ÜLKE UÇURUMUN KENARINDA HEDEF YENİ BİR ROTA

ÜLKE UÇURUMUN KENARINDA HEDEF YENİ BİR ROTA

Yeni kurulan İyi Parti’nin genç siyasetçisi, tecrübeli inşaat mühendisi Serkan Faiz’den ses getirecek sözler…

Röportaj: Bahar KURBAY

“Bakın iktidarın açıkladığı emekliye ikramiye de bile herkese 1000TL olayı bir fiyasko çıktı” ifadeleriyle net eleştirilerde bulunan İyi Parti aday adayı Serkan Faiz, iddialı açıklamalarda bulundu. İyi Parti Aday Adayı Serkan Faiz, “Uçurumun kenarındaki ülkeye yeni bir rota belirlemek derdimiz” dedi.

İyi Parti genel Başkanı Meral Akşener’e  FETÖ’cu diyenlerinde ağzının payını alacağı o sohbetimizden ön plana çıkan soru ve cevaplar şöyle;

Öncelikle kendinizi anlatır mısınız?
Trabzon’umuzun Beşikdüzü İlçesinde 1983 yılında dünyaya geldim. Ailemin memuriyeti hasebiyle ilk ve orta öğrenimim Erzincan ve Erzurum illerinde geçti. Yabancı dil ağırlıklı eğitimle Liseyi Trabzon Fatih lisesinde bitirdim. İskenderun Mustafa Kemal Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği lisans eğitimi aldım. 2007-2011 arasında özel sektörde yöneticilik yaparak girdiğim iş hayatıma 2011 yılında kurduğum Sefa İnşaat Taahhüt adlı  firmamda sürdürmekteyim. Evliyim. İki erkek çocuk babasıyım.

“DEVLET VE MİLLET İÇİN HAYATİ DÖNEM”
Siyaset hayatına girme kararını nasıl aldınız ?
Bugün siyasetin geldiği noktanın devlet ve millet için ne kadar hayati olduğunu gördüm. Bu  manada bende siyasete dünden daha farklı anlamlar yüklüyorum. Bugün siyaset demek ülkenin bekası, milletin geleceği, hak, hukuk, adalet demektir. Bunları görünce, kendi donanımıma olan güvenle bunları birleştirince ve en önemlisi sağlıklı bir siyaset zemini Sayın Genel Başkanımız MERAL AKŞENER İYİ PARTİ’Yİ kurarak bize sununca aktif siyasette olmaya karar verdim.

“HEP SAHADA OLDUM”
Siyasetin hep içinde oldum dediniz… Bu konuyu biraz açalım?
Aslına bakarsanız siyaset toplum dinamiklerini yakalamak, toplumu yönlendirmektir. Elinize bir yetki geçerse de toplum adına ve Devletin kurucu ilkelerine riayet ederek, saygı duyarak topluma hizmet etmektir. Sokakta 3-5 arkadaşınızla yaptığınız muhabbet de siyasettir. Farklı partilerden olan arkadaşlarla, gerek saha çalışması, bazen aktif siyasette olan dostlarımızla seçim çalışması yaptım. Hem işim gereği hem de karakteristik yapım gereği diyelim, farklı kesimlerle ve geniş bir coğrafya da hep sahada oldum. Toplumun içinde oldum.

“ESKİDEN TOPLUMA SAYGI VARDI”
Siyasetçi gözüyle toplumsal bir değerlendirme yapar mısınız?

Bizim çocukluğumuz duayen liderlerin hep birlikte TV ekranları yaptıkları siyasi sohbetleri dinlemekle geçti. Farklı partilere ait liderlerin birbirine hitap ederken nezaketlerine şahit olurduk, en önemlisi topluma saygı vardı. Bugün bu anlamda bir üst görüntü yok maalesef. Bu tahammülsüzlük topluma da direk yansıyor. Biz de  bunu rahatlıkla gözlemliyoruz. Dün sohbet ettiğimiz arkadaşlar, farklı bir partide olduğunuzda ya da onlardan farklı bir şey söylediğinizde, savunduğunuzda sizinle arasına mesafe koyuyor… Üzülüyoruz…Herkese, her kesime hitap edecek bir parti olmamızı da bu anlamda çok önemsiyoruz. Ben İYİ PARTİ’NİN bir parçası olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, hangi partiye destek verdiği hiç önemli değil insanların, yeter ki konuşabilelim. Partimizin kapıları, partililerimizin de gönülleri her fikre açıktır.Bize göre en kusurlu insan kusursuz olduğunu zanneden, düşünen insandır.

serkan-faiz.jpg
“AYNAYA BAKSINLAR”
Siyasi gerilim demişken; Partiniz ve Sayın Meral Akşener için özellikle iktidar kanatından yansıyan FETÖ’cu söylemleri, şer odak atıfları var. Bunlarla ilgili düşünceleriniz ne?
Siyasi iktidarlar yaptıklarıyla veya yapacaklarıyla hayatlarını devam ettirmeliler. Bugün bu anlamda çok vahim bir durum var. Muhalefete iftira atarak, anlamsız ithamlarda bulunarak yoluna devam etmeye çalışan bir iktidar ve siyasi ortaklık yaptığı parti var. Burası hukuk devleti, elinde belge, bilgi olan çok rahatlıkla adli mercilere sunabilir ve gereğini yapabilir, hatta yargı üzerindeki baskıyı görerek ifade edersek yaptırabilir.Sayın Genel Başkanımı çok açık yüreklilikle ifade etti, yedi göbek sülalemde tek FETÖ’cu bulun gereğini yaparım” dedi. “Ancak, fetöcü görmek isteyen sağına baksın, soluna baksın,  arkasına baksın  aynaya baksın kendini görecektir.”
“BU LEKE BİZE YAPIŞMAZ”
Siz gazetecisiniz, çok net şunu siz görüyorsunuzdur.
FETÖ’nun gerçek yüzü hasıl olduktan sonra kurulmuş bir partiyiz. Bizim bu anlamda çok sıkı bir eliminasyon yaptığımız gerçeği ortadayken bu leke bize yapışmaz. Bu söylemler siyaseten prim yapmamalı. Halkımız çok daha akılcı ve sağduyulu bir şekilde bu söylemleri değerlendirecek ve göreceksiniz bu atıflarda bulunanların aleyhinde bir tutum ortaya koyacaktır. Mevcut iktidar yola çıkarken FETÖ elebaşında müsaade aldı, yolculuk esnasında lojistik destek aldı, insan gücü aldı ve bir dönem basına yansımıştı. . İktidar mensuplarına yerelde bile bakarsanız, daha doğru bir ifadeyle sokakta konuşulanlara bakarsanız hala ilintili olanların olması olası. Uganda da ormanımız yok çok şükür. Kimse bize rafineri sormuyor. Bunlara çok da kulak asmadan yolumuza bakıyoruz. Ama bize bu ithamlarda bulunanların da kendilerini aklama uğraşında olmalarını nafile bir çaba olarak görüyoruz.Sadece FETÖ anlamında değil PKK konusunda bile  “valilere dokunmayın talimatı verdik diyenler“, bırakın ne derlerse desinler…

“ALDATMACAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Türkiye’nin size göre en önemli sorunları nelerdir?

O kadar çok ki... Bu sorunları görerek bu görevlere talip olan herkesi hakikaten kutlamak gerek. Bir aldatmaca ile karşı karşıyayız, her anlamda. Bakın iktidarın açıkladığı emekliye ikramiye de bile herkese 1000TL olayı bir fiyasko çıktı. Herkese maaşı oranında 300 TL ile 1000 TL arasında bir ödeme söz konusu. Ancak emeklisini 300 TL’ye muhtaç gören bir zihniyetin siz tasavvur edin nasıl bir enkaz bıraktığını.
Eğitimde ayrıcalıklı okullar yaratmak için harcanan enerjisi eğitimin kalitesini yükseltmek için harcamak gerekmez mi? Bina, yol... Konuşulan bunlar…
Peki, hızla artan şehirleşme bunun ortaya çıkardığı sorunlar, alt yapı ve üst yapı eksiklikleri, güven ortamının yok edilmesi, hukuksuzluk, tedirgin olan sermaye…
Hep ilkelerden yana olmalıyız…
Siz mülkiyet hukukuna riayet etmezseniz, keyfi el koymalar yaparsanız özel teşebbüs korkar. Yabancı yatırımcı gelmez. Cari açığınızı kapatmak için bir tek turizm kalır elinizde, onda da niteliklilik sorunumuz var… Ucuz olmamız sorun. Ülkenin genelinde 12 ay etkin bir talep olmaması sorun. Turizm arzımız sorun…
Tarım, hayvancılık bitmiş durumda. Elimizdeki son milli değerler peşkeş çekilir şekilde, yangından mal kaçırırcasına değerinin altında satıldı.
Bugün fındık 8 TL… Çay hakeza...
Dış politika konusunu hiç açmayalım bile. Derin ve tedavisiz yaralar söz konusu…

İYİ PARTİ NELER YAPACAK?
Çözüm noktasında… İYİ PARTİ ne vaat ediyor?
     
Aslında vaat demeyelim. Millet olarak artık siyasetin sunduğu vaad kelimesi çok itibarlı değil. Ancak yapacaklarımız var…Mesela iktidarın eleştirdiği ancak bizim kararlılıkla yapacağımız sıcak bir konu var. Sayın Genel Başkanımız MERAL AKŞENER dile getirdi. Bankaların borçlarını satın alacağız. Ne dedi iktidar, alamazsınız, kaynak nerede. Bu kaynak konusunda MİLLET İTTİFAKI’NIN diğer ortağı CHP ile de çokça polemiğe girdiler ve sonunda hüsran yaşadılar ya, biz başka bir bakış sunalım kaynak konusunda.
Bugün ülkemizde 5 MİLYON mülteci var. İktidar her defasında harcanan 30 MİLYAR dolardan bahsediyor. YANİ 130 MİLYAR TL… SN Genel Başkanımızın bahsettiği hizmetin karşılığı 15 MİLYAR TL…
Peki, her gün milletin sırtına yeni zam ve vergileri yükleyen iktidar bir kez olsun  “MİLLETTE KAYNAK VAR MI “ diye sordu mu? Bakın siz sorun iktidar mensuplarına bunca yükü kaldıracak kaynak millette var mı?
Bugün saray’ın masraflarını karşılayacak kaynağa sahipse bu ülke ki güçlü bir ülkeyiz, yandaşa verilenleri biz Candaşlara vereceğiz. Yani kaynakları herkese açacağız.
Mutlaka eğitimde nitelikli bir noktaya, teknoloji üreten bir oluşum devrimleşeceğiz.
Siyasi öç almaktan veya köşe başı tutmaktan kurtarıp ülkeyi halkın sorunlarına çözüm üreten bir noktada siyaseti konumlandıracağız. Vekiller meclisi kendilerine ikbal yeri vekilliği de istikbal makamı görmeyecekler.
Bizim vekillerimiz kantin ihalesi kovalamayacak…
Aday adaylığı süreci birkaç güne sonlanacak, beklentiniz nedir?
Yeni bir partiyiz, açıkçası adaylık sürecinde ülke genelinde çok memnuniyet verici bir noktadayız. En fazla talep olan 2. partiyiz. Trabzon özelinde benim beklentim daha fazlaydı, keşke daha çok aday adayı çıksaydı. Biz 1. sırada olmakla hiç listeye girmemek arasında fark görmüyoruz. Uçurumun kenarındaki ülkeye yeni bir rota belirlemek derdimiz. Yeni parti olmanın ruhuna uygun, genç, dinamik, donanımlı ve yeni yüzleri siyasete kazandırırsak bu beni sıralamamdaki yerime bakmadan ziyadesiyle memnun eder.

Cumhurbaşkanlığı ve SN MERAL AKŞENER... Ayrı bir yarış ve iddialısınız…

     Siyasetçi iddialı olmayı sever ancak bizimkisi iddiadan fazlası. SN GENEL BAŞKANIMIZIN CUMHURBAŞKANLIĞI yarışında ipi göğüsleyeceğinden eminiz. Bize göre bu iş bitti TAMAM…
Son olarak MİLLET İTTİFAKI’NI sormak istiyorum…?
Bu ittifak iktidar partisinin ve ekürisinin kartını düşüren son hareket oldu, çok güzel oldu. Milli hassasiyeti yüksek olan insanlarız, herkes özveride bulundu. Bugün mesele memleket meselesi. Birlikte düşünüyoruz ve birlikte başaracağız. AKP baraj altında kalan partilerin oylarıyla 70-80 vekil çıkartıyordu, bu gücü kaybetti.

Keyifli bir sohbet oldu. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Başarılar diliyorum…
Ben de şahsım ve partim adına bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

004-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.