04.04.2022, 11:30

UZUN BİR ARADAN SONRA MERHABA

Temmuz 2021 den buyana yazmaya ara verdim. Ağustos da büyük bir acı yaşayınca ellerim tutmadı, düşüncelerim duygularım düzen tutmadı. 52 yıllık eşimi ebediyete uğurlayınca dünyam sanki değişti. Acımı paylaşmak isteyen dostlarıma teşekkürler Allah acılardan karanlıklardan korusun. Ne demeli yaşamın yasası bu doğum ölüm. Yaşadığımız süreyi doğru değerlendirebilirsek ne ala.. Geçmişleri rahmetle anarak bıraktığımız yerden devam edelim…

Okumak ve yazmak yaşamım boyunca en zevk aldığım iki uğraş, Okumadan yazmadan yaşamak bana göre çok zor. Soluk alma gibi bir şey. Çocukluğumdan beri en yakın en sevdiğim dostlarım kitaplarım olmuştur. Okumak adeta ruhumun ilacı... Yatakta yolda sofrada hep kitaplarla oldum. Bu acılı yaslı günlerde istediğimce okuyamasam da yine kitaplarımla oldum.

Yazmayı da çok severim ancak bu yaslı günlerde yazamadım. Şimdi bilmem becerebilecek miyim? Söyleşelim, dertleşelim.

ACI GÜNLER KARANLIK GÜNLER YAŞADIK YAŞIYORUZ

Tabii en önemlisi sağlık! Sağlığı da yaşamı da etkileyebilecek en önemli olaylardan biri de SAVAŞ. Yıllardır bir iç savaş yaşıyoruz da dileriz daha beter olmaz. Epeyce şiddeti düşse de tam bitmemiş bitmesini bu yaranın kapanmasını diliyorum. Güneyimizde Irak'da Suriye’de sular durulmamış. Bu ülkelerdeki huzursuzluk dilerim, dileriz sona ersin bu kardeşlerimiz ülkelerine dönsün sağ salim huzur içinde yaşasın biz de rahat edelim, Mülteci olarak ülkemizde yaşayanlar da ülkelerine dönsün biz de rahat edelim.

Kuzeyde Rusya-Ukrayna savaşı bizi de rahatsız ediyor. Dileriz bu savaş da barışla sona ersin binlerce zavallı insan canından malından yuvasından oldu oluyor. Büyük Atatürk’ çok özlü biçimde belirttiğince “Savaş bir cinayet.” Bir ülkenin bir halkın yaşamı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir. Gerçek insanlar, insanlık erdemi bilincinde olanlar savaşa karşı olmalı, savaşa dur demeli.

KONULAR ÇOK, EN ÖNEMLİLERİ ÖNE ÇIKMALI

Salgın hastalıklar savaşlar, geçim zorlukları... Saymakla bitmeyecek sorunlar var. Ülkeleri, devletleri yönetenler büyük bir sorumluluk anlayışı ile sorunları incelemeli, çözüm yolları araştırmalı. Sırça köşklerde oturup bir el yağda bir eli balda yaşayıp halkına sırtını dönenler mutlaka hesap vermeli. Kralları, padişahları anladık onların bir kısmı halkını sürü gibi görüp sadece güdüyor. Onlar çalışacak o yiyecek. Ona devlet atasından dedesinden kalmış da insanlığın bulduğu en son ve en mükemmel yönetim biçimi olan demokraside halk yöneticilerini seçer, en uygun olanı en laik olanı seçer, olmazsa değiştirir.

Evet biz de demokrasiye kavuşmuşuz, neden olanları rahmetle ve saygı ile anarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeli. Demokrasiyi gereğince işletmeliyiz. Liyakat mi dersiniz becerimi üstün nitelik mi ne derseniz deyin en iyiyi en doğruyu en güzeli seçmek en acil görev. Artık bundan sonra yazmaya çalışacağım. Konuları birlikte ele alıp belirlemeye çalışıp çözüm yolları düşüneceğiz. Evet biz de yurttaşız. Biz de yurdumuzu tanımak ve sevmek zorundayız. Yurttaşlık görevleri ne ise yerine getirmek zorundayız.

Haftada bir sizlerle bu sayfalarda bir arada olacak söyleşeceğiz.

Barış dolu sevgi dolu sağlıklı günler dileğimle.

Yorumlar (0)