Ulaştırma Bakanı’na açık mektup!

Ulaştırma Bakanı’na açık mektup!

Trabzon Havalimanı yeni iç hatlar terminali bugün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bayındırlık İskan Bakanı Faruk Özak tarafından hizmete açılıyor.

Trabzon Havalimanı’nın arazisi 1948 yılında istimlak edilmiş. Yapımına da kısa süre sonra başlanmıştı.

Trabzon Havalimanı’nın yerinin belirlenmesinde Amerikalılar etkin rol oynamıştı.

Havalimanı istimlak heyeti içersinde yer alan ve şu anda ABD’de yaşayan Sabri Pasinler, o günlere şöyle anlatmıştı, ‘Hasan Saka Başbakan’dı. Hükümet Trabzon’a havalimanı yapma kararı almıştı. Ankara’dan birkaç sivil bürokrat ile birlikte bir Amerikalı bir yarbay Trabzon’a gelmişti. Ben de Trabzon’dan heyete dahil edildim. 4 kişi idik. Trabzon’u sahilde bir baştan bir başa gezdik. Amerikalı Yarbay, Hos düzlüğünde karar kıldı. Kısa bir süre sonra istimlaklar başladı. 5- 6 ay içersinde istimlak işi halledildi. Daha sonra, küçük bir pist yapıldı (eski pist) bir de istasyon binası’

Trabzon Havalimanı’nın yapımından birkaç yıl sonra ABD, Trabzon Boztepe’de üs kurdu.

Trabzon’a önceleri Ankara ve İstanbul’dan haftada bir daha sonra her gün uçak seferi konuldu.

Havalimanı pisti ihtiyacı karşılamadığı için yeni pist ve terminal binası yapıldı.

Sarp kapısının açılması ve sahil yolunun yapılmasıyla birlikte Trabzon Havalimanın yolcu kapasitesi tavan yaptı. Trabzon’dan yalnız iç değil dış hat uçuşlarına başlandı.

Trabzon Havalimanı, Türkiye’nin ilk beş havalimanı arasına girdi.

DHM verilerine göre 2002 yılında 339 bin olan iç hat yolcu trafiği 2007 yılı sonunda yüzde 312’lik bir artışla l milyon 400 bine ulaştı.

Trabzon Havalimanı terminal binası ihtiyacı karşılayamaz duruma geldi. Yeni bir iç hat terminal binası yapımına karar verildi. 6 bin 500 metrekarelik alan üzerine inşa edilen yeni modern iç hat terminal binası kısa süre içersinde tamamlandı.

Terminal binasının yapımını üstlenen firma, büyük bir özveri örneği sergileyerek inşaatı kısa süre içersinde bitirdi.

Hasan Saka Havalimanı

Trabzon Havalimanı’na, Trabzonlu eski başbakanlardan Hasan Saka’nın adının verilmesi için yıllardır yazıp çiziyoruz.

Hasan Saka kimdir?

Google girip Hasan Saka yazdığınızda karşınıza büyük devlet adamının biyografisi çıkar.

Hasan Saka; 1885'te Trabzon'da doğdu.  Trabzon Lisesini ve İstanbul Mülkiye Mektebini bitirdi.

1909 yılında öğrenim için Fransa’ya gönderildi.1912'de Paris Siyasal Bilgiler Okulu Diplomasî ile yurda döndü.. Nisan 1915 ile 1918 yılları arasında memurluk, müdürlük yaptı.

4 Eylül 1918'de Mülkiye Mektebi İktisat Öğretmenliğini üstlendi. İstanbul Mebusan Meclisinin son döneminde Milletvekili seçilerek dağılmasına kadar görev yaptı. TBMM açıldı. Gazi Mustafa Kemal’in daveti üzerine 28 Ocak 1921'de TBMM'nin I. Döneminde Trabzon Milletvekili seçilerek Meclise girdi. Kurtuluş savaşı yıllarında Maliye ve İktisat Bakanlığı görevlerinde bulundu. II. Dönem seçimlerinde tekrar Trabzon'dan Milletvekili seçildi. 24 Eylül'de İktisat Vekilliğine atandı. 30 Ekim 1923'te kurulan ilk Cumhuriyet Kabinesinde İktisat Vekilliğini korudu. Lozan anlaşmasında yer alan üç kişilik heyette yer aldı.  6 Mart 1924'te I Ticaret, 3 Mart 1925'te Maliye Bakanlığına getirildi.  1 Kasım 1926'da TBMM Başkan Vekilliğine seçildi. Bu görevini III. ve IV. Dönemlerde de korudu.

V. Dönemde yeniden Trabzon Milletvekili seçilerek 1 Mart 1935'te yeniden Başkan Vekili oldu. 1 Kasım 1935'te Başkan Vekilliğinden ayrıldı. 24 Ekim 1936'da İstanbul'dan Ankara'ya nakledilen Siyasal Bilgiler Okulu Umumî İktisat Profesörlüğünü üstlendi. VI, VII. ve VIII. dönemlerde de Trabzon'dan Milletvekili seçilerek 13 Eylül 1944'te II. SARAÇOĞLU kabinesinde Dışişleri Bakanlığına getirildi. İkinci dünya savaşı sonrasında yapılan anlaşmaya Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Dış İşleri Bakanı olarak imza attı.10 Eylül 1947'de Başbakanlığa getirildi. 10 Haziran 1948'de II. Kabinesini kurdu, 9 Ocak 1949'da Başbakanlıktan çekildi. Mecliste CHP Grup Başkanı olarak yasama görevini sürdürdü. IX. Dönemde son olarak Trabzon'dan milletvekili seçildi, 1954 seçimleriyle politikadan çekildi.

29 Temmuz 1960'ta İstanbul'da vefat etti, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bu denli önemli görevler üstlenmiş,  1918 ila 1950 yılları arasında milletvekilliği, meclis grup başkanlığı, iktisat, maliye, dış işleri ve başbakanlık yapmış bir başka siyasetçi yok.

Hasan Saka, Trabzon’a üç önemli eser kazandırmayı planlamıştı.

Bunlardan biri, Trabzon limanı diğeri Havalimanı, üçüncüsü ise Trabzon- Erzurum- Erzincan demiryolu idi!

Projelerinden ilk ikisini gerçekleştirdi. Demiryolu inşaatının da etüt çalışmasını yaptırdı, dosyayı hazırlattı. Ancak, başbakanlıktan ayrıldı, bir süre sonra Demokrat Parti iktidara geldi ve demiryolu projesi rafa kaldırıldı.

Trabzon Havalimanına, Hasan Saka adının verilmesini istememizin ana nedeni;

Bu ülkeye ve bu kente canıyla, beyniyle hizmet etmiş, çok önemli kararlara ve anlaşmalara imza atmış bir siyasetçinin isminin yaşatılması ve yeni nesillere örnek teşkil etmesidir.

Bugün Türkiye’de çoğu havalimanlarına, o havalimanlarını yaptıran veya o kent doğumlu başbakanların ismi verilmiştir.

Isparta Süleyman Demirel, Van Ferit Melen, İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi.

Trabzon Havalimanı’na da,  bu havalimanının yapımında emeği geçen, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne lekesiz, şaibesiz bir şekilde 40 yıla yakın hizmet eden büyük devlet ve millet adamı Hasan Saka’nın ismi verilmelidir.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bayındırlık İskan Bakanı Faruk Özak’ın birlikte verecekleri bir kararla, Trabzon Havalimanı’nın adı Hasan Saka Havalimanı olarak tarihe geçecektir.

 

Cuma hutbesi’nde CHP!

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İstanbul’da çarşaflı, türbanlı ve başörtülü bayanlara parti rozeti takmasının yankıları devam ediyor.

Siyasilerin olumlu-olumsuz eleştirilerinin yanı sıra cami hoca ve hatipleri de CHP Genel Başkanı Baykal’ın hamlesine tepki gösterdiler.

Trabzon’daki bazı camilerde dün, CHP lideri Baykal eleştirildi.

Kent Merkezi’nde bir iş hanındaki camide, Cuma namazı öncesi vaaz eden imam, ‘Üç- beş ay öncesine kadar, türbanı, başörtüsünü eleştirenler, anayasa mahkemesine gidenler, bugün farklı bir uygulama yapıyorlar. Buna neden ihtiyaç duydular’ şeklinde eleştiri getirdi. Hoca efendi başka şeyler de söyledi.

Türkiye’deki en önemli sıkıntı, dinin siyasete alet edilmesidir.

1950 yılından bugüne iktidara gelmiş partilerin birkaç istisna hariç hemen hepsi dini siyasi malzeme yaptılar.

Yüce dinimiz, siyasetin ana malzemesi oldu.

Cami Hocasının, Baykal’ın veya bir başka siyasetçinin çarşaflıya, türbanlıya vs. rozet takması ile ne ilgisi olabilir!

Siyasetçiden, hocaya imama ne?

Hocaların, imamların, din adamlarının siyasi konularda görüş belirtmeleri, nutuk atmaları doğru bir iş mi?

Camiler, mescitler, siyaset yeri mi?

Müftüler, ne iş yapar?

Türkiye, adım adım bir yerlere gidiyor diyenler galiba haklı!

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.