Üretilen gayrimenkuller satılabilir!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ‘Belediyenin borcu var diye gayrimenkulünü alelacele satıyor, şeklindeki yaklaşımı kabul etmiyoruz. Ortahisar Belediyesi olarak satışını gerçekleştirdiğimiz gayrimenkuller, belediye hizmet alanı olarak üretilen gayrimenkuller değildir’ dedi.uretilen.jpg

Ortahisar Belediyesinin sattığı gayrimenkuller, önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun sattığı gayrimenkuller gibi yani geçmiş yıllardan gelen gayrimenkuller değil. Orhan Gümrükçüoğlu, gayrimenkul üretmeden var olanları sattı. Avrasya Üniversitesi’ne, Boztepe’de, Maraş Caddesinde eski il özel idare binası gibi…

Ahmet Metin Genç’e, geçmişten böyle bir servet kalmadı. O nedenle Genç’i bu yönden eleştirmek çok da doğru değil. Ortahisar Belediyesinin borcuna gelirsek, Başkan Genç, ‘Ortahisar Belediyemizin özellikle borca batırılmış, kimse iş yapmak istemiyor gibi çok soyut, belediyeyi töhmet altında bırakacak iddialarının hiç birisine katılmıyorum’ diyor.

Ortahisar Belediyesinin de her belediye gibi İller Bankasına, sigortaya vs. borcu var. Ortahisar’ın piyasaya borcu da başkanın ifadesine göre 25 milyon lira civarında…

 

batum.jpgBatum’a giden 15 gün karantinada kalıyor!

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Levent Ustabaşı’na, Batum’a gitmek isteyenler için Gürcü tarafında test yapıldığını, kapının tamamen kapalı olmadığını, gerekli birkaç işlem yapıldıktan sonra Gürcistan’a geçiş yapıldığını, testin de ücretli yapıldığını söylemiş.

Sarp kapısı açık. TIR’lar vızır vızır gidip geliyor. Batum ve Tiflis’e yiyecek vs. getiren araçlar beklemeden geçiyor. Ancak, Gürcistan’a giden bir Türk vatandaşı, corona testi yapıldıktan sonra 14-15 gün bir otel odasında karantinada tutuluyor. 15 gün sokağa çıkamıyorsun, Geçenler yazar Harun Çelik, turist olarak Gürcistan’a gitti, Batum’da 14 gün otel odasında kaldı.

Batum’da işyerleri olan Günhan Üçüncüoğlu, aylardır Trabzon’da. 14 günlük karantina nedeniyle Batum’a gidemiyor. Batum’da 14 gün karantinada kaldıktan sonra Türkiye’ye gelse tekrar Batum’a dönse yine aynı şekilde 14 gün karantinada kalacak.

Gürcistan hükümeti, Türk vatandaşlarına uyguladığı 14 günlük karantinayı Avrupa ülkelerinin çoğuna uygulamıyor. Mesela bir Alman, İngiliz vs. vatandaşı, Batum’a Tiflis’e gitse, ülkeye giriş yaptıktan sonra elini kolunu sallayarak gezebiliyor.

Kantarcı, Levent Ustabaşı’na bir de Tur otobüslerinin şehir meydanında depolama yapmaları gerektiğini söyledi. Tur otobüsleri şehir merkezinde depolanırsa, yerli ve yabancı turistler kent meydanında gezermiş, alışveriş yaparmış ve meydan hareketlenirmiş

Kantarcı, bu düşüncesini Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na da iletmiş. Başkan da Kantarcı’nın bu önerisini olumlu karşılamış ve Meydan bölgesinde tur otobüslerine yer verebileceklerini vs. söylemiş.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, Tur otobüsleri değil şehir meydanlarında park etmeyi, şehir meydanlarına giremez. Meydana yakın bölgelerde park eder. Turistler de yürüyerek kenti gezer.

Trabzon’a gelen Tur otobüsleri için en uygun park yeri, Moloz bölgesinin deniz tarafındaki alandır. Tur otobüsleri oraya park eder. Turistler de yürüyerek kent meydanına gelir.

 

 

Fatih Parkına tam puan!fatih-parkiii.jpg

Eski adı Aşıklar Parkı olan Fatih Parkı’nın doğusunda eski Trabzon- Erzurum yolunun bugünkü Baro binasının bitişiğinde Somel’lerin baba- dede evi vardı. Tanjant yolu yapılmadan önce Someller, liman manzaralı o evi kitap-kırtasiyeci Yaşar beye satmışlardı.

İşadamı Namık Somel’in çocukluk yılları, Aşıklar Parkında geçmişti. Somel, önceki gün eski günleri yad etmek için Parka gitti ve daha sonra sosyal medyada parkla ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Somel şöyle dedi;

‘Demli çaydan bir yudum daha içtim. Karton bardakta 1.25 TL. Aşıklar Parkı çok hareketli bugün. Yeni düzenlemede bir parça beton artışı olsa da yine o eski havasını koruyor. Hele benim oturduğum banklar çok havadar, yerler ahşap, asırlık ağaçlar yapraklarını döküyor. Kuru dalların üstünde bir beyaz kedi kıvrılmış. Keyfine diyecek yok. Aşağıda sol tarafta emekliler oturuyor. Gülerek konuşuyorlar. Komşu masalarda tanıdık simalar. Evden zor atmışlar kendilerini. Ya temizlik ya da kabul günü var. Kadınlar istemiyor evde durmalarını. Eski dostlar kaç kez ziyaret edilmiş. Çekiniyor yeniden gitmeye. Herkesin işi gücü var. Lokantalar, kafeler çok pahalı. Zar zor bir çay içseniz de garson gözünüzün içine bakıyor. Kalkıyorsunuz, daha eve gitmek için vakit çok erken. Dolaştıkça dizlerinizde derman cebinizde para kalmıyor. Eski günleri anımsıyorsunuz. Mahallede akasya Ağacının altında ne mutluydunuz? Hayat zora gidiyor, diyor annem. Biz de zamana inat daha da zorlaştırıyoruz.

Bir bardak çay, biraz sohbet,temiz hava..

Hepsi bu kadar çok mu istekler. Koca kentte bir kaç yer kalmış. Kanuni Parkı, Aşıklar Parkı ve Ganita. Yine de şanslı sayılırız. Yani şimdilik.

Yan bankta bir genç kız bankın üstünde bağdaş kurmuş delikanlıya bakıyor. Çantası yerde. Eskiler koydurmazdı yere, bereketi kaçar diye. Çayımı yudumlayıp kalkıyorum. Koca ağaçların arasından betona doğru yürüyorum.’

Aşıklar Parkı, Namık Somel’in de dediği gibi gerçekten Trabzon’un meydan bölgesinde soluk alacağımız bir mekan. Somel, mesela yüzüncü yıl ve EYOF parkına gitmedi. Gitseydi oraları da beğenecekti. Bu mekanların işleticisi Büyükşehir Belediyesine bağlı TRABİTAŞ… Vu kuruluşun başında da gecesini gündüzüne katarak çalışan Adnan Gül var. Adnan Gül ve ekibini kutluyoruz…

 

 

**************

 

ilham-suheyl.jpgBilgisayarların duyguları olmaz.

Acı ya da hayal kırıklığı yaşamazlar, şakalara gülmez, şiir yazmazlar ve kesinlikle ne ruhsal ihtiyaçları ne de sezgileri vardır.

Peki ya bilgisayarlaşmış yöneticilere ne demeli?

Sistemin robotlarına?

Her seyi parçalayarak atomlara ayırarak sıfır duyguyla çözmek isteyenlere?

En iyi politika böl & yönet diyenlere?

Yolunuz yanlış değil zaten yol değil!

Unutmayın her şey bütünün bir parçasıdır birbirlerini besleyerek ve birbirinden beslenerek ve birbirlerinin içinde eriyerek büyür...

Bilgisayarlaşmış yöneticiler önce insan olduklarını anımsamaları, fabrika ayarlarına dönmeleri, insani güçlerini fark ederek kendi öz-liderliklerine soyunmaları; ilişki yönetimi için birinci esastır.

Ancak bu şekilde, kurumlarda önce kendilerini sonra insanların duygularını ve ruhlarını harekete geçirebilirler. Performans sonrasında zaten arkasından koşarak gelir.

(İlham Süheyl)

 

**************

hasan-kamil-velioglu.jpg

Temel'in covid testi pozitif çıkmış. Telaşla, hastaneye gitmiş. İçeri girince, iki kapı çık​​​​​​​mış karşısına: Birinde “Pozitifler”, diğerinde “Negatifler” yazıyormuş. “Pozitifler” kapısından içeri girmiş. Önünde yine iki kapı belirmiş: Birinde “Ayakta” diğerinde “yatakta” yazıyor. “Ayakta” yazan kapıdan girince iki kapı daha: “Belirti Gösterenler” ve “Belirti Göstermeyenler” Belirti Göstermeyenler yazılı kapıdan girince kendini sokakta bulmuş. Evde sormuşlar:

-Temel sana iyi baktılar mı?

-Hiç bakmadılar ama organizasyon harika…

(Hasan Kamil Velioğlu)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar