Uzun Sokak’ta limon satan sarı saçlı çocuk!

Türkiye’yi yasa boğan uçak kazası sonrasında, İstanbul’dan Dr. Güngör Akyüz aradı. ‘Abi, ABD’den ünlü bir Türk gazeteciye senin ismini verdim. Hüseyin Başaran ile ilgili birkaç sorusu olacak’ dedi. Birkaç saat sonra ABD’de de yaşayan Türk gazeteci aradı ve ‘Hüseyin Başaran, kimdir? Bu kadar büyük servet, nereden geldi’ şeklinde birkaç soru sordu.
Gazeteciye, ‘Malı, mülkü, parası ve işi olan bir baba, çocuğuna limon sattırır mı?’ dedim.
Binlerce km uzaktaki ses, bir anda kesildi… Sonra, ‘Anlamadım’ dedi. Başaran’ı dilimiz döndüğünce anlattık.

***
Uzun Sokağın en eski esnafından biri kuru temizlemeci Zafer Sarı’dır. 70’ine merdiven dayayan Zafer, Trabzon Ramada Otelin yapım aşamasında bir gün, ‘Olacak uşak b.kundan bellidir, derler ya… Bu bizim Hüseyin, sarı saçlı Hüseyin, 9-10’lu yaşlarda kucağında limon kasası, bu Uzun Sokakta yaz aylarında kan-ter içinde limon satardı. O zaman Faruk Başaran abimiz Dr. Kolcu’nun apartmanında otururdu. (Merkez eczanesi batısında). Hüseyin’in dedesi Yakup Başaran ile babası Faruk abi fındık tüccarıydılar. Hüseyin’e limonu babası sattırmazdı kendi, gizli satardı. Babasının duymasını istemezdi. Hatta bir gün bana, ‘Zafer abi sakın babama söyleme’ demişti. Hüseyin’in temeli sağlam. Ticareti o yıllarda öğrenmeye başlamıştı. Sonra İstanbul’a gitti, babasının işinde çalıştı, farklı işlere el attı ve bugünkü Hüseyin Başaran oldu’ demişti.
***
Hüseyin Başaran’ı 1990’lı yılların ortalarında tanımıştım. Tanışıklığımız Hasan Fehmi Bayraktar’ın sayesinde olmuştu. Yanılmıyorsam 1994 yılı idi. İstanbul’da bir grup genç Trabzonlu, 1967 Trabzonsporlu genç işadamları derneğini kurmuştu. Kurucular arasında Ahmet Nur Çebi’nin kardeşi Tayfun Çebi, Kamil Atakol, Metin Yücesan, Hasan Fehmi, Hüseyin Başaran, Abdulkadir Kolot gibi isimler vardı. 1995 yılında haftalık Trabzon Ekspres’i çıkarmaya başlamıştım. Bu ekip gazetenin abonesiydi. Trabzon’dan İstanbul’a, Tekirdağ’a posta ile gazete gönderirdim.

***

Hüseyin Başaran, İlkokuldan sonra babasının İstanbul’a gitmesi nedeniyle Trabzon’dan ayrıldı. Ortaokul ve Lise sıralarında turist rehberliği yaptı. Amacı, İngilizce öğrenmekti. Kısa sürede İngilizceyi öğrendi. Liseyi terk etmişti. Daha sonra bitirdiğini sanıyorum. Babası o yıllarda İstanbul’da kömür işi yapıyordu. Babası ile çalışırken, işi ele aldı. Kömürün yanısıra Gürcistan’dan saç-demir ithal işine girdi. İstanbul’un en gözde mekanlarından Nişantaşı vali konağı caddesinde görkemli bir ofis açtı. Trabzon Organize Sanayi Bölgesinde, baba- dede işi fındıkçılığa el attı. Başaran fındık fabrikasını kurdu. Borcu olmasına rağmen fabrikayı yabancılara satmadı. Bir süre sonra fabrika TMSF’ye geçti. Bir banka genel müdürünün yardımıyla TMSF ile yapılandırmaya gitti, fabrikayı kurtardı.
İşleri düzelmeye başlamıştı. O sırada bir yat satın aldı. Yatı aldıktan sonra, Hasan Fehmi Bayraktar’a, ‘Bayraktar, bu yatta beni kazıkladılar. Ben yat imalatına başlayacağım’ dedi… Ve dediğini yaptı Antalya Serbest Bölge’de bir tersane kurdu. Art arda imal ettiği yatlardan iyi paralar kazandı. Sonra farklı iş kollarında faaliyet gösteren çok sayıda şirket kurdu. Bodrum ve Trabzon’da Ramada otellerini kurdu. İnşaat sektörüne girdi. Türkiye’nin önde gelen işadamlarından biri oldu. Hüseyin Başaran’ın ticari geçmişi ile ilgili bildiklerimiz bunlar. Mutlaka bilmediklerimiz de vardır.
***

Hüseyin Başaran ile iki- üç yıl önce Trabzon Ramada otelin yapımı sırasında iki üç kez sohbet etmiştik. Trabzon’daki sağ kolu Ahmet Akbulut da(Gırtlak Ahmet) yanımızda idi. Otelde çalışanlara direktif veriyordu. Otel bahçesinde ayaküstü ve daha sonra otelin birinci katında tahta sandalye üzerinde bir süre konuşmuştuk. Karşılaştığı olumsuzlukları anlatmıştı.
***
Hüseyin Başaran; çekirdekten yetişme bir iş insanıdır. Yaşamının belirli dönemlerinde büyük zorluk ve sıkıntılarla mücadele etmiş ve bugün ülkenin sayılı isimlerinden biri olmuştur.
Elim kazada hayatını kaybeden biricik kızına ve arkadaşlarına Allah’tan rahmet, Hüseyin Başaran’a, saygıdeğer eşine ve oğluna başsağlığı dileriz.

Hasan Kurt

************

Kainatın, dünyanın, insanın, insan kültürlerinin varlığını ve tarihlerini açıklayan bilim geleneğinin son büyük kahramanı öldü. Dünyada özellikle bizim içinde olduğumuz kültürler grubunda bilimi sistematik olarak reddeden dinler var. Bu dinlerin profesyonel rahipler, din adamları insanları bilimin ışığını görmemeleri için zihinlerinin çocuk yaştan itibaren verilen dogma dışına bakmamaya şartlandırıyorlar. Bu iki zıt "ne var niye var insan nedir nasıl yaşamalıdır" tasarımının bir arada uzun süre birbiri ile çatışarak gitmesinin sürdürülebilir olduğunu sanmıyorum. 50 yaş altındaki arkadaşlar ve çocukları önümüzdeki 25-30 yıl içinde insan ırkının birlikteliğindeki bu temel şizofrenik çatışmanın nereye varacağını gözlemleyecekler. Ben göremeyeceğim. Bildiğim tek kesin doğru önerme, 25 yıl sonraki dünyanın, eğer insanlık hala var ise, bugünkünden esasta farklı olacağıdır.

yer-kulak.jpg
Ben Stephen Hawking'e bilime katkısından çok, sadece adeta bir beyinden ibaret kısıtlı hayatına rağmen, yaşamaya, çocuklarıyla ilişkilerini sürdürmeye ve sanki tam sağlıklı bir insanmış gibi son ana kadar bilimsel bilgi üretmeye devam etmesindeki adeta "insanüstü" güç ve bilinçten ötürü size tarif edemeyeceğim bir saygı duydum.
Hawkings in hayatı insanlığın mirası olarak yaşayacaktır. Bunu söylemek aslında gereksiz bir söz Eğer insanlık medeniyeti yaşarsa Cüppeli gibi ıvır zıvır insanlar beşeri bellekten silinir. İyi ve üretken olmak anlamında üstün insanların izleri ise, insanlığın zafer anıtları olarak beşeriyetin belleğinde pırıl pırıl parıldarlar, ebediyete kadar.
(Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.