Ümmete haram olan Mehmet’e helal midir?

   Trabzon’un sevilen ve sayılan isimlerinden biri olan Ömer Hayali, dün sosyal medyada Ramazanlık bir paylaşımda bulundu. Ömer Hayali, Türk ve Osmanlı tarihini didik didik eden, okuyan biridir. 
Hayali, Osmanlının en büyük Padişahından yöneticilere ders olacak bir iftar hikayesini şöyle anlattı;
Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra gelen ilk Ramazanda, hocalarına, vezirlerine, komutanlarına, Bizans İmparatorunun sarayından (Vlakerna Sarayı) iftar verir. Sultan, konuklarını çok önemsediği için Bizans’tan ele geçirilen altın sofra takımının çıkartılmasını istiyor. Sofraya, altın sahanlar, altın bardaklar, altın kaşıklar dizilir.
ummut(ortada).jpgMolla Gürani, Ak Şemsettin, Molla Hayreddin, Molla Zeyrek, İbnü Temcid, Molla Hüsrev, Hoca Yusuf, Sinan Paşa, Bursalı vezir Ahmed Paşa, Çelebizade Abdulkadir Amidi, Molla Ayab, Molla Hasan Çelebi, Müderris İspartalı Abdullah ve diğer zevat salonu teker teker girer.
Molla Gürani sofranın haşmetini görür görmez yüzünü ekşitmiş ve kendisine ayrılan yere çömelip tespihini şakırdatmaya başlamış. Ezan okunur. Padişah sofrasında ilk lokmayı sofradaki en yaşlı insanın yemesini gerektiriyor. Yaşlı yemeğe başladıktan sonra diğerleri kaşık sallar... Sofranın en yaşlısı Molla Gürani, istifini bozmadan tespihini şakırdatmayı sürdürür. Dakikalar geçiyor, Molla Gürani altın kaşığı altın tasın içinde soğumaya yüz tutmuş çorbaya daldırmıyor. Çok acıkan genç Padişah Mehmet Molla Gürani’ye dönerek, ‘Soframız helal sofradır, buyurun hocam’ diyor.
Molla Gürani, Padişahtan sanki bu sözü bekliyormuş gibi, Padişaha dönerek hışımla;
‘Ümmete haram olan Mehmet’e helal midir? Altın taslardan yemek yiyip altın kaselerden su içerek Bizans imparatorlarını taklit ettiğini biliyor musun? Biliyor musun ki, bu gösteriş tutkusu, bu debdebe, bu dünya malına tamah yüzünden ülkelerini sana kaptırdılar. Sen de aynı tantanaya kapılırsan mahvolursun! Ümmeti de mahvedersin. Tez elden kendine gel! Bizans imparatorlarına değil, Peygamberine benzemeye çalış’ der.
Sultan Mehmet, Molla Gürani’den bu azarı duyar duymaz, sofradaki altın yemek takımlarını kaldırtıyor ve ondan sonra iftar ediyor. Ve hayatı boyunca bir kez gösterişe, lüks ve ihtişama kendini kaptırmıyor’.
Ömer Hayali, yalnız ülkeyi yönetenlere değil gösterişe kaçan herkese, güzel ve anlamlı bir mesaj verdi. 

*****************

‘Ben, bugünkü İslam Dini anlayışından değilim" ifademe bozulan arkadaşlarım oldu.
Israrla tekrarlıyorum, Peygamber İslamı ile hocalar, büyük imamlar İslamı farklı.
Kur'an, teganni (ezgi, şarkı) ile okunmaz, Tedebbür(ibret alarak, yaşama uygulamak) ve Tefekkür(düşünerek ve aklın ufkunu açarak) ile okunmalıdır. Bu Kur'an'ın emridir. 
Geçenlerde bir davet aldım; "Kur’an ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması". Bu yaşanan İslam. Emredilen İslam ne diyor; tedebbür ve tefekkür ile oku. Kur'an, ‘Allah'ı an ve elindekinden ver’ emrini bir arada kullanır. Yaşanan İslam ne diyor, beş defa camiye gel, sonra istediğini yap. Verme bahsi çok daha uzak İslam'dan; "Bir yıl elinde kalan artık değerin kırkta birini ver". Yani verme!
Örnekler arttırılabilir. Ama DİB'nın (Diyanet İşleri Başkanlığı) namaz kıldırmak için para karşılığı adam tutması bile Peygamber-i İslamdan ne kadar ayrı düştüğümüzün işaretidir. 
(M. Haydar Ustaoğlu)

*****************

‘Çok kırılgan bir milletiz vesselam.
Geçenlerde birisi Trabzonlu olmakla Yunan olmayı eş değer tuttuğu ifade ettiği/edildiği için sosyal medya yıkılıyor nedense...
Temel iletişim yanlışımızda burada başlıyor zaten.
Söze odaklanmayın sözün arkasındaki düşünceye ve kişiye odaklanın derim.
Düşünce gerçek mi? Faydalı mı? İyi niyetli mi? Erdemli mi? Evrensel mi?
Bunların hiç biri değilse söyleyenin de hiç anlamı yok!’
(İlham Süheyl) 

********

SEN KİMSİN GÖKÇEK EFENDİ DE
SANA KİMLİĞİMİZİ İSPATLAYACAĞIZ!

sen-kimsin.jpgMübarek Ramazan günü boş ver, nefes tükettiğine değmez, herkes partisine iman etmiş, bak işine, kitabını oku, orucunu tut, git dostların ile güzel birkaç laf et diyorum, kendime ama yok olmuyor arkadaş! Gökçek'in yazdığını okuyunca nevrim döndü!!!
Melih Gökçek denen canlı türü "İmamoğlu Yunan değilim Rum değilim Pontus değilim" desin bu iş bitsin diyor. Allah'tan korkmaz kuldan utanmaz, yüzü kızarmaz yaratık! Sen kimsin de insanlar senin lafın üzerinden kimliklerini ispat etmeye çalışacaklar? Kimsiniz la siz! Şu fotoğrafını gördüğün adam cepheden cepheye koşmuş bir gazi ismi de Mevlüd İmamoğlu. Bu adamın torunu sana kimliğini, dinini ispatlamak zorunda mı?

Senin bir yerlere koşmuşluğun kadar, bu adamın cepheden cepheye koşmuşluğu var. Tıpkı diğer üç erkek kardeşinin de yaptığı gibi. Benim bir hemşehrime bu kadar onursuz, alçakça saldırılırken balkondan izlemem!
Bak Melih Gökçek efendi bu resme iyi bak ta gözün gönlün bir Müslüman Türk çocuğu görsün! Ha Rum arkadaşlarım siz de kusura bakmayın, benim sözüm size değil. Biz Türk'üz, siz Rumsunuz, bu kafanın ise soyu sopu belli değil!
Şimdi biz sana soruyoruz: Ekrem'in Mevlüt dedesi 3 kardeşi ile Osmanlı cephesinde savaşıp üçünü şehit verip kendi Kuvva-i Milliye'de Yunan'a karşı savaşırken, senin deden neredeydi?
(Harun Çelik)

***************

Yunan olmak da ayıp değil, Pontus da... Lakin ırkçı olmak, patavatsız olmak, 3-5 oy için "Trabzonlu Yunan kökenlidir" diye ima etmek büyük terbiyesizliktir. Biz vatan sevgimizi kimseye sorgulatmayız evelallah. Belediye başkanı işine baksın, büyük laf etmenin altında kalır sonra. 
(Volkan Konak)

******************

  Artık AK Parti’yi desteklemiyorum dedikten sonra ne dinsizliğim, ne satılmışlığım, ne de dönekliğim kaldı. Benimle aynı partiyi desteklemiyorsan vatan hainisin, kafirsin, döneksin anlayışı Daeş’in tekfirci anlayışıdır. Allah Ülkemizi bu hastalıklı bakış açısından korusun.
(Ömer Turan)

Önceki ve Sonraki Yazılar