Uzungöl’de duvar protestosu sürüyor

Uzungöl’de duvar protestosu sürüyor

Uzungöl’ün etrafında yapılan duvara çevreciler yanlarına iki büyük baş hayvan alarak tepki gösterdi. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Kenan Kuri, Uzungöl’de yapılan insanlık ayıbının bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini söyled

Trabzon'un Çaykara İlçesine bağlı Uzungöl beldesinde bulunan ve Türkiye'nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Uzungöl'ün kıyısında yapılan duvar, çevreciler tarafından protesto edildi. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Greenpeace Akdeniz Ofisi’nin organize ettiği protestoya katılan yaklaşık 100 kişi, “Bu duvar yıkılsın, Uzungöl kurtulsun” diye slogan atarak, Uzungöl’ün eski fotoğrafının yer aldığı bir afiş üzerine, “Biz eski Uzungöl’ü istiyoruz” yazarak tepkilerini dile getirdiler. Daha öncede bir çok protesto yapmalarına karşın Uzungöl’deki duvar inşaatının durmadığını söyleyen Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Kenan Kuru, iki büyük baş hayvanı yanına alarak derleme şeklinde bir basın açıklaması yaptı. Kuri, Uzungöl’le temaslarının arasına, ‘Çin seddi’ örüldüğünü belirterek, “Sevgili büyükbaşlar hepinizi insanca selamlıyor, mölüyoruz. İnsan, doğa ve kültüre duyarlı bizler, yıllardır ilgili alanlarımızdaki sorunlar ve çözümleri için karar vericilerimize anlatmaya çalışıyoruz fakat bugün bile bizi hala anlayan, anlamayanla dolu bir sürü çözümsüzlüklerle baş başayız. Halkın iradesi dışında bir yerlere gelenler ne taban, nede taban örgütlü olan biz hak temelli kuruluşların taleplerini göz ardı etmektedirler. Bizim sesimize kulak tıkayan makam ve mevki sahipleri bizi anlarlar umudu ile karşılarındayız” dedi.

KURİ: “BU İNSANLIK AYIBI TEMİZLENMELİ”

Kuri, Uzungöl’ün eski cazibesini kaybettiğini de ifade ederek,, “Bildiğiniz üzere tabiat parkı, sit ve özel çevre koruma alanı olan Uzungöl’ümüzün bir yakasına inşa edilen duvar, Uzungöl’ün cazibesini katletmiştir. O kadar kusur, ‘Kadı gölünde’ de olur mantığı ile geçiştirilecek türden basit bir şey değildir. Alt yapı hizmetleri halk için yapılır. Halka rağmen yapılan uygulamalar, dünyanın hiçbir yerinde kabul görmez. Uzungöl’le temasımızın arasına ‘Çin seddi’ misali çekilen bu duvarın aynı zamanda doğal hayata ve turizme verdiği ve vereceği zararlar, hakkında derilerinize oturanları lütfen uyarın. Sevgili möööööler!.. Yetkili kurumların ortaya çıkardığı bu insanlık ayıbı aynı zamanda kamuyu da, maddi ve manevi zarara uğratmıştır. Bunun sorumluları mutlaka yargılanmalıdır. Sizleri kısa bir süre içinde olsa sıcak ahırlarınızdan ayırmak zorunda bıraktığımız için özür diliyoruz. Uzungöl’ün geri kazanımına katkıda bulunacak her birinize, ‘Kırmızı Hindistan pasaportu’ temin edeceğiz. Hindistan’a uçuşunuz öncesi VİP salonu girişinde görüşmek üzere hoş çakalın” diye konuştu.  

SÜTÇÜ: “BU DUVAR ARTIK DOĞAYA DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ”

Uzungöl’deki eyleme katılan Doğal Hayatı Koruma Vakfı Karadeniz Sorumlusu Ercan Sütçü, bu tür yapıların doğal alanlarda olmaması gerektiğini ifade ederek, “Uzungöl önemli bir tabiat parkıdır. Bu parkın eski haliyle kalması, olması gereken en ideal şeklidir. Buranın bu şekilde olmasını istemiyoruz. Yetkililerin bir an önce buna dur demesini bekliyoruz. Yetkililerin bunun yanlış olduğunun farkına varmasını, bu işlemlerin durdurulup en az zararla olacak şekilde bunların ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Buranın doğaya uygun bir şekilde yapılmasını isteselerdi daha önce bu işe başlamazlardı. Burarın artık doğaya dönüştürülmesi mümkün değil, bu saatten sonra çok zor” şeklinde konuştu.

 

AYGÜN: “BAKAN BU UTUNÇ DUVARINI YERİNDE GÖRSÜN”

Uzungöl’de bir otel işleten Abdullah Aygün ise çalışmaların protestolara rağmen sürdüğünü vurgulayarak, “Bütün söylemlerimize rağmen sanki bize inat çalışmalar sürüyor. Başka Uzungöl yoktur. Burada gece gündüz çalışmalar sürüyor. Sayın Bakan Faruk Özak’ın Uzungöl’e gelip bu utanç duvarını, bu kirli duvarı yerinde görmesini istiyoruz. Boyamayla ve çeşitli şeylerle düzeltilecek bir şey yok ortada. Burada 12 – 13 metre yüksekliğinde bir şev oluşmuştur. Sayın bakanın yaptığı katliamı yerinde görmesini istiyorum. Bu duvarı protesto etmek için çevre illerden insanlar geliyor ama Uzungöl halkı buna gerekli duyarlılığı göstermiyor. Burası hiç kimsenin umurunda değil” dedi. Açıklamanın ardından protestoya katılanlar olaysız bir şekilde ayrıldılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.