Ustaoğlu, Atal ve Öztürk!

ustaoglu-(2).jpg ustaoglu-(1).jpg ustaoglu-(1).png

  Trabzon’un tanınan ve sevilen doktorları, emeklilikte yaş haddini beklemeden emekliye ayrılıyorlar. Fatih Devlet Hastanesi doktorlarından kulak burun uzmanı Mahmut Haydar Ustaoğlu geçenlerde emekli olmuştu. Aynı hastanenin ortopedi uzmanı Selim Atal da emeklilik dilekçesini verdi. Ahi Evren Hastanesi’nin başarılı doktorlarından Orhan Öztürk de ani bir kararla emekliler kervanına katıldı. Mahmut Haydar Ustaoğlu’nun yeni açılan Kuzey Göz 
Hastanesi’nde çalışmaya başlayacağı, Selim Atal ve Orhan Öztürk’ün bir süre dinlenecekleri ve çalışıp çalışmama kararını ondan sonra verecekleri öğrenildi.

Çin’den yedek parça!

vvvvv-016.jpg  Geçenlerde Ortahisar merkez köylerinin birinde yaşayan bir vatandaşın, ağaç kesme makinesi arızalandı. Değirmendere’de bir servise gitti. Tamirci, parça fiyatını, el emeğini vs. alt alta yazdı. Makinenin tamiri için iki bin lira fatura çıkardı. Ağaç kesme makinesinin sahibi, makineyi aldı köyüne döndü. Sonra, gece internete girdi. Çin’den arızalı parçayı internet üzerinden satış yapan firmadan istedi. Hem de 50 dolara. 20 gün sonra parça geldi. Makineye taktı. İnternet üzerinden alışveriş bu gidişle yerleşik esnafa daha da zor günler yaşatacak. 

Zigana’nın yolları

  zigananin.jpgÖnceki gün Trabzonspor eski yöneticilerinden Mahmut Ören, Rasim Yılmaz ve gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt; yakın dostları ve arkadaşları Tufan ve Osman Aydoğan’ın anneleri, Necmettin Aytekin’in kayınvalidesinin cenaze töreni için Zigana köyünde idiler. Hasan Kurt, Zigana zirvesine gelindiğinde, tüneli göstererek, ‘Bu tünel için onca haber yapmıştık. 1980 öncesi Karayolları Bölge Müdürü Memişoğlu idi. Trabzon’da sayıları bir elin parmağı kadar olan genç gazetecileri sürekli buraya davet eder ve ağırlardı. Hey gidi günler’ dedi ve ardından Rasim Yılmaz’a, ‘Çeyrek yüzyıldır, eski yoldan gitmedim. Oradan gidelim’ dedi.
Eski yol dar olmasına rağmen bakımlı. Nostaljik gezi yapmak isteyenlere tavsiye edilir. Oradan da Limni gölüne gidilebilir. 

Tam 7 km yürüyor!

  tam-7-km.jpgYazının başlığına baktığınızda, çokları ‘7 km. de nedir? ‘ diye eleştiri getirebilir. Haklıdırlar da. Ancak, günde 7 km yürüyen kişi, 1926 doğumlu yani 94 yaşında olursa, bu kişiye herkes şapka çıkarır. Bu kişi Trabzon Belediye eski başkanlarından Hasan Melek’tir. Dün, gazetemiz yazarı, Büyükşehir belediyesi eski başkan yardımcılarından Osman Necip Sevinç’in vefat eden eşinin cenaze namazı için Atapark’taki Gülbahar Hatun camisinde idik. Caminin avlusunda Hasan Melek ve Prof.Dr. Osman Bektaş ile karşılaştık. Melek, sağlıklı ve dinç. Her gün bir iki km. yürüdüğünü tahmin ediyorduk. Cep telefonundan bugün kaç km. yürüdüğünü gösterdi. Rakam 6.2. km. Atapark’taki camiden meydana yürüyerek gideceğini söyledi. Hasan Melek’e sağlıklı günler diliyoruz.

Günaydın’ın arıları!

 gunaydin.jpg Özgün Gıda patronlarından Ahmet Günaydın, onca iş arasında arılarına zaman ayıran hatta bir ayı aşkın bir süre arılarla haşır neşir olan bir işadamıdır. Bayburt ilinin Kop Dağı civarında yıllardır arıcılık yapan Ahmet Günaydın, ‘Arılarımı yaşatmak için uğraş veriyorum’ diyor. Dağda kalan Günaydın, sabah erken saatlerde arı kovanlarını teker teker kontrol eder. Bakımı yapar. Günaydın, dün bir günlüğüne arılarının yanından ayrıldı ve Trabzon’a geldi. Tekrar Bayburt’a dönecek olan Günaydın, ‘Arıları şimdi aşağıya sahile indireceğim. O nedenle çok işim var’ dedi. Ahmet Günaydın’a helal olsun. Bunca iş arasında hala arıcılığı devam ettirmek öyle her babayiğidin harcı değildir.

Trabzon tarihinin en yoğun trafiği!

trabzon-trafik.jpg Trabzon Ortahisar ilçesinin sokaklarında caddelerinden dün yürümek neredeyse imkansızdı. Yomra ile Akçaabat arasındaki sahil yolunda ise araçlar karınca hızıyla ilerleyebildi. Kent merkezinde ki yoğunluğun ana nedeni gece oynanan Trabzonspor- Prag maçı idi. 
Dün bir kez daha şunu gördük ki, Trabzon- Rize sahil yoluna mutlaka ama mutlaka alternatif bir yol yapılmalı ve bu yolda kesinlikle tünel geçişli transit yol olmalı. Sahil yolunun her hangi bir noktasında trafik kilitlendiğinde, tüm güzergah tıkanıyor.
İkincisi Ortahisar ilçe merkezindeki Maraş Caddesi ya trafiğe kapanmalı ya da doğudan batıya tek şerit olmalı. Bir de sahilden Gazipaşa güzergahından Boztepe çıkış verilmeli. Ortahisar ilçesinin trafiğini hafifletmek hatta çözmek için bu işin başka bir formülü vs. yok. Hatta mümkünse dolmuşlar eski sahil yoluna bile kaydırılabilir. 

*****************

  Kendi kutsallarınızı yaratın. Arap'ın ve İsrailoğullarının kutsalları ve masallarıyla onlarla savaşamazsınız.
Türk'ün başkalarının masallarına ihtiyacı yoktur. Kendi gerçeklerimiz bile onların masallarından daha Tanrısaldır. 
(Temel Kahveci)

***************

  Ülkede birçok şey Araplara satılıyor gibi görünüyor. Aslında öyle değil. İçeride iktidarın kuyruğuna takılıp çok büyük paralar çalanlar çaldıkları paraları önce ülkeden dışarıya çıkarıyorlar. Sonra Arapların finans sistemine sızıp paravan olarak kullandıkları şirketlerle Türkiye'den büyük ölçekli mülkler alıyorlar. Ve böylece hem hırsızlıklarının izini kaybettirmiş oluyorlar hem de kamuoyunun tepkisini çekmemiş oluyorlar. Böylece olası bir iktidar değişikliğine karşı varlıklarını güvenceye almaya çalışıyorlar. Yarın Araplara satıldığı söylenen yerler Türkler tarafından geri alındığı söylendiğinde ise ahali o zaman asıl kazığı yiyip rahatlamış olacak. Yani sistemden sağılan zenginliğin Arapları kullanarak kendini aklama çabası söz konusudur. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar