Ukrayna’da Limon etten pahalı!

  2bed11df-7168-4ce3-8f61-60c9385b967d.jpgUkrayna’da son günlerde bir kilo limon bir kilo etten daha pahalıya satılıyor. Türkiye’nin limon ihracatını yasaklaması sonrası komşu ülkelerde limon sıkıntısı çekilmeye başlandığı bildirildi. Enerji ve Tabi Kaynaklar eski bakanlarından Fahrettin Kurt’un oğlu Burak Kurt’un eşi Ukraynalıdır. Burak’a eşi vasıtasıyla Ukrayna’dan günlük haberler gelir. Burak’ın eşi, Ukrayna’da limon fiyatlarının aşırı derecede arttığını belirtti. Dün, Kalyoncu Sebze ve Meyvenin patronlarından Hasan Kalyoncu’ya bu olayı sorduk. Hasan Kalyoncu, ‘Yalnız Ukrayna’da değil kuzey komşularımızın hepsinde en değerli ürün limon oldu’ dedi.
 

Volkan Konak ABD’de mahsur kaldı!
 
 c0ed8c6b-c112-4b48-8a63-e0471f1c2b0e.jpg Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından biri olan Volkan Konak,  Şubat ayının son haftasında ABD’ye gitmişti. Konak’ın çocukları eğitimlerini ABD’nin Miami kentinde sürdürüyor. Konak’ın eşi de bu ülkede çocuklarının yanında kalıyor. Ünlü sanatçı da sık sık ABD’ye gidiyordu.
Gazetemiz yazı işleri müdürü Fatma Yavuz, Volkan’ın çocukluk arkadaşıdır. Yavuz, Konak’ın şubat ayının son haftasında ABD’ye gittiğini ve Mart ayının ortalarına doğru Türkiye’ye dönmeyi planladığını belirterek, ‘Türkiye ile ABD arasında uçak seferleri iptal edilince Volkan ve ailesi ABD’de kaldı. Önceki gün kendisi ile görüştüm. Evden çıkmadıklarını ve uçak seferlerinin başlatılmasını bekledikleri söyledi’ dedi.
 

Azer Benli’nin selamı!
 
46df1e9b-5de7-4be1-ba35-dd44aad8b905-001.jpgTrabzon Ortahisar ilçesi İskenderpaşa Camisinin doğusundaki meşhur Benli Palas Otelin sahiplerinden ANAP’ın Trabzon’daki efsane il başkanlarından Azer Benli, sokağa çıkmama kuralına harfiyen uyduğunu söylüyor. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’u arayan Azer Benli, hal hatır sorduktan sonra, ‘Kimileri ölümden korkar, ben ölümden korkmuyorum. Çünkü vademiz geldiğinde gideceğiz. Benim içime sindiremediğim olay, bugünlerde bu dünyadan göçtüğümüzde İskenderpaşa camisinin avlusundan beş on kişi ile yolcu edilmektir’ dedi.  Azer abimize, sağlıklı, mutlu yıllar diliyoruz.
 
Babama gazete alıyorum!
   Sokağa çıkma yasağı, iş yerlerinin büyük çoğunluğunun kapalı olması gazete satışlarını da büyük ölçüde etkiledi.00134419-4bab-4535-9327-30ee2bf7a3ce-002.jpg Fındık sektörünün duayen isimlerinden Nihat Cirav, hemen her gün mutlaka bir veya iki yerel gazete alır ve okur.  Nihat abimiz, bugünlerde evden dışarı çıkmıyor. Oğlu Fatih Cirav, babasının yerel gazete okuma alışkanlığını bildiği için, her gün bayiden gazetesini alır. Cirav, önceki gün sosyal medyada ‘Anne ve babamın dışarı çıkmasına dair izin vermedim ve ihtiyaçlarını kapılarına bırakıyorum. Şimdi de babamın gazete ihtiyacını karşılıyorum’ dedi ve bayiden satın aldığı Kuzey Ekspres gazetesini paylaştı.
 

 

Eyüboğlu’nun köpekleri!
    Emekli olduktan sonra Maçka’daki konağında inzivaya çekilen, Turhan Eyüboğlu okuma ve yazmanın yanı sıra bahçesindeki köpekleriyle vakit geçiriyor. 17a1b5a6-2f14-4835-b605-f477f48bcfe3-002.jpgTürkiye’nin en büyük ilaç firmalarının birinde üst düzey yöneticilik sonrası emekli olan Turhan Eyüboğlu, her hafta Kuzey Ekspres’te yazıyor. Şu anda 5 yıl 9 ay, Bu gerçek mi, Bunlar gerçek, Bir aşk iki kıyı, Annemin şarkıları, Vatan: Saklı Maçka adlı çok sayıda esere imza atan Eyüboğlu, bugünlerde yeni bir kitabın hazırlıklarını yapıyor.
 

Aşçılık belgesi alacak!
 
Gazeteci Cevat Kol, evde kal kampanyasına uyan isimlerden biridir. Sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan Cevat Kol, yemek yapma konusunda da hünerli bir gazeteci. Kol, evinde yaptığı yemekleri canlı yayınla takipçilerine izletiyor. Yemek yapmayı gençlik yıllarında Sürmene’deki otellerinin aşçısından öğrendiğini söyleyen Cevat Kol, ‘Aşçı belgem yok, ama kursa gitmeden sınava girsem, tam not alırım’ diyor.
 

Hamsi burada karaya vururdu!
 142ea5cf-ea84-4139-8fdf-108a912b68ec.jpg  Mazideki Trabzon adlı sitede Trabzon’un eski fotoğraflarını ve belgeler yayınlayan Orhan Mısır, dün Moloz’da Tabakhane deresinin denizle buluştuğu yerin fotoğrafını yayınladı ve ‘Hamsi burada karaya vururdu, sepetlerle, tenekelerle yakalandığına şahit olanlardanım’ dedi. Trabzon’da yarım asır önce Orhan Mısır’ın da belirttiği gibi hamsi gerçekten karaya vururdu.  Kontrolsüz avlanma ve yunus balıklarının avının yasaklanmasından sonra Karadeniz’deki balık çeşitleri azaldığı gibi hamsi de sahilde değil ancak açıkta tutulur oldu…
 
                                        ********************
   
 Her ne kadar Kandil adı verdiğimiz özel gecelerin kökeni 10. yy'ye Mısır'daki Fatimilere dayansa da, bu geceleri daha da anlamlı hale getirerek minarelerde kandiller yaktırarak halka duyurarak ve geceye özgü kandil simitlerini ikram edilerek İstanbul'un Hıristiyan ahalisinin Paskalya Çöreği geleneğini Türk & İslam kültürüyle kaynaştırarak kültürümüze çok değerli bir katkı sağlayan 16 yy. padişahı II. Selim'i saygıyla, rahmetle anarak eski kandillerin tadında kutlanması dileğiyle Berat Kandilinizi tebrik ederim!  
(Metin Yılmaz)
 

                                            ********************** 
 

   Çarşıya gidiyorum, çarşıya gidiyorum. Sokaklarda şüpheli bir sessizlik var. Ses titreşimleri minimum olunca bir çöp kedisinin acı acı miyavlamasından ses tellerindeki ayrıntılar daha bi fark ediliyor. Gördüğüm insanların çoğu maskeliydi. Aralarından birazdan bir banka şubesine girip; ''Bu bir soygundur, bütün paraları şu çantaya koy ve sakın keskin bir harekette bulunma! Yakarım alimallah!'' tipler de vardı. Bir de kırma asri tip hanımefendiler var. Ellerinde beyaz eldivenler, ağızlarında mavi maskeler sanki doğum servisinden yeni çıkmış gibi mağrurlar. Herkes herkesle mesafeli. Aptalın birisi fiziksel mesafeye ''sosyal mesafe!'' dedi bütün ülke inandı işte. Ama bu ''sosyal mesafe'' yatakta eşler arasında ihlal edilebiliyormuş. Ama yakında size; ''Depremle olduğu gibi coronavirüsle hatta diğer milyonlarca virüsle yaşamaya alışmalıyız!'' diyecekler. Cidden söylüyorum; korkmayın, bakın elimizde şöyle kozlar var. ''Kuş gribi var!'' dediler, ondan sonra en az yüz omlet, bin yumurta yediniz. Bay en başkan domuz aşısı olmak istemedi, hâlâ hayatta. (İç ses; keşke olsaydı!) Şimdi de coronavirüs aşağı coronavirüs yukarı, coronavirüsle ilgili ilk haberi zihniniz sorgusuz sualsiz kabul ettiği için saçma sapan şeylerle dolmuş bir hangara dönüştü.
Neyse devam ederiz.
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar