Uyutularak yok ediliyorsun!

  Trabzon’unun saygın ve duayen doktorlarından Mahmut Haydar Ustaoğlu, çok okuyan, dünyada ve ülkemizde dünden bugüne yaşanan olayları yakından takip eden, soran, sorgulayan, düşünen ve isabetli yorumlar yapan bir dostumuzdur. 

uyutularak-001.jpgDr. Mahmut Haydar Ustaoğlu’nun farklı konulardaki yorumlarına ve özlü ifadelerine zaman zaman köşemizde yer veririz.  Dr. Ustaoğlu, sosyal medyada paylaştığı son değerlendirmesi ve yorumunda “Türk; uyan, dinle, uyutularak yok ediliyorsun” dedi. 
Dr. Ustaoğlu’nun paylaşımı şöyle;
“Suriye’de, 15 yaşında Türkmen çocuk mücahit, özgürlük için savaşıyor. 20 yaşında Arap Taksim’de yılbaşı kutluyor. Arap SGK primi ödemiyor, üstüne cep harçlığı alıyor, hastanelerden bedava faydalanıyor. Türk, Bağ- Kur primi ödeyemediğinde para vermeden muayene bile olamıyor. AKP geleli Arap olmak Türk olmaya fark basıyor. Hizbullah Arap ortaklığı 10 yılda Türkiye Cumhuriyeti devletinin 90 yılda oluşturduğu Türklüğü yok edecek. Sayın Devlet Büyüklerimiz İslam adına Türkiye’yi İŞİD’leştirdiklerini fark ediyorlar mı acaba! Beyin göçleri ve beyaz Türklerin küskünlüğü ortada. “Berbat bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse her namuslu insan gericidir” derken, Cemil Meriç bu gidilen akıbeti düşünebilmiş miydi? Türk; uyan, dinle, uyutularak yok ediliyorsun!”

Sesin şiddeti ve gürlüğü!

sener_mete_dedde_beden_dili_dersi_verecek.jpgTRT radyolarının efsane spikerlerinden, diksiyon hocası Şener Mete, sesin şiddeti ve gürlüğünün aynı anlama gelmediğini belirterek, bu konuda eğitici ve öğretici kısa bir değerlendirmede bulundu. 
Mete şöyle dedi;
“Sesin şiddeti ile gürlüğü aynı anlama gelmez. Bu, bizdeki terim karmaşasının örneklerinden biridir yalnızca. Her sesin şiddeti vardır, ama her sesin gürlüğü yoktur. Şiddet birimi desibel, ses kaynağındaki gücü belirler. Sesin yüksekliğiyle de ilgilidir. Gürlük ise akustik bir kavramdır. Gürlük adı, gür sıfatından doğmuştur. Türkçede sıfattan isim yapan –lık/-lik ekleri vardır. Bu eklerle ilgili olarak; güzellik, iyilik, küçüklük, kabalık gibi örnekler verebiliriz. Şiddet, doğrudan doğruya Arapçadan ad olarak dilimize geçmiştir. Sıfatı, şiddetlidir. Bazı kişiler, şiddetin Arapça, gürlüğün Türkçe olduğunu söyleyerek şiddetin karşılığının gürlük olduğunu öne sürebilir. Ama durum öyle değildir. Öncelikle tanımlara baktığımızda, ne şiddette gürlük vardır ne de gürlükte şiddet. Bu konuda yapılmış bir Akademik araştırma var mıdır acaba?”

Akyüz’ün rakibi kim olacak?

akyuzun-rakibi.jpg13718614_1233650603325870_8185172727038679881_n.jpg
CHP’nin Ortahisar belediye başkan adayı dün resmen açıklandı. Salih Akyüz, Ortahisar belediye başkan adayı oldu. Şimdi merak edilen AK Parti’nin Ortahisar adayının kim olacağı.

Parti kulislerinde Ahmet Metin Genç’in yeniden aday gösterileceği söylenirken, Ankara kaynaklı haberlerde eski milletvekili adayı Birlik Vakfı Başkanı Ergin Aydın’ın aday gösterilebileceği belirtiliyor.  Ankara kulislerinde Aydın’ın ismi gündemde tutulmasına rağmen bize göre Ahmet Metin Genç’in adaylığı kesinleşti. 

Zorluoğlu eşi ile!

zorluoglu-006.jpgAK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, ara verdiği gezilerine yeniden başladı. Trabzon’a yerleşen Murat Zorluoğlu, dün eşi ile birlikte Trabzon’un batı bölgesindeki ilçelerinde idi. Parti teşkilatlarını ziyaret eden Zorluoğlu eşi ile birlikte sokakta vatandaşlarla görüştü. Zorluoğlu dün Çarşıbaşı’nda Zekeriya Çengel ile ilçe sokakları arşınladı, akşam da bir TV programına katıldı.

Aksoy’un ziyaretleri!

aksoyun-ziyaretleri.jpgİYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Atakan Aksoy, Trabzon’daki kanaat önderleri, eski belediye başkanları, yardımcıları ile görüşmeyi sürdürüyor. Dün sabah Trabzon’un doğu ilçelerinde CHP ve İYİ Parti teşkilatlarını ziyaret eden Aksoy öğleden sonra da eski belediyecilerle görüştü. Aksoy, önceki gün de CHP il merkezini ziyaret etti ve başkan Güzide Uzun ile sohbet etti. 

Şefik Türkmen aday olur mu?

sefik-001.jpgAK Parti’nin Akçaabat adayının Mustafa Uzun, Mehmet Baş ve Emre Akgün’den birinin, Millet ittifakının adayının da Osman Akbulut olacağına her ne kadar kesin gözüyle bakılsa da, özellikle Millet ittifakında son anda sürpriz bir ismin aday gösterilebileceği söyleniyor. Bu ismin de Akçaabat’ta yeniden aday gösterilmeyen mevcut başkan Şefik Türkmen olacağı iddia ediliyor. Şefik Türkmen ise adaylık konusunda ser verip sır vermiyor. Türkmen, ‘işimin başındayım’ demekle yetiniyor. AK Parti’nin aday göstermediği Şefik Türkmen’in Millet ittifakının adayı olacağına ihtimal vermiyoruz. 

Yaşar Emin’in ilk mesajı!

chp-nin-trabzon-surmene-belediye-baskan-adayi-11609279_60_m.jpgSürmene ilçesinde ve Trabzonspor camiasında yakından tanınan isimlerden biri olan Yaşar Emin, CHP’den Sürmene belediye başkan adayı oldu. Sürmene’de bir ara belediye başkanlığı da yapan Yaşar Emin, ANAP’ın bürokratı olarak da bilinir. Sürmene’de CHP ve İYİ Parti’nin adayı olan Yaşar Emin, Kuzey Ekspres’e konuştu. Emin, “Sürmene’de yaşayanlar, Sürmene’den göçenler eski Sürmene’nin hasretiyle yanıp tutuşuyorlar. Sürmene, özellikle son 15 yılda kaderine terk edilen bir ilçe oldu. Sürmene’yi Sürmene yapmak için aday oldum. Sürmene’de yaşayan hemşerilerimin desteği ile Sürmene’yi Sürmene yapacağız” dedi.

Gümrükçüoğlu  boş durmuyor!

gumrukcuoglu-003.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, önceki gün Of’ta idi. Of ve Şalpazarı’nın 8 mahallesine hizmet verecek arıtma tesislerinin ihalesinin yapıldığını söyleyen Gümrükçüoğlu, “Cumapazarı ve Şalpazarı’nın 8 mahallesinde iki tesis 2019 yılında tamamlanacak ve bu mahallerimizde su sorunu kalmayacak” dedi. Yeniden aday gösterilmemesine rağmen hız kesmeden çalışmalarını sürdüren Orhan Gümrükçüoğlu, yerel seçimlerde AK Parti’nin adaylarının seçimleri kazanacaklarını söylüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar