Vahap, cevizin çalındı!

   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminin YSK tarafından iptal edilmesinden sonra, bir taraf kerhen de olsa YSK kararını savunurken toplumun büyük kesimi kararın hukuk normlarına göre değil siyaseten alındığını ve kazanan başkana haksızlık yapıldığı görüşünde.

vahap-cevizin.jpg  Bizce de karar siyasetin, güçlünün direktifleri ile alınmış bir karardır.
Eflatun asırlar önce, ‘Her toplumda yönetim kimde ise, güçlü odur. Her yönetim, kanunlarını işine geldiği gibi koyar. Bu kanunları koyarken kendi işlerine gelen şeylerin, yönetilenler için de doğru olduğunu söylerler, kendi işlerine geleneklerden ayrılanları da kanuna, doğruluğa aykırı diye cezalandırırlar’ demişti.
Eflatun’un o gün söyledikleri dünde bugüne geçerli. Bu olayın din ile diyanetle ilgisi alakası yok. Müslüman, Hristiyan, Budist, Yahudi, Ateist fark etmiyor. 
Adaletli olan toplumlar, güç sahibi olanlar yok mu? Elbette var. 
Türkiye adaletli bir ülke değildir, demek doğru değil. Türkiye’de adalet var olmasına vardır ancak topaldır. Özellikle de AKP iktidarları döneminde tamamen siyasetin kontrolüne girmiştir. YSK’nın kararı da bunun bir göstergesidir.
Yıllar önce bir ceviz çalınma hikayesi yazmıştım. Hem ceviz çaldılar hem de kendilerini ifşa ettiler. Tıpkı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimi sonrası ‘çaldılar’ hikayesini söyleyenler gibi!
Trabzon eski milletvekillerinden ve bakanlardan Fahrettin Kurt, çocukluk yıllarında köyde arkadaşları ile komşuları Vahap Hamamizade’nin ceviz ağacına dadanmışlar…
Vahap bey, ceviz ağacının yanına her gittiğinde çimenin üzerinde cevizin dış kabuğu ve yapraklarını görür. Cevizi, kargaların hallettiğini düşünür. Bir gün, ceviz ağacının altında sesler duyar… Kim var, orada, diye seslenir.
Fahrettin Kurt ve arkadaşları, koro halinde; ‘Vahap cevizin çalındı, çalındı’ diye seslenirler.
Vahap bey, anında ‘Kim çaldı, kim çaldı’ diye karşılık verir.
Kurt ve arkadaşları, ‘Biz çaldık biz çaldık’ derler.
Vahap bey, ‘İyi ettiniz iyi ettiniz’ der.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminde, AKP yetkilileri ve sözcülerinin koro halinde, ‘oylar çalındı’ söylemi bana bu ceviz çalınma hikayesini hatırlattı. 
Oylar çalınmışsa, bu oyları kim, kimler çaldı?
Yoksa Fahrettin Beyler mi çaldı?

Atatürk Köşkündeki  duvarlar!

ataturk-kosku-(1)-001.jpg  Kuzey Ekspres’in Atatürk Köşkü ve çevresinden ve de Pazarkapı Mahallesinden sorumlu muhabiri Hasan Kandaz, istisnasız hemen her gün bir mesaj ve birkaç da fotoğraf gönderir.
  ataturk-kosku-(2)-001.jpgKandaz, önceki gün Köşkteki asırlık konutların bahçe duvarlarının fotoğrafını gönderdi. Rumlar tarafından yapılan bahçe duvarlarının en yükseği bir metre civarında ve üzerinde demir kafes günümüzde yapılan duvarlar ise İran’da, Arap ülkelerinde olduğu gibi en az iki metre yükseklikte. Kandaz, tarihi yapıların bazılarının bahçe duvarlarının yıkıldığını ve yükseltildiğini belirterek, ‘Bölgede 15’e yakın tarihi konut var, hepsinin duvarları yoldan bel hizasında. O yıllarda Rumlardan kalan bir gelenek vardı. Yoldan geçenler içerisini veya ev sahipleri yoldan geçenleri görsün diye alçak yapmışlar. Tüm konutların bahçe duvarları aynı yükseklikte idi. Şimdi bu konutların bazılarının duvarları yıkıldı, 3-4 metre yapıldı’ diyor. 
ataturk-kosku-(3).jpgKandaz, Botanik parkının dış duvarının önce yüksek yapıldığını gelen tepkiler üzerine yıkıldığını ve alçaltıldığını söylüyor. Kandaz, eleştirisinde haklı olmasına haklı da, bazı konutlar o dönemler yoldan yükseğe yapıldığı için bahçe duvarı da otomatik olarak da yüksek oluyor. Bu arada belediye imar yasasında bahçe duvar yüksekliği bellidir. İmara aykırı bir duvar yapılmışsa müdahale edilir. 

Kaybedildiğinden bulunamayacak tek şey!

kaybedildiginde.jpg  Trabzon iş aleminin önemli isimlerinden Erol Tuna, önceki gün Apple’in kurucu ortağı ve CEO'su, 56 yaşında kanserden hayatını kaybeden, Apple’in efsane patron Steve JOBS'ın veda mektubu niteliğindeki son yazısını gönderdi. 
Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı, kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirketinin, en bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır. 
  1976 yılında kurulan 1977 yılında anonim şirket olan Apple’in kurucu ortağı ve CEO’su Steve Jobs, 56 yaşında kanserden hayatını kaybetmişti. 
Jobs ölmeden önce hayatta edindiklerini, yaşadıklarını ve düşüncelerini içeren bir yazı yazdı. Satır satır irdelenerek okunması gereken yazı şöyle;
"İş hayatında, Büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde; Hayatım başarının timsali;
  Fakat işin dışında; Çok az neşem oldu benim. İşin sonunda; Zenginliğim ve Alışmış olduğum hayatın,
  Bana getirdiği tek gerçeklik; Ölümle yüzleştiğim şu anda, Yatağımda uzanıp, Hayatımı gözlerimde canlandırırken; Fark ettim ki; Gururlandığım şöhretim ve servetim; Ölümün karşısında ne kadar da manasızmış. Arabayı kullanmak için; Size para kazandırması için;  Birilerini işe alabilirsiniz.
Ancak; Hastalığınızı taşıması için, Kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddi şeyler bulunabilir veya yerine başkası konur;
Fakat; Kaybedildiğinde bulunamayacak veya Yeri dolmayacak tek şey var; O da “Hayat.”
Şu an; Hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun; Zaman ile O sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.
Tavsiyem; Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza; Çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve ümit ediyorum akıllandıkça; Fark ediyorsunuz ki;
300 dolarlık saat de, 30 dolarlık saat da; Aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilmediğini, Anlıyorsunuz. İster first class, ister ekonomi uçun; Bilin ki, o uçak düşerse sizde düşeceksiniz.
O yüzden umut ederim ki; Şunu anlarsınız; Kahkaha attığınız; Sohbet ettiğiniz; Şarkılar söylediğiniz;
Kuzeyden-Güneyden; Doğudan-Batıdan; Cennetten ve Dünyadan; Konuştuğunuz ahbaplarınız,
Dostlarınız, Eski arkadaşlarınız, Anneniz, Babanız, Erkek kardeşiniz, Kız kardeşiniz varsa; Bilin ki gerçek mutluluk; Onlarmış...
Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin; onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde;
Her şeyin fiyatını değil, değerini bilirler. Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin; Aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz. Sizi seven kişi, sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da; Mutlaka sizde kalmak için sebep bulacaktır.
Bilin ki; İnsan ile insan olabilmek arasında, Çok büyük fark var ve Bunu anlayan çok az insan var.
Doğduğunuzda sevildiniz ve Ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.
Hayattaki en iyi altı doktor;
Güneş ışığı; Dinlenmek; Egzersiz yapmak; Sağlıklı yemek; Kendine güven ve Arkadaşlar.
Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve Sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar