Rize'de vaka sayısı artış gösterdi

Rize'de vaka sayısı artış gösterdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel koronavirüs risk haritasında, en çok vaka görülen iller arasında 5'inci sırada bulunan Rize'de vaka sayısı yükselişe geçti.

 

Sağlık Bakanı Koca'nın illere göre açıkladığı güncel koronavirüs risk haritasında en çok vaka görülen iller arasında 5’inci sırada yer alan Rize'de vaka artışının başlıca sebebi olarak vaka düşünün rehavete yol açması görülüyor.  

illere-gore-haftalik-vaka-sayisi-haritasi.jpg

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayısıları haritasında 1’inci sırada yer alan Rize’de, geçen haftaya kıyasla yüzde 21,01’lik artış gözlendi. İlde artan vaka sayıları ile ilgili değerlendirmede bulunan Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin, önceden yaşanan vaka düşüşünün, halk arasında rehavete yol açtığını ve bu nedenle vakaların yükseldiğini vurguladı. 

rize-vaka.jpg

Vaka sayıları düştüğü için vatandaşlar rehavete kapıldı

Salgın tedbirlerine riayet edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Şahin, ”Daha önce bizle beraber vaka sayıları artış gösteren Doğu Karadeniz’deki iller belli bir düşüş yakaladılar. Biz çayla beraber vaka sayılarında bir artış olacağını daha önceleri belirtmiştik. Birinci sürgün çay kesimi tamamlandı. Bu arada vaka sayıları düştüğü için vatandaşlar rehavete kapıldı. Yaşanan bu rehavet döneminde insanlar cenaze ve düğün törenlerine katılımı arttırdılar. Kısıtlamaların da yavaş yavaş kaldırılması ile beraber ilde de bir turizm hareketliliği başladı. İlde çok sayıda yabancı plakalı araç görmek mümkün. Bütün bunlar yeni vakaların olmasına bir sebep ve vaka düşüşünün önüne engel olarak çıkıyor." şeklinde konuştu. 

rize-vaka-sayilari.jpg

Vaka sayıları düşene kadar gayret göstermemiz gerekiyor

İnsanların gerekli hassasiyeti göstermesi gerekliliğinin altını çizen Doç.Dr. Şahin, "Maske mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeye devam edeceğiz, aşılamaya randevumuz geldiğinde mutlaka gideceğiz. Hem Rize’de hem Türkiye'de vaka sayıları belli bir oranın altına düşene kadar azami gayret göstermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

vaka-sayisi-rize.jpg
Rize'de vaka sayıları artışının sebepleri

Rize'de yaşayan Meryem Beyazal  “Vatandaş dikkatli davranmadığı için vakalar artıyor. ‘Bana bir şey olmaz, diğerleri tedbir alsın’ modundayız. O yüzden vakaların eksileceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Veysel Zehir ise “Aşı olmamız gerekiyor. Ben 30 yaşında aşı oldum, 60 yaşında şu an aşı olmayan insanlar var. Sonuçlarını da sevdiklerimizi kaybederek ödüyoruz. Hep beraber kurallara uyuyacağız ve bu hastalığı atlatacağı” dedi.

rize-pandemi.jpg

Rize'de cenazelere önem verildiğini belirten Ahmet Yeniay, "İnsanlar bu hastalık sürecinde de cenazelere gitmeye devam ediyorlar. Cenaze yakınlarına da sarılmaktan geri durmuyorlar. Bu artışların sebeplerinden biri bu olabilir. Çay dolayısıyla da ilde önemli bir nüfus yoğunluğu var. Akrabalar arası ziyaretlerde maalesef artış oluyor” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.