‘Ustaca başhekimlik görevinden alındım!’

   İstanbul’da rektörlüğünü Trabzonlu ve AKP’li eski milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün yaptığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Trabzon’da iki büyük hastane var. Biri Kaşüstü diğeri Ahi Evren Göğüs ve Kalp Hastalıkları Hastanesi. Bu hastanelerdeki atamalar, Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Erdöl’den sorulur.

  Ahi Evren Gögüs ve Kalp Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İsmet Durmuş, KTÜ Tıp Fakültesi’nden önce Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimliğine atandı, 2015 yılında da oradan Ahi Evren’in başhekimliğine… Doç. Dr. Durmuş, Sürmeneli. Sağlık Bilimler Üniversitesi Rektörü Erdöl Sürmeneli… Trabzon Sağlık il müdürü Hakan Usta da Sürmeneli. Doç.Dr. Durmuş, hastane başhekimliğinden alınmasını sosyal medya hesabından, ‘Görülen lüzum üzerine Ustaca başhekimlik görevimden alındım. Ah kahpe felek sen kazandın’ şeklinde duyurdu.

 Başhekim Doç.Dr. Durmuş’un paylaşımdaki bir kelimesi kafa karıştırdı. Durmuş, ustaca kelimesi ile aslında Sağlık müdürü hemşerisi Hakan Usta’ya da göndermede bulundu. Doç. Dr. Durmuş, bize göre Dr. Hakan Usta’ya haksızlık ediyor. Çünkü Cevdet Erdöl’ün oluru ve görüşü alınmadan görevden alınması mümkün değil.

ustaca.jpg

Numune’de açık tuvalet!

Trabzon Numune Hastanesi bahçesinin kuzeydoğusunda tek katlı bir yapı vardır. Bu yapı, hastaneyi yapan firmanın şantiye şefinin lojmanı olarak yapılmış. Hastane inşaatının yaşayan tanığı Temel Samancı, ‘Bu binada hatırladığım kadarıyla o yıllarda bir Macar mühendis kalıyordu. Mühendis, inşaattan sorumlu idi’ dedi. Samancı, hastane hizmete açıldıktan sonra tek katlı bu binanın, bir ara başhekimler tarafından lojman olarak kullanıldığını belirterek, ‘Başhekimlerden sonra bina poliklinik olarak kullanıldı. Sonra bu binada heyet raporları verilmeye başlandı. Son dönemlerde bina ne için kullanılıyor, bilmiyorum’ şeklinde konuştu.

numune.jpg

Önceki gün Numune Hastanesi taksi durağından bir şoför aradı ve binanın dış duvarları ve çevresinin açık tuvalet olarak kullanıldığını ileri sürdü. Taksi şoförü, ‘Ruh Sağlığı Merkezi olarak kullanılan binaya gelen, ruh sağlığı bozuk kişiler binanın duvarlarını ve çevresini tuvalet olarak kullanıyorlar’ dedi.

Yeni otogarı dere alır!

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Değirmendere vadisinde dere kenarında yapmayı planladığı yeni otogar binasının dere yatağına kurulacağını söyleyen Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, ‘1980’li yılların sonunda Değirmendere taşmıştı. Büyük felaket yaşanmıştı. Dere yatağının çevresine her ne kadar koruyucu duvar örülmüşse de, yarın bir büyük yağmurda derenin taşmayacağını kim söyleyebilir’ dedi.

  Bu arada Fatih Sanayi Sitesinde bir esnaf, Büyükşehir belediyesince kendilerine bu siteden taşının dendiğini iddia ederek, ‘Belediyeden bir yetkili, dere taşar burayı sel alır. Buradan taşının, diyor. Diğer yandan Oto galericeler sitesi bitişiğine dere kenarına otogar yapılıyor. Dere taşarsa önce yeni yapılacak otogarı, otomobilciler sitesini su basar, sonra bizim siteyi’ dedi. 

yeni-otogar.jpg

**************

  Sade vatandaş için önemli olan; can ve mal emniyeti sağlanmış olarak huzurla yaşamaktır. Atasözü bunu "azıcık aşım, ağrısız başım" olarak özetler. Dolayısı ile daha üst refah seviyesini düşünmek az gelirli ama can ve mal emniyeti sağlanmış kitlelere düşmez. Çünkü o kitleler bunu bilmez ve istemez.

  Tüm ulus için daha iyisinin olabileceğini gören ve halkının istikbalini düşünen aydınlar muhalefet görevini üstlenirler. Muhalefet yapanların refah durumunun iyi olması onların kitlelerin daha müreffeh yaşaması gerektiği konusunda ısrarını anlamaya engel değildir.

  Otoriter rejimlerde "bir kaşık aşım, ağrısız başım" ideolojisine mahkum edilen kitleler mal ve can emniyetlerini sağlayan diktatöre sadece korku değil aynı zamanda bu düşünceden dolayı da bağlanır. Devam eden kısır döngü karşısında seslerini dar gelirli kitleler lehine yükseltmeye çalışan muhalefet önce savunduğu kitlelerin engellemesi ile karşılaşır. Kapitalizmin galip geldiği nokta burasıdır. Öğretilmiş çaresizlikle günlük maişetini kapitalistlere bağlayan dar gelirli kitle sosyal demokrat muhalefetle zıt düşer. Bu çelişkiye kendi lehlerine manevi üst yapı ile destek sağlayan kapitalistler kitleleri yıllarca sömürebilir. Ki insanlık tarihi buna sayısız örneklerle doludur.

Kısacası Dünya sosyal demokrat hareketler için odunu bol bir cehennemdir.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                           ******************

  Temel Karamollaoğlu'nun AKP'li bir vitaminsize sert girmesinde herhangi bir faul göremedim. Muhalefet partilerinin kazandığı belediyeleri borçlandırarak bankalarla, bürokrasiyle, medyayla ablukaya almışlar, çalıştırtmıyorlar ve akbabalar gibi tepelerine çökmek için fırsat kolluyorlar. Kendinden olmayanlara karşı besledikleri bu kadar nefret aslında bu ülkenin yekûnuna karşı hissettiklerinin de bir özeti. On sekiz yıldır iktidardalar, devletin bütün kurumları ellerinde, belediyelerin kahir ekseriyeti onlarda ama muhalif partilere kaybettikleri belediyeleri bir güç kaybı olarak gördükleri için zorbalıkla onları da geri alma derdindeler. Eh bu pişkin tavra karşı Temel Bey'in gösterdiği sert tavırda da yadırganacak bir şey yok. Nedir, politikacı mısınız, Ali kıran baş kesen sürüsü müsünüz? (Metin Kondel)

                                              ****************

 

Önceki ve Sonraki Yazılar