Üreten Belediye!

ureten.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bir yandan belediyeyi yeniden dizayn ederken diğer taraftan belediyeye gelir getirecek proje üretiyor. Başkan Zorluoğlu, 10 yıldır elektrik üretilmeyen Galyan barajında elektrik üretilmesi için harekete geçti. Galyan’dan elektrik üretilmesi olayını bugün manşetimize taşıdık. Büyükşehir Belediyesinin yıllık elektrik ödemesi  yaklaşık 35 milyon lira, bu rakam yıl sonu itibarıyla 40 milyonu bulacak. Başkan Zorluoğlu, Galyan’dan üreteceği elektrikle bu harcamanın yarısını kurtaracak. Büyükşehir Belediyesi Galyan’dan üretilen sudan elde edilen paraya ek olarak yılda 20 milyon lira kazanacak. Başkanı ve ekibini bu güzel işten ötürü kutluyoruz. 
 
Galyan Barajından elektrik üretilmesi için önceki başkana da görüşlerimizi açıklamıştık. Ancak , Gümrükçüoğlu Trabzon’a çivi çakmak için başkan olmadığından bu tür güzel işlere kayıtsız kalmıştı.
 
Büyükşehir Belediyesinin, önümüzdeki süreçte önemli projelere imza atacağını düşünüyoruz. Bunlardan biri adı pek hoşumuza gitmeyen Gülcemal projesidir. Bu projenin tamamlanması ile birlikte Büyükşehir belediyesi bu alandan önemli miktarda gelir de elde edebilir. Bir ara Başkan Zorluoğlu’na Kadınlar pazarının güneyinde Maraş Caddesi ile Tabakhane köprüsü arasında kalan bölgeye iki katlı bir otopark yaptırmasını önermiştik. Başkan bu konuda da çalışma yaptırıyor. Burada yaptırılacak bin araçlık iki katlı otoparktan yılda 4 ila 6 milyon lira arasında gelir elde edilebilir. Başkanı, bazı konularda eleştirsek de genelde iyi gidiyor. 

10 Ocak Mesajları!

  10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle siyasi parti il başkanları, bazı sivil toplum örgütlerin başkanları mesaj yayınladı.
10-oicak-(1).jpgAK Parti il başkanı Haydar Revi’nin mesajı:
 “Gazeteciler yaptıkları görev itibariyle bir kamu görevi yerine getiriyor ve halkımızı doğru haberler ile bilgilendiriyor. Vatandaşlarımızın doğru haberler ile bilgilendirilmesi konusunda büyük bir sorumluluk yerine getiren gazeteci kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Gazeteciler toplumun doğru bilgilendirilmesi, vatandaş adına sorgulayıcı yaklaşımı ile ülkenin gelişmesine katkı sağlarken aynı zamanda farklı görüşlere de yer vererek demokrasinin gelişmesine de önemli katkı sağlıyorlar. Gazetecilik zorluklarından dolayı büyük özveri isteyen bir meslektir. Bir haber gazete ya da internet sayfalarına yansıyana kadar bir çok aşamadan geçiyor. Dolayısıyla bu aşamalarda emeği olan muhabirinden, dizgicisine, tasarımcısından editörüne, yazı işleri müdüründen genel yayın yönetmenine bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.”
10-oicak-(2).jpgİYİ Parti il başkanı Azmi Kuvvetli’nin mesajı:
“Demokrasinin temel taşlarından olan basın, haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici fonksiyonuyla basın, sivil topluma dinamizm ve demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesine önemli katkı vermektedir. Kamuoyunu tarafsız bir şekilde bilgilendirme görevi ifa eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasını gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan, yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden tarafsız basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, ebediyete intikal eden basın çalışanlarına Allahtan rahmet diler, hayatta olanlara sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Ahıskalıoğlu’nun misafirleri!

 ahiskali.jpg Trabzon’un akil adamlarından biri olan iş insanı, Orman Mühendisi Selahattin Ahıskalıoğlu, ayağındaki rahatsızlık nedeniyle bir süredir evinde istirahat ediyor. Trabzon’da geniş çevresi olan Ahıskaloğlu’nu ziyaret için dün İstanbul’dan Trabzon’a Dr. Erdal Atalay geldi. Atalay arkadaşları ile birlikte Ahıskalıoğlu’nu evinde ziyaret etti. Hayrettin Hacısalihoğlu, Dr. Yusuf Bahadır. Aras Perekli, Süleyman Atal, Erkan Bulak, Bedri Hançer ve Cafer Hazaroğlu ile birlikte Ahıskalıoğlu’nun evine giden Dr. Erdal Atalay, yaptığı esprilerle ziyareti renklendirdi.
Selahattin abimize geçmiş olsun diyoruz. 

Atatürk Köşkü dökülüyor!

  Trabzon’un en gözde tarihi mekanlarından biri olan Atatürk Köşkünün bu gidişle yakın bir zamanda özelliğini kaybedeceği ileri sürüldü. ataturk-kosku-(1)-002.jpgSoğuksu mahallesi sakinlerinden işadamı Hasan Kandaz, Köşkü ziyarete gelenlerin ellerini ve kollarını sallayarak Köşke girdiklerini belirterek, ‘Binaya özellikle hafta sonları bir anda yüzlerce kişi giriyor. Girişler kontrol altına alınmıyor. Avrupa da bu tür binalara üçerli beşerli gruplar halinde girilir. Burada ise bir anda binanın içi ana baba günü oluyor. Kalabalıktan bina çökme tehlikesi yaşıyor. Ayrıca, binanın ve bahçenin de periyodik olarak bakımı yapılmıyor’ dedi. 
 
ataturk-kosku-(2)-003.jpgKandaz, Trabzon’da yalnız Atatürk Köşkünün değil diğer tarihi mekanların da sahipsiz olduğunu iddia etti ve, ‘Bir Ayasofya Müzemiz var. Siyaseten camiye çevirdiler. Orada ne namaz kılan var, ne de orayı cami olarak kullanan. Gösteriş olsun diye bu güzel eseri cami yaptılar. Yazık ettiler. Ayasofya’nın bahçesindeki tarihi eserler de korumasız. Avrupa’da bu tür eserler para basan yerlerdir. Ayasofya mutlaka yeniden müze olarak hizmet vermelidir’ diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar