Üçüncü Tünele  Mahkeme Yolu!

Üçüncü Tünele Mahkeme Yolu!

Trabzon Şehir Plancıları Odası, Kemerkaya’dan Çömlekçi’ye kadar yapılması planlanan ve imar planına işlenince büyük tartışmalara yol açan ‘üçüncü tüneli’ mahkemeye taşıyor.

Oda başkanı Ercan Şen, büyük itirazlara rağmen Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla İmar Planına işlenen Üçüncü Tünele karşı yapabilecekleri tek yeşin yasal yola başvuru olduğunun altını çizerek, “Bizde Şehir Plancıları Odası olarak Trabzon İdare Mahkemesine, İmar Planlarının iptal edilmesi için gerekçelerini de sunarak dava açtık. Yaklaşık 4-5 aydan beri üzerinde konuştuğumuz, görüşlerimizi ve bilimsel yaklaşımlarımızı aktardığımız; yapılmamasını söylediğimiz ve çözüm önerilerini de kısmen sunduğumuz Kemerkaya Mahallesinden tünel şeklinde geçecek olan karayolu güzergahına yönelik imar planı kararlarına yaptığımız itirazlar belediye meclis toplantısında reddedilmişti. Akabinde, biz de bu yol güzergahı ile ilgili çekincelerimizi her platformda devam ettireceğimizi söylemiştik. Söz konusu yol güzergahına ve dayanağı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin 14/07/2020 tarih ve 1365 sayılı kararının iptaline yönelik somut gerekçelerini belirterek detaylı ve bütüncül bir dilekçe kapsamında Trabzon İdare Mahkemesi nezdinde Şehir Plancıları Odası tarafından dava açılmıştır” dedi.

SAĞLIKLI ŞEHİR VURGUSU

Oda olarak Trabzon’un sağlıklı, düzenli, yüksek yaşam kalitesi ve yaşanabilirliği olan bir kent olmasını; dayanıklı ve sürdürülebilir bir yerleşme olarak fiziki, ekonomik, sosyo-kültürel gelişmesini öncelediklerini vurgulayan Ercan Şen, “Karara Ortahisar Belediyesi ve Mimarlar Odası da itiraz etmişti. Ortahisar Belediyesi veya Mimarlar Odası bizim davamızda yok. Onlar hukuk yoluna gider mi gitmez mi bilemem. Ne onlar bize, ne de biz onlara dava açıp açmayacağımızı sormadık. Ortahisar Belediyesi sonucunda iktidar partisinde. Büyükşehir Belediyesi ile aynı siyasi görüşteler. Belki onlar hukuk yoluna gitmezler. Belki biz hukuk yoluna giderek Ortahisar Belediyesinin de önünü açmış olacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.