Uçuracağız vesselam!

Soruyla başlayalım: Şampiyonluğu kendi öz evlatları ile kazanıp ‘futbolcu tarlası’ adıyla anılan ancak son 20 yılda altyapıdan toplasan 10 futbolcu çıkaran bir kulüpte, altyapıda devrim sayılabilecek bir projeyi uygulamaya koyan bir yönetim oldu mu? Sadece 1 proje!
Fazla geriye gitmeyelim…
“Altyapı tek kurtuluştur” diye göreve geldi Nuri Albayrak, sadece bildik tekrarları yaptı altyapıda, 38 milyon lira borçla bıraktı.
“Altyapısız kulüpler batağa saplanır, çıkamaz” dedi Sadri Şener, bir-iki küçük hamle o kadar, ayrılırken 170 Milyon lira borç vardı. 
“Göreceksiniz, tarihinin en güçlü altyapı sistemini kuracağız” dedi, 60 küsur transfer yaptı, 430 milyonun üzerinde borcu vardı kulübün giderken İbrahim Hacıosmanoğlu...
Muharrem Usta da, “Programımız hazır, tıkır tıkır işleyecek” diye göreve geldi, altyapıyı unuttu, onlarca transfer yapıp gitti, borç 700 milyonu aştı O’nun döneminde.
“Altyapı damarlarımdaki kanı kaynatıyor” dedi Ahmet Ağaoğlu, yapılan onlarca transferden 5’i hafızalarda sadece, yüzde 95’i fiyasko ve borç 1.2 milyar TL.
Bakmayın adının Gençlik Geliştirme Merkezi, Özkan Sümer Akademisi, Altyapı Koordinatörlüğü vs, olmasına, isimler değişir ama uygulama aynıdır.
**
Bu yönetimlerin döneminde birkaç özel isim çıktı altyapıdan tabi ki; spor şehrinde o kadar da olsun zaten. 
Sorumuz şu; yeterli mi? 
Gelen her yönetim altyapının tepesindeki ismi ve antrenörleri değiştirerek bu elzem konuyu çözdüğünü sandı, yanıldı, yine tekrarladı. 
Bu yönetimler sadece şunu açıklamalı: Altyapıya, öncekilerden fazla ne kadar kaynak ayırdınız?
Halen 3-4 bin lira maşla antrenör çalıştırıp milyon Euro’luk gelecek yaratmalarını beklemekle sınırlı ufukları!
3-4 bin TL alan bir antrenörün, bu hayat şartlarında kafası ne kadar rahattır, tahmin ediyor mu mesela Başkan, Genel Müdür vs.
**
Tabi ki söylemle eylem her zaman örtüşemez ama... Bir kez olsun umutlandıracak, heyecanlandıracak bir program göremeyecek miyiz? 
Allah aşkına, bir cesur yönetici masaya elini, acıtırcasına vurup isyan edemeyecek mi, ciddi bir fikir üretemeyecek, o projeyi başlatamayacak mı? Hep aynı mı olacak, hep boş vaatler mi kaderi olacak altyapının? 
‘Ama genç futbolcuların derslerini takip ediyoruz, diyetlerini bile hazırladık’la mı avunacağız bu çağda?
**
Madem ki söylem serbest, bir fikir de bizden olsun:
Kaynak: Mesela, sadece Flavio, Afobe, Baker’e verilen bonservis bedelleri ve alacaklarının toplamı 60 milyon lirayı aşıyor. (Buraya birçok isim yazabilirsiniz, önceki senelerdeki babalarının çiftliği gibi rahatça harcanan paraları boş verin zaten..) Veya Yunus Mallı’nın toplam maliyeti olan 50 milyon lira!
Bir kez olsun proje hazırlayıp uygulamaya koyun, adı ‘5 Yıllık Altyapı Projesi’ olsun mesela..
Bu 60 milyon lirayı sadece ve sadece bu projeye ayırın, 10 antrenör, 3 izleme komitesine adam alın mesela, 5 yıl çalışma şartı koyun, maaşları da dolgun olsun.
Bu parayı yönetim olarak unutun, hepsi o projenin olsun.
Tarasın Türkiye’yi, 14-15 yaşlarında 20 genç bulsun, eğitimleri, harçlıkları, ailelerine katkı vs. hepsi fazlasıyla karşılansın. Hangi antrenör, izleyici o genci seçtiyse, takibini de o yapsın, hesabını da o versin!
Bir yönlendirme: Altınordu 3 veriyorsa, 5 verilsin, alınsın! Altınordu’ya giden genç, adı Trabzonspor olunca tercihi bellidir, değil mi?
Camianın ileri gelenleri, Divan Kurulu dahil, bağımsız isimlerin de olduğu bir heyet de oluşturulsun, bu projeyi denetlesin. (Acı çekerek yazıyorum; gereksiz harcamalara ve özellikle torpile karşı mesela.) 
5 yıllık projeye işte bu 60 milyon lira, fazlasıyla yeter!
Bir kez denenmez mi, bu kaynağı direkt o projeye aktaracak bir yönetim çıkmaz mı?
Bu kaynağı projeye vererek Trabzonspor’un geleceğine yatırım yapmak mı, Alanyaspor’a, Wolsburg’a aktarmak mı daha mantıklı?
**
Ama biliyoruz ki:
Gidecek yönetici borcu 300-400 milyon TL daha artıracak, (haa, bir de borcu 9 yıla yayacak, gelecek de ipoteğe alınacak vs.) ve sonra gelecek yönetimin ilk sözü şöyle olacak: 
“Alt yapıyı uçuracağız!”
...vs, vs...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum