Uzungöl’ün alternatifi!

   Trabzon’un sahile en yakın yaylalarından biri olan Hıdırnebi yaylasında, Trabzon il özel idaresi yıllar önce bir tesis yapmış ve işleticilere kiralamıştı. Yaylakent daha sonra Büyükşehir belediyesine geçmişti. Büyükşehir Belediyesi geçenlerde yayla kentin işleticisinin kira ödememesini gerekçe göstererek tesisi güvenlik güçlerinin yardımıyla boşaltmıştı.

ayasofya-001.jpg
    Hıdırnebi Yayla Kent’in arazisi Orman Bakanlığının. Kullanımı ise Büyükşehir belediyesinin. Hıdırnebi’deki tesisler ve çevresi, önümüzdeki günlerde yeniden ihaleye çıkabilir. Hıdırnebi’yi kiralayan şirket veya kişiler, tesisleri mevcut haliyle kolay kolay işletemez. Hıdırnebi tesislerinin yeniden yapılması gerekiyor. Hıdırnebi ve çevresi yeniden düzenlenirse, tartışmasız Uzungöl’ün, Ayder’in alternatifi olur. Burada iş, Büyükşehir belediyesine ve Orman Bakanlığına kalıyor. Bölge bize göre uzun vadeli yap işlet modeliyle bir turizm yatırımcısına verilmeli.

Esnaf perişan!

  Trabzon’un Ortahisar ve diğer ilçelerindeki esnaf, iş yapamamaktan şikayetçi. Vatandaşın alım gücünün düşmesi, vergiler ve diğer giderleri ödemekte zorlanan esnaf, kredilerle nefes almaya çalışıyor. 2000’li yıllarda yaşanan kriz nedeniyle, meydanlara çıkan ve tepki gösteren esnaf bugün işyerinden dışarı çıkamaz oldu. Tüccar ve esnaf dernekleri ise sessizliğe büründü. Ortahisar ilçesi Kunduracılar caddesinde yarım asırdır ticaret yapan bir esnaf, ’Geride bıraktığımız 50 yılda, böyle bir krizle karşılaşmadık’ dedi.

Maraş Caddesi de Uzunsokak olsun!

maras-caddesi.jpgTrabzon kent merkezi tarihinde önemli bir yere sahip olan Uzunsokak, belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu döneminde trafiğe kapatılmıştı. Uzunsokak’ın trafiğe kapatılmasına o günlerde en fazla tepki gösteren isim sokağın en eski esnafı olan kuru temizlemeci Zafer Sarı idi. Zafer Sarı, bugün ise, ‘Eskiden Trabzon’da araç sayısı çok azdı. Bugün herkesin bir aracı var. Yollar yetersiz. Maraş Caddesi de artık tek geçişli olmalı, kaldırımlar genişletilmeli ve çevreye otopark yapılmalı’ diyor.
 
Yusuf Hayırlıoğlu kombine alacakmış!

yusuf-002.jpgTrabzonspor maçlarını ara sıra Kisarna Mahallesi muhtarı Cemal Eyüboğlu’nun misafirleri ağırladığı özel mekanda izleyen Yusuf Hayırlıoğlu, geçenlerde Fikret Ataoğlu’na, ‘Bundan böyle maçları statta izleyeceğim’ demiş. Henüz kombine bilet veya loca almayan Yusuf Hayırlıoğlu’nun, özel bir loca satın alacağı ve arkadaşlarını bu locada ağırlayacağı öğrenildi.

Prof.Dr. Aksoy’un  heyecanı!

prof-dr-atakan-005.jpgİYİ Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı, KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, dün Zorlu Grand Otel de basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Prof. Dr. Aksoy’un basın toplantısına katılım hayli yüksekti. Prof. Dr. Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse Trabzon’un çağ atlayacağını söylüyor. Tanıdığımız Prof. Dr. Atakan Aksoy, projeciliğinin yanısıra çalışkan, üretken bir isimdir. Seçilirse Trabzon’un çehresinin değişeceğine biz de inanıyoruz. 

Gümrükçüoğlu dosya verecek mi?

indir-036.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, iki dönemdir Trabzon’da yaptığı icraatı anlatmayı sürdürüyor. Aday gösterilmemesine rağmen küsmeyen ve hız kesmeyen Orhan Gümrükçüoğlu kendisinden sonra gelecek olan başkana da detaylı bir dosya sunacak. Gümrükçüoğılu’nun dosyasında yaptıkları ve yapamadıkları yer alacak.
 
O binalar boş kalır!

o-binalar-bos.jpgPazarkapı Mahallesi’nin önemli bir kısmı kentsel dönüşüm ve yeniden düzenleme gerekçesiyle istimlak edilmişti. Pazarkapı mahallesi Trabzon’un en eski mahallerinden biri. İstimlak edilen bölgenin güneyine Maraş caddesi tarafına iki devasa bina inşa ediliyor. Binaların biri kaymakamlık diğeri Ortahisar belediye binası. Önceki gün, bölgeye gittik. Bölge esnafından biri bizi görünce, ‘Gazeteci abimiz, bu binalar nasıl dolacak? Kaymakamlıkta, Ortahisar belediyesinde bu binaları dolduracak insan çalışıyor mu?’ diye sordu. Ortahisar Belediyesi ve Kaymakamlığa bağlı tüm birimler, iki binaya toplanırsa, binalar dolabilir başka türlü dolmaz. 

Hacısalihoğlu Bodrum’da!

hacisalihoglu-015.jpgTrabzonspor eski asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, önceki gün İstanbul’da idi. Hacısalihoğlu’nu İstanbul’daki dostları yalnız bırakmadı ve boğazdaki Trabzon Vakfı tesislerinde ağırladı. Hacısalihoğlu dün İstanbul’dan Bodrum’a gitti. Bodrum da bir süre dinlenecek olan eski asbaşkan daha sonra Trabzon’a dönecek.

Sunguroğlu dört nala!

sunguroglu-012.jpgArsin eski belediye başkanlarından Ramis Sunguroğlu önceki gün bir basın toplantısı düzenledi ve neden aday olduğunu, seçilirse Arsin’de neler yapacağını anlattı. MHP’den aday olan Ramis Sunguroğlu, Arsin’de sevilen bir isim.  Sunguroğlu başkan adaylığını açıkladıktan sonra çizmeleri giydi ve yollara düştü. 

Recep Çebi rakipsiz!

recep-cebi-002.jpgAraklı Belediye Başkanı Recep Çebi, son anda bir sürpriz yaşanmazsa yeniden aday gösterilecek. Araklı’nın tanınmış esnaflarından Yüksel Çebi, ‘Recep bey aday gösterilirse pek sıkıntı yaşamaz’ dedi. Recep Çebi, seçimde sıkıntı yaşar mı yaşamaz mı, şimdiden bir şey söylemek çok zor. Recep Çebi’yi bir başka Çebi zorlayabilir.

Revi’nin yerine Dilekoğlu!

revinin-yerine-001.jpg       AKP il başkanı Haydar Revi, Ortahisar belediye başkan adayı gösterilirse yerine Hasan Dilekoğlu’nun geleceği bildirildi. AKP il teşkilatının bir bileni olarak adlandırılan Hasan Dilekoğlu, çalışkan ve üretkenliği ile tanınan bir isim. Dilekoğlu seçimlerde partinin ana kumanda masasında beyin görevi üstlenmişti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar