UFK’nın fiyat önerisi yok!

UFK’nın fiyat önerisi yok!

UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, UFK'nın 2008 ürünü fındığa fiyat verilmesi ile ilgili hiçbir önerisi bulunmadığını, bundan sonra da olmayacağını söyledi. Arslantürk, fındık fiyatını herkesin kendi cephesinden hesap ederek değerlendirdiğini kaydetti.

RAPORLARIMIZ ORTADA

UFK'nın fındık konusunda geniş çaplı bir rapor hazırladığını belirten UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk bu rapordan haberi olmayanların, rapor üzerinde yorumlar yaptığını ifade etti. Arslantürk, şöyle devam etti: ''UFK'nın hazırladığı raporlar ortadadır. Değişik tarihlerde yapılan toplantılarda yönetim ve tüm kurulların onayı ile revize edilmiş ve kamuoyu ile hiçbir saklılık yaratılmadan paylaşılmıştır. Buna rağmen bazı kişiler, hiç haberleri yokmuş gibi beyanda bulunuyorlar. Bu onların sorunudur. Hem serbest piyasa koşullarında ticareti tercih edeceksin, hem de devlet eliyle fiyat verilerek desteklemeyi savunacaksınız. Böyle bir çelişki olamaz. Biz, serbest piyasa koşullarında üreticiyi mağdur etmeyecek politikalar üzerinde durduk. En son sunduğumuz da o çerçevede bir rapor. O raporda 'fiyatsal desteleme olursa ne olur, olmazsa ne olur' rakamlarla ortaya konulmuştur.''

 

İSTİKRARDAN YANAYIZ

Arslantürk, UFK'nın fındık fiyatı konusunda müdahil olmayacağını dile getirerek, ''UFK'nın fındığa fiyat verilmesi ile ilgili hiçbir önerisi olmadı, olmayacak. Zaten fiyat vererek destekleme modelleri politik malzeme olarak kullanıldı, kullanılıyor. Aynı şeylerin düşünüldüğü bir süreçte bizim 'şu olsun bu olsun' diye bir yaklaşım içinde olmamız mümkün değil'' dedi. Fiyat dışı piyasaların beklediği bir modelin, fındıkta uygulanıp uygulanmayacağını ortaya koyduklarını ve ona göre rapor hazırladıklarını kaydeden Arslantürk, şunları söyledi: ''İstikrarlı, güvenli bir fındık politikasını savunuyoruz. Orta ve uzun vadede sürdürülebilir bir fındık ticaretini savunuyoruz. Bugünlerde fındık fiyatı konusu çok speküle ediliyor. Bundan sonra da edilecektir. İhracatçı, 'bu fiyat uygundur, değildir' diye bir şey söylemez.'' Arslantürk, bugünlerde yapılan ön bağlantılı alımların 3 YTL'nin altında yapıldığını, ortada böyle bir gerçeğin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.