USTA VE İHO'NUN ASBAŞKANI HACISALİHOĞLU OLMALIYDI!

Trabzonspor kulübünün kasasına, kulüp tarihinde en fazla para tartışmasız İbrahim Hacıosmanoğlu ve Muharrem Usta döneminde girdi. Ne ilginçti ki, Trabzonspor kulübü yine tarihinde en fazla bu iki başkan döneminde borçlandı.

İki başkan, yaptıkları onca transfere çok büyük paralar harcadılar. İki başkana da ucu açık harcama yaptıran isim, teknik direktör Ersun Yanal’dı. Trabzonspor’da Yanal döneminde yapılan transfer harcamalarını alt alta yazın, kulübün bugünkü borcunun yarısına tekabül eder.

İki başkanın asbaşkanı bizim de zaman zaman eleştirdiğimiz Hayrettin Hacısalihoğlu olsaydı, bu harcamaları kesinlikle yaptırmazdı. Başkanlar ısrarla yapmak isteseler bile Hacısalihoğlu direnir, hiçbir şey yapamazsa istifa eder ve kongreye gidilirdi. İki başkanın talihsizlikleri Hacısalihoğlu gibi, kulüpçü bir kişinin yönetimde olmamasıdır.

İHO ve Usta’nın asbaşkanları Dr. Ali Kemal Başaran ve Dr. Ahmet Çubukçu, mesleklerinde kariyer yapmış, toplumda saygınlığı olan gerçekten şeker gibi insanlar. Ancak, kulüp yönetiminde başkanlara karşı direnemediler, yol gösteremediler, istifa ederiz diyemediler. Deseydiler, Trabzonspor, bu kadar borç sarmalı ile boğuşmazdı.

Hacısalihoğlu da bize göre bir dizi yanlış yaptı. Mesela, Başkan Muharrem Usta’nın, üç futbolcuya karşılık 13 milyon Euro teklifini gözü kapalı kabul etmeliydi ve tahsilatı da anında yapmalıydı. Hacısalihoğlu’nun Sümer’i tam yetki ile göreve getirmesi de hatalı idi. Gerçi, Sümer istifa ederek hem Hacısalihoğlu’na hem de Trabzonspor’a iyilik yapmış oldu.

Hacısalihoğlu’nun tüm yanlışları, yaptığı doğru işlerin yanında devede kulak kalır. Hacısalihoğlu, Trabzonspor’da uzun bir süre yöneticilik yaptığı için tecrübe kazandı. Ancak yine de, bazı kişilere karşı takıntıdan mı yoksa ön yargıdan mı, bilinmez zaman zaman hatalar yapıyor... Ki, bu da normal karşılanmalı.

Sonuç olarak, bizim de kongrede boş oy verdiğimiz Ahmet Ağaoğlu, Hayrettin Hacısalihoğlu ve ekibi, kim ne derse desin Trabzonspor’u toparlamış ve uçurumun eşiğinden düzlüğe çıkarmıştır. Para ve pulsuz bir süreçte Trabzonspor’u ayağa kaldıran Hacısalihoğlu ve ekibi, para sıkıntısı çekilmeyen bir ortamda bu kulübü ve takımı uçurur.

Cora’nın mesajı!

  AK Parti Trabzon milletvekili TBMM’nin 27. Dönem 2.Yasama dönemi açılışı nedeniyle bir mesaj yayınları.  Cora şöyle dedi; ‘Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan'ın çok yönlü konuları gerçekçi bir bakış açısı ile ele alan geleceğe dair büyük bir vizyon sunan açılış konuşlanmaları ile başladı.

Yeni dönem birlik ve beraberliğimizin daha da güçleneceği, ülkemizin sorunlarının hızla çözüleceği bir dönem olacaktır. Bunun için gece gündüz çalışacağız. Zira milletimizle bir ve beraber olduğumuzda aşamayacağımız hiçbir engelimiz yoktur. Geride bıraktığımız yıllar bunun sayısız örnekleri ile doludur.

Ülkemize yönelik tehditler nereden gelirse gelsin bertaraf edecek güçteyiz. Bu duygularla önümüzdeki yasama döneminin ülkemize ve milletimize hayırlı hizmetlere vesile olmasını dilerim.’

2014, Ali Osman Ulusoy anısına!

O dünya haritalarının yeniden şekillendiği, bitmiş Osmanlının yerine küllerinden 13.800 yıllık tarihine yakışırcasına hep Türk olmuş, Anadolu’da yeni bir Ulus devlet ve Cumhuriyeti kuran, varlığımız sebebi, joy önder Atatürk dönemi, 2 cihan harpleri arasında, kıtlık yokluk ve bitmez acılarla kavrulmuş Doğu Karadeniz’de, aslen Ortaasya’dan göç edip, İran Horosan üzerinden, Aşkale, Bayburt, Çaykara ve sonunda eski adı Kali Pavri olan Of’a, Trabzon’a yerleşmiş 'Hacıhasanoğulları' sülalesinden, yeni adıyla Ulusoy'ların, yedisi erkek 11 kardeşin 2.sidir.

Birliktelik yıllarında 'hoca' lakabı ile ailenin kasası ve reisi 'Ali Osman Ulusoy' hızla kabuk değiştiren Türkiye ve Trabzon markasıydı. Hayatını yöreye, vatanına ve yaşam tarzı ile Atatürk’e adanmış, kurucusu olduğu Trabzonspor dahil, TOBB, Donanma Vakfı ve bir sürü sivil toplum kurumlarında uzun yıllar yöneticilik yapmıştı.

Trabzon, Ali Osman Ulusoy’un hayatı oldu. Her küçük yerde olduğu gibi, büyüyenin göze battığı yörede, kardeşlerine karşı sorumluluğu yüzünden 'Adil' ve yenilik dahil çoğu her şeye mesafeli oldu. 2.5 tonluk iptidai vasıtalarla başlayan nakliye hayatı, daha sonra kamyondan bozma burunlu otobüslerle,  batıya doğru genişleyen karayolu yolcu taşımacılığı, ardından Mobiloil, Ford, BMC, VW, Desoto, Pirelli gibi markaların bölge temsilciliği ve sonunda, yörenin kaderini değiştiren İran Transit nakliyesi ile hızlı büyüyen Ulusoy Trabzon, 1971’de kardeşler ayrılırken, o kopamadığı Trabzon’da kaldı... Ruhu şad, mekanı cennet olsun…

(Kemal Ulusoy)

Metin Kondel’den seçmeler!

Profiline bakıyorsun, yüz tane Necmettin Erbakan videosu paylaşmış. 15 Temmuz darbe girişimindeki demokrasi kahramanlığı talanından o da nasiplenmiş. Kudüs'ün Siyonistlerce işgaline karşıymış gibi görünüyor. Aralara hafif neo-Osmanlıcı sosu serpiştirmiş. IHH'nın Afrikalılara balık dağıtma kampanyasında sahra fotoğrafları bile var. Ama Kazlıçeşme mitinglerindeki amatör fotoğrafları gerçek siyasi duruşunu ele veriyor. Yani bütün o inandığı kutsalımsı şeyleri 'reise' bağlamış. Tam bir bukalemun. Her şeyden bir parça olduğu için gerçekte hiçbir şey aslında. Profilo marka bir buzdolabının profili bile daha dürüst ve çok daha sempatik.

Ciddi bir ülkede yapılan bilimsel buluşlar, teknik icatlar bilim-teknik dergilerinde nesnel bir dille yazılmış makalelerin konusudurlar. Ve bu türden makalelerde teknik çalışmalar askeri ve ticari sır olduğundan çok fazla teknik detay verilmez. Ama Türkiye’de, bilhassa AKP iktidarı döneminde icat edilmiş her şeyin, sıkılan her somun internette bir kahramanlık konusu olmuş durumda. Bu da bu ülkede teknik ilerleme adı altında üretilen şeylerin aslında zannedildiği gibi ciddi şeyler olmadığını gösteriyor. Türkiye’de teknik sahadaki var olan gelişmeler kamuoyunda AKP iktidarına politik sinerji üretmesi için planlanmış hödüklüklerden ötesi değil.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar