Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ÜNİVERSİTE Mİ, DİPLOMA FABRİKASI MI?

ÜNİVERSİTE FARKLI BİR OKUL MU?

Evet, çok farklı. “Bilim kenti” demiş bir özel üniversite. “BİLKENT” güzel bir ad. Gerçekten her okul gibi değil. Bilim kenti. Orada yazılmış hazır kitaplar okutulmaz. Orada bilimsel araştırma yapılır. İlkokullar, ortaokullar, liseler aynı müfredatı okutur. Kitapları aynıdır. Aslında bu okullar üniversiteye öğrenci hazırlar. “Hazırlar” diyoruz da gerçekten hazırlıyor mu? Üniversite diyor ki bizim okutacağımız dersler lisede okutulmasın. Liselerde iyi bir okuma yazma, iyi bir aritmetiksel, matematiksel kafa hazırlansın bu yeter. Yani bir parça anadilini öğrensin, kendisini tanısın, dünyaya bir pencere açsın oradan hangi yöne bakacaksa, neyi görmek ve araştırmak istiyorsa onu belirlesin ve yüksekokulu seçsin.

Evet, üniversite çok farklı bir okul. Üniversite bilim yuvası. Hiçbir üniversite diğerine benzememeli. Hepsinin ayrı özgün bir yapısı olmalı. Profesör bilim adamı olmalı. Onun tezi dünyada tek olmalı. Başka hocalardan alıntılar, kırıntılar, çalıntılardan oluşmamalı. Yoksa iyi bir lise öğretmeni bir profesörden çok daha iyi olabilir. Öğrencisini araştırmaya yöneltiyorsa, özgün dersler işleyebiliyorsa, öğrencileri derslerini adeta tez biçiminde hazırlıyorsa o artık profesördür. Birçok profesör buna benzemez bile.

Üniversitenin bulunduğu yerde yaşam değişmeli. Orda insanlar değişmeli, doğa değişmeli dünyaya yeni bir pencere açılmalı. İşte çağdaş anlamda üniversite bu... Gerçi çağdaş değil çağlar öncesinde bile üniversite bu idi. Ya şimdi... Her yan üniversite dolmuş, dünya daha çok aydınlanması gerekirken daha da karanlık oluyor. O halde bir yerde Yanlış var.

BİZDE ÜNİVERSİTELERİN DURUMU

Osmanlı’da medrese var. Kimi medreseler üniversite ayarında. Bilimsel araştırma yapanlar var. Yunanistan’da, Roma'da, Asya’da, Semerkant’ta, Buhara’da üniversite tanımına uygun kurumlar var. Bunlardan yetişmiş bilim adamları var. Sokrat’lar, Eflatunlar ve Biruniler, İbn-i Haldunlar bu kurumlardan yetişmiş bilim adamları.

Yüzyıllar geçtikçe, yeniçağ, yakınçağ, geçtikçe ve uzay çağı, bilim çağı gelince kimi ülkeler, kimi kıtalar uyanırken kimileri de uykuya daldı. İşte o uykuya dalanlardan biri de ne yazık ki biziz...

Adı üniversite olan birçok okul açtık. 81 ilimize birer resmi ve yüzlerce özel üniversite açtık. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir'de lise sayısını nerdeyse geçecek üniversiteler. Bilmiyorum ancak sanıyorum beş yüzü geçti üniversite sayımız. Çok görkemli binalar, süslü saraylar üniversite oldu da tanımına uygun kurum çok az. Uluslararası değerlendirmelerde dünyada ilk 500 üniversite arasında Türk üniversiteleri yok. Olsa da son sıralarda. Çok ayıp çok ayıp. Oysa ne rektörler atandı. En lüks araçları var. Havaalanlarında bekletilen özel makam araçları var. Kim bilir ne lüks büroları, ofisleri var... Bir soralım bakalım uluslararası yarışmalarda kaç öğrencileri derece yapmış. Ne buluşlar yapmışlar. Rektörler ne fetvalar veriyor, bilimin ötesinde… Yüzyıllar öncesine özlem duyuyor. Başta püsküllü fesleri, cübbeleri... Onlar bilim için çalışmıyor. Onlar efsanelere inanır, mucizeler arar. Bu üniversitelerin bilime katkısı ne olur?

ÜNİVERSİTELERİN GÖREVİ

Üniversiteler diploma basma fabrikaları değildir. Çok süslü diplomalar, belgeler verirler. Üniversiteler;  eğitim, hukuk, sanayi, teknoloji, bilim, sanat alanında varlık gösterirler. Sanayide neden geri kalıyoruz... Araştırır yeni yollar, yeni ufuklar araçlar. Bilim ve teknolojide yeni yeni buluşlarla fabrikalar kurulur sanayi gelişir. Hala yerli otomobil yapamamışsak, uçağımız yoksa savunma sanayimiz hala dışa bağımlıysa bunun suçlusu üniversitelerdir.

“Mülkün temeli adalet” ise ve adalet yara alıyor gölgeleniyor lekeleniyorsa nerde hukuk fakülteleri. Ha bire hukuk diplomaları vermek, doktora ve profesörler yetiştiriyorsak bunlar anca basit bir işyeri açar para kazanır, ülkeye bir yararı olmaz. Her derece adalet kurumu sancılı ise bu bilim kurumlarından hiç ses duyuyor musunuz?  “Aman bize dokunmasınlar” deyip kürsünüze çekilin, diploma imzalayın gerisinden size ne.

Tarım geri kalmış. Ülke uçsuz bucaksız boş tarlalar. Eti, samanı, mercimeği, buğdayı alıyorsak dışardan, nerede ziraat fakültelerimiz? Veteriner fakültelerimiz var. Kaç çiftliğin açılmasına rehberlik yapmışlar.  Konya kadar Hollanda bizden tarımda çok ilerde. Bunda suç payı yok mu şu üniversitelerimizin? Evet, okul deyip geçmeyin, çok önemli; bir anımsayın Köy Enstitülerini,  bulundukları yere balıkçılığı öğrettiler, fenni tarımı, hayvancılığı öğrettiler, ustalar yetiştirip saldılar Anadolu’ya. Şimdi mühendis lüks giysilerinde, aracında bürosunda memur. Topluma katkısı ne?

DİPLOMA FABRİKALARI AÇILIYOR DA…

Hani “Ehliyet araç sürmez” diyorlar ya. İşte bu üniversite diplomaları da bu ülkeyi kalkındırmaz. Bu ülkeyi bilim kalkındırır. Yüzlerce üniversite açılmış. Birçok üniversite kırtasiye bile alamıyor. Kağıdı yok. Laboratuvar yok. Tıp fakülteleri ameliyat yapamıyor, bütçe yok. Oysa rektörlerin ne de süslü ofisleri nede lüks araçları var. Bir yazımda demiştim ya her genç bu üniversitelere girse, kimse açıkta kalmasa ne olur... Mezun olan binlerce genç var. İssiz güçsüz. Bekliyorlar bir torpil bir dairede memur olacaklar. Hani çok süslü diplomaları da var.

Yüce Türk ulusunun akıllı insanları ne olur şu ülkeyi bir düşünün. Kimin yakasından yakalamanız gerekiyorsa yakalayın ve sorun, bu ülkeyi neden bu duruma getirdiniz. Merhum yüce büyük dedelerimiz ne için kan akıtıp can verip bu ülkeyi bize verdiler, bıraktılar. Haydi, hiç değilse bu yazıma birkaç yorum yapın... Yeni yılınız kutlu olsun… Bilmem nasıl kutlu olacak, onu da siz düşünün.

 

                                                                                                                                               

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.