Ünal, bu hamleyi neden yaptı?

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, kurul başkanları ile ayda bir yemekte bir araya gelirler. Yemekler genelde Trabzon’daki karşılaşmalardan sonra düzenlenir. Son yemek, Kayserispor maçı sonrası Değirmendere’deki alışveriş merkezindeki bir restoranda yapılır.

unal-bu-hamleyi.jpg

Başkan Ahmet Ağaoğlu, asbaşkan Mehmet Yiğit Alp’in yanı sıra yemeğe kurul başkanı olmayan eski asbaşkanlardan Hayrettin Hacısalihoğlu ve Nizamettin Algan da Divan Başkanı Ali Sürmen’in davetlisi olarak katılır.

Kurul başkanlarından biri yemeğe katılanlarla birlikte çektirdiği fotoyu sosyal medyada kişisel hesabından paylaştı. Bir gün sonra Ünal Karaman’ın görevine son verildi. Bu fotoğrafı sosyal medyadan alan gazeteci, Ünal’ın ipi burada çekildi mealinden bir yorum haber yaptı. 

TS başkanı Ahmet Ağaoğlu ve asbaşkan Mehmet Yiğit Alp, yemek sonrası İstanbul’a gidecekler. Yemek başlar, o esnada TV’de Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman, basın toplantısı yapıyor. Karaman, bir soruyu cevaplandırırken, ‘boğazlarında kalırım’ mealindeki sözleri söyler.

Yemeğe katılanlar bir anda ‘şok’ olurlar… Herkes birbirine bakar. Yemeğin havası birden değişir. Katılanlar görüşlerini açıklamaya başlarlar. Masada henüz Ünal’ın ipi çekilmemiş… Katılımcılar görüşlerini açıklar ve Ahmet Ağaoğlu’na ‘Kararı yönetim olarak siz vereceksiniz’ diyerek topu Ağaoğlu’na atarlar ve son olarak da, ‘Ahmet bey, Mehmet bey Ünal’ı gönderirseniz ki gönderilmeyi hak etti. Sakın yabancı hoca almayın’ derler.

Ahmet Ağaoğlu ve Mehmet Yiğit Alp, telaşla bir sağa bir sola yürürler. Ahmet Ağaoğlu, ‘Benim Konya maçı sonrası açıklamalarımda ne var. Ben hoca takımı oynatamıyor mu dedim. Takım iyi oynamıyor, geriye yaslanıyoruz, dedim’ der.

Ve kısa bir süre sonra Başkan Ağaoğlu, asbaşkan Mehmet Yiğit Alp ve diğer yöneticiler havalimanına geçerler ve uçağa biner İstanbul’a uçarlar.

 

***

Ertesi gün başkan Ahmet Ağaoğlu, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’i ve yönetim kurulu üyesi Emin Kahraman’ı arayarak, Ünal ile konuşmalarını ve görevine son verildiğini tebliğ etmelerini ve alacaklarının da ödenmesini söyler. İkili tesislere gider ve Ünal ile görüşür, Ünal bu yılki alacaklarının tamamının ödenmesini ister. Ödemeler yapılır.

Ünal’ın beklenmedik şekilde Trabzonspor’dan ayrılması haberi ülke genelinde büyük yankı yapar. Sosyal medyada iktidarından muhalefetine Ünal’a destek mesajları yağar. Taraftar ayağa kalkar. Diğer kulüp taraftarlarından da Ünal’a destek gelir. Başkan Ağaoğlu ve yönetim kurulu, sessizliğini korur.

***

Ünal’ın görevine son verilme veya ayrılması sonrasında gerek sosyal medyada ve gerekse gazetede yaptığımız yorumlarda, olayı enine boyuna irdeledikten sonra Trabzonspor Başkan ve yönetim kurulunun Ünal ile yollarını ayırmakla doğru bir iş yaptığını söyledik.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, dün yayıncı kuruluşta yaptığı açıklamalarla süreci en ince ayrıntısına kadar anlattı. Bir kez daha belirtelim ki; Trabzonspor’un Ünal ile yollarını ayırmasında başkana, asbaşkana, ikinci başkana veya siyasilere gönderme yapanlar, eleştirenler, olayı siyasi mecraya taşıyanların bir kısmı bilmeden, bir kısmı da Trabzonspor karşıtlığından, bir kısmı da siyasi kazanım elde etme hayaliyle, bir kısmı da Ünal hayranlığından bu işe balıklama atlamışlardır… Karaman’dan ‘Kahraman’ yaratmak istediler ancak umduklarını bulamadılar, hedeflerine ulaşamadılar.  

Şimdi çokları Ünal Karaman’ın başkan ve yönetimi neden hedef   aldığını irdeliyor. Ünal’ın, transferlerden haberim yok ifadesi aslında ilk yarı sonunda ayrılacağının da işareti idi. Ünal, Trabzonspor’dan ayrılmayı çoktan kafasına koymuş. Zaten daha önce üç-dört kez istifanın eşiğine gelmiş hatta istifa etmiş. İkna edilmiş, dönmüş.

Kayserispor maçı sonrası ‘Boğazlarında kalırım’ demekle açık ve net olarak yönetimi hedef aldı ve Trabzonspor’dan kahraman olarak ayrılmak istediğini belirtti.

Ünal’ın bu çıkışı ilk gün kendisini makyajlı kahraman yaptı! Ancak, makyaj dökülünce her şey ortaya çıktı.

Ünal Karaman, Trabzonspor’dan kahraman olarak ayrılmadı ancak kariyerine zirve yaptırdı. Ünal bundan böyle artık süper ligde aranan teknik adamların ilk sırasında yerini aldı.  Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve ekibi de, büyük bir kulübü yönetenler olarak yapılması gerekeni yaptılar ve tarihe geçtiler.

(HASAN KURT)

***************

Saadet Partisinin her sıkıştığında Türkiye'nin başına yeni bir çorap örmekten başka bir dış siyaseti olmamış AKP iktidarının Libya tezkeresine hangi mantıkla destek vereceğini anlamakta zorluk çekiyorum. Temel Karamollaoğlu Bey ve partinin ekâbir takımı diyebilirler ki, efendim Türkiye'nin Akdeniz'deki Mavi Vatan projesinde Libya ile imzaladığı bir antlaşma var, Libya'da siyasi istikrar olsun, hükümet kurulsun! Ama bu durumda şunu sormak gerekiyor. AKP iktidarı Akdeniz'de kıyıdaş olduğumuz Libya ile imzaladığı antlaşma henüz ülkede iktidar olamamış bir grupla yapılmış! Hatta bu antlaşmayı Türkiye ile imzalamış olmalarının tek nedeni diğer gruplar indinde bir siyasal meşruiyet kazanmaktır. Yani AKP iktidarı henüz Libya'da doğru dürüst iktidar olmamış, ülkede bütünlüğü sağlayamamış bir grupla bütün Libya adına bir deniz sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeyi imzaladığı grubun ülkede hakimiyet tesis edebilmesi için oraya asker gönderiyor. Bu yıllardan beri Türkiye'nin Irak merkezi yönetimini değil de Kürdistan bölgesi yönetimini, AKP iktidarının bölgesel sorunların Suriye yönetimini muhatap almak yerine bir grubun silahlı isyanına destek vermesi gibi bir şey. Aynı hata şimdi Libya'da yapılıyor. İktidar Libya'ya hakim olamamış bir grupla Akdeniz konusunda antlaşma imzaladı. Şimdi o grubun Libya'da askeri ve siyasi açıdan hakim olması için meclisten tezkere çıkartıyor. Güya Saadet Partisi de ona destek oluyor.

(Metin KONDEL)

 

****************

Doktorunuz diyor ki!

Bir kısım hasta gerçekte var olmayan, var olduğuna inandığı, bedensel şikayetlerle doktor doktor dolaşır. Bu hastalar şu şikayetlerle sağlık kuruluşlarına baş vururlar: muayene ve tetkiklerle açıklanamayan baş, sırt, karın, ağrısı, bulantı,kusma... (Somatizasyon Bozukluğu), farkında olmadan ruhsal sıkıntıların bedensel şikayetlere dönüştüğü konuşamama, bayılma, felç, geçici körlük... (Konversiyon Bozukluğu), ciddi bir hastalığa yakalandığı korkusu (Hipokondriaziz=Hastalık Hastalığı), gerçekte olmayan yüz, burun, saç gibi hayali kusurlar (Beden Dismorfik Bozukluğu), hiçbir bulgusu olmayan vücut ağrılar(Ağrı Bozukluğu). Bu psikolojik hastalıklarda güvene dayanan doktor hasta ilişkisi tedavinin en önemli koşuludur. (Dr. Kemal Küçükali)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar