaz Zulu bir kadın şefi olan kabiledeki bir zenci gibi öksüz, en iyi ihtimalle Darülaceze'ye bırakılmış bir yetim gibi hissediyorum. Oysa onun her daim aşere-i mübeşşere gibi mübarek sahabelerin yanında duran o müşfik hali bana da etki etmeliydi
. (Metin Kondel)

*****************************************************************
 “Geberse de kurtulsak” söylemi çaresizliğin, nefretin, kendine güvensizliğin yansımasıdır.
  150 yıl evvel iktidara gelen 2.Abdülhamit dönemi tarihimizde zulüm ve istibdat dönemi olarak anılır. Şimdiki Abdülhamitçilerin çok sevdiği şairler onun döneminde “geldi gitmedi iblis” diye şiirler yazmıştılar. Suikast teşebbüsünden sağ kurtulduğunda “Azrail yolunu şaşırdı” diyenler olmuştu.
   İdareciler, liderler allame-i cihan dahi olsalar uzayan iktidar dönemleri halkta bıkkınlık yaratır. Kalabalıklar değişim ister. Bu eylemi yapabilen halklar liderlerini değiştirir ya da demokratik olgunluğu olan liderler ve ekipleri liderlerin ömür boyu iktidarını önleyici yasalar yaparlar.
  Bizim ülkemizde maalesef her ikisi de yok. O nedenle yönetimi değiştiremeyenler beddua ve ilençlerle doluyor, yönetimden yana olanlarsa lider putlaştırıyor.
İktidarı eline geçiren kendini vaz geçilemez görüyor buna karşı olan tarafta kendini vaz geçilemez sanana saldırmayı görev ediniyor.
Unutulan bir şey var ortada onu kimse görmüyor;
Efendiler bir millet ölüyor, bir devlet tarihin çöp sepetine gidiyor.
Siz hala Abdülhamit kızıl mı ulu mu, Atatürk dahi mi deccal mi, RTE asrın lideri mi değil mi diye tartışın!
Üretmeyi unutan, üretimden düşen Türk Milleti ölüyor.
Farkında mısınız? (Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar