Vali bey nereye gidiyor!

Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa önümüzdeki günlerde Valiler Kararnamesi yayınlanacakmış. Valiler kararnamesi ile çok sayıda valinin görev yeri değişecek veya merkeze alınacakmış. Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un da kararnamede adı varmış. Ankara’dan iyi haber alan deneyimli bir gazeteci, Yücel Yavuz’un batı bölgesinde bir il’e atanacağını söyledi. Gümüşhane’den Trabzon’a gelen vali Yücel Yavuz, valiliği süresince iktidarla uyum içerisinde çalıştı. Valilerin uzun bir süre bir ilde valilik yapmaları ender rastlanılan bir olay. Hemen her vali belirli bir süre sonra başka bir il’e atanıyor. O nedenle, Trabzon valisinin adının Valiler Kararnamesinde yer alması, normal bir süreç olarak kabul edilmeli.

vali.jpg

CHP’nin genel başkanı
değişse ne değişecek?

Seçim sonrası olağanüstü kurultay tartışmaları başlayan CHP’de Muharrem İnce ekibi düğmeye bastı ve birkaç gün içinde 350’nin üzerinde imza topladı. İnce’ye yakın isimlerden oluşan 5 kişilik çağrı heyeti, bir de kurultay bildirisini açıkladı. Bildiride, “Cumhuriyeti layıkıyla savunamadık. Kılıçdaroğlu ve belirlediği yönetim anlayışı siyasi ömrünü tamamladı” denildi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise gereken 625 imzanın 15 gün içinde toplanamayacağını belirterek “Parti tabanı kurultaya sıcak bakmıyor” dedi.

chp-de.jpg
Muharrem İnce ise hükümeti eleştirdi ve şöyle dedi; 
‘Döviz kurları ve enflasyon yükseliyor, faizler artıyor. Biz, tekrar seçildikleri takdirde bu gelişmelerin yaşanacağını ısrarla belirtmiş, rakibimiz ise seçimden sonra hepsinin düşeceğini iddia etmişti. Olumsuz gidişin artarak devam etmesinin en temel nedeninin kötü yönetim olduğunu ve bu yönetim değişmeden iyileşme beklenemeyeceğini defalarca ifade etmiştik. Durumu daha da kötü yapan gelişme, damadın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasıdır. Ben şimdi herkese ve özellikle şirket sahiplerine sesleniyorum. Damadını şirketinin CEO'su yapan bir patrona bankalar kredi verirler mi? Damadını ülkenin Hazinesinin ve Maliyesinin başına getiren bir Cumhurbaşkanı'na, piyasalar kredi verir mi? Doğal olarak vermez, vermeyecek.’
İnce taraftarları bir yandan olağanüstü kongre için imza toplarken, Muharrem İnce de gölge genel başkan olarak Hükümeti ve Cumhurbaşkanını eleştirmeyi sürdürüyor. İnce, bu yolla parti tabanına da mesaj veriyor.
***

Türkiye’de en fazla kurultay yapan parti CHP’dir. CHP’de kurultay yapılmasına yapılıyor da, partinin çatısı bir türlü değişmiyor. MHP’de de durum CHP’den çok farklı değil. MHP’de genel başkan partinin ‘1’ numaralı Demirbaşı! 
CHP üst yönetimi, Cumhurbaşkanı adayı olarak Muharrem İnce’yi belirledi. Başlangıçta partide İnce’ye karşı olanlar da vardı. Ancak, İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşma, havayı değiştirdi. Parti, İnce’nin etrafında birleşti. İnce; meydanlara çıktı. Kalabalıklara hitap etti. İktidar medyasınca öne çıkarıldı. Akşener, tukaka edildi. Yarış dışına itildi. Bu desteğe rağmen, parti oyundan ancak 8-10 puan daha fazla yüzde 30 oy aldı. İnce ve taraftarları alınan oyu başarı olarak yansıttılar. Halbuki, Ekmek için Ekmelettin parolası ile Erdoğan ile yarışan Ekmelettin İhsanoğlu, yüzde 38 oy almıştı!
İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 30’luk oyun, yarın parti başkanı olduğunda partisine yansıyıp yansımayacağı meçhul. 
Tabloyu bu şekilde yorumlamamıza rağmen Muharrem İnce’nin, CHP’ye bir hareket getirdiği kesin. Bu hareketlilik, İnce’nin genel başkanlığında devam eder mi? İnce ve taraftarlarına göre devam edecek.
Siyasette: her ne kadar parti tüzükleri, parti programı ve partinin seçim bildirgesi varsa da; sahada önemli olan iddiadır, umuttur, vaattir, heyecandır. 
Muharrem İnce, seçimde beklediği oyu alamamışsa da kamuoyuna ve partililere umut ve heyecan vermiştir. İddialı olduğunu vurgulamıştır.
***

İnce’nin iddialı söylemleri ve umut vermesi, bireysel olarak kendisine birkaç puan daha kazandırır. Bunun ötesinde değişen bir şey olmaz. 
Neden derseniz; İnce ile birlikte partinin üst yönetimi ve teşkilatları değişecek mi, değişmeyecek mi? Değişirse, yeni isimler mi gelecek yoksa daha önce partide olanlarla nöbet değişimi mi yapılacak? Partinin programında değişikliğe gidilecek mi? Parti, siyasi yelpazede nereye oturacak?
CHP’de yalnız genel başkanın ve çevresinin değişmesi bize göre sonucu değiştirmez değiştirmeyecektir de. Karayalçınlar gitti Baykallar geldi… Kemaller gidecek İnceler gelecek… Ahmetler gidecek Mehmetler gelecek! Kısır döngü devam edecek… Mesela Trabzon’da Güzide gidecek, Cafer veya Nuri gelecek! Peki ne değişecek? Hiç bir şey! 
CHP’de değişim; genel başkan ve çevresinin değiştirilmesi ile değil partide kökten bir reform yapılması ile ancak gerçekleşir.

Ortahisar’da kaçak duvar mı yapılıyor?

ortahisar-(1).jpg

Dün öğle sorası TS eski yöneticilerinden Mahmut Ören aradı. Mahmutların baba evi, Ortahisar’da kral sarayının önündeki caminin doğu ve kuzeyindedir.  Mahmut Ören’in babası avukat Münir Ören’den Ortahisar’ın o bölgesi hakkında yıllar önce epey bilgi almıştık. Gazipaşa ilkokulunun kuzeyinde hamam olduğunu rahmetli Ören söylemişti. 
Mahmut, ‘Ortahisar’ın kuzey girişinde surların bittiği yerde Tabakhane vadisi tarafında iş makineleri kazı yapıyor. Surların temel kalıntılarını mı ortaya çıkarıyorlar. Normalde o bölgede surların devamı vardı. Yoksa kale surlarını temel seviyesine mi çıkaracaklar’ dedi.
Ardından Turizm il Müdürü Ali Ayvazoğlu’nu aradık. Ayvazoğlu, ‘Ne yapıldığını net bilmiyorum. Öğrenip döneyim’ dedi. Üç beş dakika sonra oradaki çalışmayı görüntüleyen iki resim attı. Ayvazoğlu, ‘O bölgede yapılacak çalışma izne tabi. Ne yapıldığını bilmiyorum, bakacağız’ diye ekledi.
Büyükşehir Belediyesi Başkan yardımcısı Cengiz Çolak’ı aradık. Çolak, ‘Bölgenin altında vadide tünel akvaryumun girişi var. Orada muhtemelen taş dökülmesini önlemek için surların üç-beş metre uzağında perde beton yapılıyor. Daha sonra oradaki düzlüğe peyzaj yapılacak. İş, TOKİ’nin işi. Kale surlarına veya kalıntılara yönelik bir işlem yapılmadığını söylediler’ dedi.
Ortahisar’ın kuzeyinde surların bittiği daha doğrusu surların yıllar önce yıkılan kuzey doğu ucunda yapılan çalışmalar, tünel akvaryum içinmiş. Bir kere burada yasal olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan izin almadan değil kepçe kazma bile vurulamaz. Kuruldan izin alındı mı bilmiyoruz ancak alındığını da sanmıyoruz. Orada perde beton niye yapılsın? Aşağı da bir duvar daha var. Orada aslında yapılması gereken yıkılan kale surlarının yeniden yapılmasıdır. Bir de bölgenin tamamen istimlak edilip temizlenmesi. Ama kim yapacak? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar