ÜNAL KARAMAN BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİL!

  Ünal Karaman'ın Trabzonspor'un teknik direktörlüğünden ayrılışıyla ilgili çok şey yazıldı, çizildi. Ancak ben vakıanın perde arkasındaki magazin yönünden çok futboldaki görünür yanını değerlendirme ve Trabzonspor'un ileriye dönük geliştirmesi gereken stratejiler konusuna taraftarım. 
  Ama Ünal Karaman'ın ayrılışıyla ilgili vakıaya şekilden bakacak olursak; başkan Ahmet Ağaoğlu ve Trabzonspor yönetimi haklı, Ünal Karaman haksız! Çünkü sonuçta Trabzonspor'da çalışan bir futbol emekçisi ve Trabzonspor gibi köklü bir kulübe karşı ''Beni ezmeye çalışacak olanın boğazına takılırım!'' türünden bir söz oldukça ağır. Türkiye'de ''her sahada'' ağırlığı olan bir şehrin sineye çekebileceği bir söz değildi. 

  Esastan bakıldığında başkan Ahmet Ağaoğlu ve Trabzonspor yönetimi haksız, Ünal Karaman haklı. Çünkü Ünal Karaman Trabzonspor'da mesleğini icra ederken işine karışıldı. Siz hiç beyin ameliyatı yapmakta olan bir doktorun işine karışan aptal ve de kifayetsiz bir politikacıya denk geldiniz mi? Aynı hesap.
Sosyolojik olarak analiz edilmeye çalıştığında feodal güçleri kartele alan politikanın bir spor kulübüne ve taraftarına yaptığı aleni haksızlık; yani Trabzonspor'un idaresine karıştığı için politika haksızdır; özerk bir alan isteyen futbol ise haklıdır! 
Diğer yandan bu vakıada hiçbir sosyal olayda ortalıkta görünmeyen milliyetçilerin bir gece vakti Trabzonspor tesislerinin kapısına dayanmaları bana bir taraftarlık duygusundan çok mafyatik bir örgütlenmeyi çağrıştırdı. Ünal Karaman'ın hesabına para yatırılınca da ortalık yatıştı.
Çingenenin (Roman arkadaşlardan özür dilerim; sadece bir kuralsızlığa vurgu yapmak için kullanıyorum) Müslümanlığı karakoldan yırtana kadardır. Bazılarının Trabzonspor'a ''İsmaili teslimiyeti ve de tevekkülü'' hesabına yüklü bir para yatana kadarmış! Meğer törelerinde şantajla Trabzonspor'dan para sızdırmak da varmış!

Yani demem o ki kimsenin sözde toz kondurmadığı Trabzonspor aslında çıkar gruplarının helvadan putudur. Ünal Karaman'ın Trabzonspor'dan ayrılış biçimi Türk spor tarihinin en vahim olayıdır.
Trabzonspor'a teknik direktör konusunda Trabzonlu yazar Nihat Genç ile aynı kanaatteyim. Trabzonspor'da Trabzon şehri dışından bir teknik direktörün yararlı olduğu görülmemiştir. Bunun belki bir istisnası Belçikalı teknik adam  BreamsUrbain’dir. Benim fikrim Mustafa Reşit Akçay'ın yeniden Trabzonspor'a teknik direktör olması yönündedir. Mustafa Reşit Akçay Trabzonspor'da teknik direktörlük yaptığı dönemde Avrupa kupalarında orta Avrupa takımlarına karşı bariz bir üstünlük sağlamıştı. Zaten Süperlikteki takımların gücü de o düzeydedir. 
Ya da diğer bir ihtimal ligin ikinci yarısına vitrinde Hüseyin Cimşir olduğu halde Özkan Sümer başkanlığındaki Trabzonlu teknik direktörlerden oluşan bir konsorsiyum ile şampiyonluk yarışına devam edilmesi gerektiği yönündedir.
Ünal Karaman'ın Trabzonspor defteri sonsuza kadar kapanmıştır.
1990'ların başında sessiz esmer bir Anadolu çocuğu olarak Trabzonspor'a futbolcu olarak dâhil oldu. İstanbul takımlarına meyletmemesi onu taraftar gözünde değerli kıldı. Bildiğim kadarıyla Trabzonspor Ünal Karaman'a jübile maçı yapmadı. Şenol Güneş Trabzonspor'u çalıştırırken yardımcılığını Ünal Karaman yaptı. Hatta Türk milli takımı 2002'de dünya üçüncüsü olduğunda Ünal Karaman yine Şenol Güneş'in yardımcısıydı. Trabzonspor geçen yıl Ünal Karaman'a üst düzeyde teknik direktörlük yapması için ciddi bir şans tanıdı. Ünal Karaman bunu iyi kullanıyordu. Avrupa Ligini feda etmesine bile kimse ses çıkartmadı Trabzon camiasında. Ama Ünal Karaman ligin ilk yarısının sonunda kendinden neden asla kuğu olamayacağını Türkiye'ye gösterdi. 

Türkiye'de siyasetin hayatın her alanını nasıl parsellediğini bilmeyen, bundan muzdarip olmayan kimse yok. Ama buna rağmen hiçbirimiz; ''Küstüm oynamıyorum!'' demiyoruz. Ünal Karaman'ın bir buçuk yıllık Trabzonspor teknik direktörlüğündeki teknik ve taktik yanlışları ayrı bir yazının konusudur. Trabzonspor kişilere endeksli bir camia değildir. Etrafında feodal ilişkiler olsa da Trabzonspor A.Ş olarak kurumsallaşmış bir kurumdur. 
Son söz; Ünal Karaman kendinden neden asla bir kuğu olamayacağını Türk futboluna gösterdi. Trabzonspor için hiç kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Trabzonspor futbol adına kendi ürettiği değerlerden yeniden doğmak gücünü bünyesinde bulunduran bir kulüptür. Çelik lalelere bakıp ağlayacak halimiz yok!

Önceki ve Sonraki Yazılar