Üniversiteye gemi bağışladı!

  Trabzonspor eski yöneticilerinden, iş adamı Kerim Kalafatoğlu, Akdeniz Üniversitesine 38 metrelik bir araştırma gemisi bağışladı. Antalya Serbest Bölgesindeki ARES Tersanesinde, tam 350 çalışanı ile savaş gemileri, hücum botları imal eden Kerim Kalafatoğlu’nun firması, bu sektörde, yalnız Türkiye’de değil dünyada da sayılı firmalardan biri.
dd1e702a-e50b-47cd-ae7d-cf3ca1ccdaa0.jpg   Kalafatoğlu, geçtiğimiz hafta ARES Tersanesinde imal ettiği 38 metrelik gemiyi, Akdeniz’de sualtı kültür mirasının araştırılması ve korunması amacıyla Akdeniz Üniversitesine bağışladı.
Geminin bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere donatımı Akdeniz Üniversitesince tamamlanacak ve akabinde sualtı araştırmalarına başlanacak. Hizmete girdiğinde ‘Dünyanın En Büyük İkinci Arkeolojik Araştırma Gemisi’ unvanına sahip olacak “ARES Gemisi” 6 bin deniz mili seyir siası ve denizcilik kabiliyeti yüksek gövde formu ile tüm Türkiye denizlerinde ve uluslararası sularda görev yapabilecek.
fe087e2b-6bf4-4a8e-81b7-ed64411ca343.jpgARES araştırma gemisinin üniversiteye bağışlanması protokolü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun makamında gerçekleştirildi. Protokol imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Başkan Yardımcısı Mert Kalafatoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Kotiloğlu katıldı.
Kerim ve kardeşi Mert Kalafatoğlu’nu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
    DEVA’nın il başkanı!
  AKP hükümetlerinin en başarılı bakanlarından biri olarak kabul edilen Ali Babacan ve arkadaşlarının kurduğu DEVA Partisi’nin kağıt üzerinde çok sayıda il başkanını belirlediği bildirildi.eda2afe9-82cf-4298-bba1-d9d014515ecf.jpg DEVA Partisi kurucu genel başkanı Ali Babacan’ın, TV konuşmalarında, “40’ın üzerinde il başkanını belirledik” demesine rağmen henüz bir il başkanının adı açıklanmadı.  DEVA Partisi kurucular kurulu üyesi Gümüşhane Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, “Trabzon’da il başkan adayımız belli. Başkanımızın ismini çok yakında il yönetim kurulu üyeleri ile birlikte açıklayacağız” dedi.  Günaydın, il başkanımızı ileride açıklayacağız demesine rağmen kulislerde, Av. Mustafa İsaoğlu’nun il başkanı olarak atanacağı söyleniyor.
   Oktay Söğüt’ün tepkisi!
CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlarının, meclislerden borçlanma yetkisi istemelerini ve almalarını eleştirerek, “Başkanların söyledikleri ile eylemlerinde tutarlılık yok. c383ec4f-2392-4efd-8805-e53cb8283d8a.jpgBir yandan güçlü ekonomiden bahsedeceksiniz diğer yandan meclisten borçlanmak için yetki isteyeceksiniz ve alacaksınız. Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerini yönetenler, har vurup harman savurmakta, günü kurtarmak için belediyeleri daha da borçlandırmaktadırlar” dedi.
 
 

2.5 ay sonra Trabzon’a gelebildi!

.jpgİYİ Parti kurucularından Ali Sağır’ın oğlu İstanbul’dadır. Sağır, Mart ayının ilk günlerinde oğlunu, gelinini ve torununu görmek için İstanbul’a gitti. Mart ayı sonunda Trabzon’a dönmeyi planlayan Ali Sağır, 65 yaş engeline takıldı ve tam 2.5 ay İstanbul’da kaldı. Sağır, 65 yaş üzerinde olanlara getirilen seyahat iznini kullanarak, eşi ile birlikte özel bir otomobille dün Trabzon’a geldi.
 
 

Köroğlu’nun ağır misafirleri!
Trabzon’un sevilen ve sayılan isimlerinden biri olan Bahattin Köroğlu’nun işyerleri KTÜ’de ve Farabi Hastanesindedir.09ec058c-0ff6-4769-bfcb-cd185fac4582.jpg KTÜ’de 30 yılı aşkın bir süredir restoran ve kafe işleten Bahattin Köroğlu, koronavirüs nedeniyle onlarca çalışanına ücretli izin vermişti. Köroğlu, dün kampüsteki restoranını kurallara uygun olarak açtı. Köroğlu’nun ilk müşterileri ise Tıp Fakültesinin efsane doktorlarından Prof. Dr. Fazıl Aydın ve Prof. Dr. Şükrü Ulusoy oldu. Misafirlerine karpuz ikram eden Bahattin Köroğlu, ‘Fazıl abimin ayağı uğurludur’ dedi.
 
 

Basın İlan Kurumu’ndan  gazetelere tam destek!
Basın İlan Kurumu’nun, Kovid-19 küresel salgını nedeniyle yerel gazetelere sağladığı kolaylık ve verdiği destek, gazete sahipleri ve çalışanlarının büyük kesimi tarafından olumlu karşılandı.
6cc964a9-1a8d-4e0e-858d-bb8742319a29.jpgKurumun gazeteleri koruma adına aldığı tedbirler çerçevesinde ülke genelinde 421 gazete dönüşümlü yayınlanıyor.  Kurum ayrıca, gazeteleri, kadrolarındaki fikir işçilerini kısa çalışma ödeneğinden yararlandırdı ve bu durumu tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul etti.  Kurum ayrıca Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşler için, salgını mücbir sebep olarak değerlendirerek anılan maddelerdeki fiili satış adedi şartlarını uygulamama kararı aldı.
Trabzon yerel medyasının yaşayan ve aktif olarak çalışan en eski gazetecisi olan, gazetemiz sahibi Hasan Kurt, “40 yılı aşkın sektördeyim. Basın İlan Kurumu’nun yarım asırlık bir süre içerisinde süreli yayınlara bu denli bir destek verdiğine şahit olmadım. İletişim Başkanlığına, Basın İlan Kurumu Genel Müdürüne ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 “TÜRKİYE'YE KURBAN OLAYIM!”
Amerika'da petrol istasyonu işleten Beşikdüzülü müvekkilim Mehmet Gürsoy aradı. Kendisiyle, dünyayı esir alan pandemiden de konuştuk.
Otuz beş yıldan beri ABD'de yaşayan Mehmet Bey, “Türkiye'ye kurban olayım” dedi, “Siz, yaşadığınız ülkenin kıymetini bilmiyorsunuz!”
Gürültülü, tehditkâr nutuklara rağmen, Amerika'da pandemi ile örgütlü mücadelenin yapılmadığını, halkın ‘sürü bağışıklığı’na terk edildiğini, bütün hastanelerin paralı olduğunu, yoksulların hiçbir tedaviden yararlanamadığını, insanların bedeli ile dahi hastaneye yatırılıp tedavi edilmediğini, sadece durumu ağır olan hastaların parasını ödemek şartıyla yoğun bakıma alındığını, ancak hiçbirinin hastaneden sağ çıkamadığını, hemen herkesin kendi tedbirini kendisinin almak zorunda kaldığını anlattı.
Mehmet Bey, pandeminin, DSÖ'yü de kullanan küresel sermayenin çıkarları doğrultusunda yönlendirildiğini, ABD yönetiminin de buna seyirci kaldığını söyledi.
Müvekkilimin konuyu özetleyen cümlesi de şu oldu: “Her şeye ticaret amacı güdülerek bakılan Amerika'da, halk, kurtlarla aynı ormanı paylaşan bir geyik sürüsüdür!”
Biz de ABD'yi bir şey sanıyorduk! (Av. Yaşar Ramazanoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar