Vali beyin vekil ziyaretleri!

  Trabzonspor Valisi İsmail Ustaoğlu, geçtiğimiz hafta Ankara’da idi. Vali bey, Ankara’da AKP Trabzon milletvekillerini ziyaret etti, hepsiyle birebir fotoğraf çektirdi ve Trabzon’un Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde de bir ilke imza attı. 
Vali, illerde; devleti, Cumhurbaşkanını temsil eder ve idari yürütmenin de sorumlusudur.
  vali-beyin.jpgVali, devleti temsil ettiğine göre her partiye, vatandaşa vs. eşit uzaklıkta olacak. 
Trabzon Valisi İsmail Usta’yı, neden muhalefet vekillerini ziyaret etmediniz diye eleştirmiyoruz. Onları da ziyaret edip fotoğraf paylaşsa bize göre aynı yanlışı yapmış olacaktı.
  Trabzon’da yaşayanların TBMM’deki temsilcileri ile vali, Ankara’da, kentte bir araya gelebilir, sohbet edebilir, ilin sorunlarını konuşabilir. Buna itiraz yok. 
İtiraz ettiğimiz ve doğru bulmadığımız olay, iktidar vekillerinin ziyaretinin fotoğraflı olarak paylaşmasıdır. 

İnce Eleyip Sık Dokuyor!

ince-eleyip.jpeg  İYİ Parti il başkanlığına yeniden atanan Azmi Kuvvetli, 39 kişilik il yönetimini oluşturmak için, ince eleyip sık dokuyor. Şu ana kadar il yönetiminde yer almak için 100 civarında başvuru olduğunu belirten Azmi Kuvvetli, ‘İl yönetimini 3 Ağustos’ta yapılacak büyük kongre sonrası açıklayacağım. İl yönetiminde yer almak için her gün başvuru geliyor. Şu anda başvuru sayısı 100’ü aştı, ay sonuna kadar sayı 150’yi geçer. Bu isimler arasında tercih yapacağız’ dedi.
Azmi Kuvvetli, yeni il yönetiminde Trabzon ili genelinde tanınan ve sevilen isimlerin yanısıra gençlere de yer verileceğini belirtti.

Yomra’daki o uçak!

yomradaki-(1).jpg  Yomra Belediyesi eski başkanı İbrahim Sağıroğlu, Trabzon havaalanına inişte pisten çıkan ve hurdaya ayrılan özel bir havayolu şirketinin uçağını hibe olarak almış ve ilçe sahilinde uygun bir yere çektirmişti. Sağıroğlu, belediye başkanı seçilmesi halinde uçağı kafe ve restoran olarak kullanacaktı.
Sağıroğlu yeniden başkan seçilemeyince uçak ortada kaldı. Yomra’nın yeni belediye başkanı Mustafa Bıyık’ın, deniz kenarındaki uçağı orada mı yoksa başka bir alanda mı değerlendireceği veya taliplilere mi vereceği bilinmiyor. Başkan Bıyık’ın uçak konusunda önümüzdeki günlerde bir açıklama yapması bekleniyor.
yomradaki-(2).jpgBu arada Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, ilçeye park kazandırmak için çalışıyor. Başkan Bıyık’ın ilçedeki dolgu alanının bir bölümünü park haline getireceği bildirildi. Ayrıca, sahilde de park yapılabilecek alan belirlemeye çalıştığı öğrenildi.

 

Revi’ye içten operasyon!

  AKP Trabzon il başkanı Haydar Revi’nin rahatsızlığını öne süren il yönetiminden bazı isimlerin başkana operasyon yapabilecekleri ileri sürülüyor. 61 saat internet sitesinde yer alan bir kulis haberinde şöyle denildi: 
 reviye-002.jpg ‘İstanbul seçimlerinin büyük bir farkla kaybedilmesi gözleri teşkilatlarda rotasyona çevirdi. Teşkilatlarda herkes birbirine ‘İl başkanları değişecek mi, teşkilatlarda revizyon var mı şeklindeki soruyu soruyor. Trabzon’da da özellikle belediye ile teşkilat arasında yaşanan kavga sonrası il yönetiminin değişeceği yönünde söylemler belli kesimlerce daha sık dillendirilmeye başlandı. Bu söylemler bazen o kadar vicdansızca bir hal aldı ki İl Başkanı Haydar Revi’nin hastalığını bile kullanır oldular. Ve Revi’nin koltuğunda gözü olan en yakınındaki isimlerin bile bu söylemleri yalanlamak yerine ‘Sağlık önemli, olabilir, sağlık nedenleri ile bırakabilir’ ifadelerini kullanmaya başladığı iddia edildi. Revi’ye bu dedikoduları sorduk ‘Ben duymadım,  bizim teşkilatımızda şu anda her şey yolunda genel merkezimizin ve sayın genel başkanımızın takdirleri olursa 2021 yılına kadar görevimizin başındayız’ ifadelerini kullandı. Bu ifade maksatlı dedikodu yayanlara da güzel bir cevap oldu’.
***
  AKP il Başkanı her ne kadar 2021 yılına kadar görevdeyiz dese de, özellikle Büyükşehir belediyesi ile il yönetimi arasındaki çekişmenin faturası il başkanı ve yönetimine kesilebilir.
  Bu arada AKP Sürmene teşkilatından bir isim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Binali Yıldırım’a oy kullanmak için Trabzon’dan gidenlerin yarısından fazlasının Ekrem İmamoğlu’na oy verdiklerini iddia etti. 

***********************

  Bir siyasi hareketin bir başka harekete dönüşmesine en güzel örnek MHP ile PKK'dır.
  PKK sosyalist, Marksist bir hareketken birçok zorunlulukla Kürt Milliyetçisi bir yapıya dönüşmüştür. MHP ise sadece bir kişi(Bahçeli) sayesinde milliyetçi bir yapıdan ne olduğu belli olmayan bir yapıya dönüştürülmüştür.
Bir kaç yıl öncesine kadar MHP’li (Bahçeli'nin MHP'si) herkes için en büyük düşman Erdoğan iken nasıl oldu da bir Bahçeli bir kitleyi milliyetçi bir yapıdan çıkarıp Erdoğancı bir yapıya dönüştürdü? Ümmetçi bir yapı demiyorum çünkü artık AKP ümmetçi de değildir.
İrdelenmesi gereken konu budur. Fırsat buldukça bu konuya döneceğim. 
(Temel Kahveci)
**************

Neyin değerini bilebildik ki şu hayatta! 
Bir vidanın hikâyesinden başlayıp tank motoruna oradan yazılım programlarına kadar size her şeyi izah edecek kadar saf bir deha olan rahmetli Necmettin Erbakan'ı mı?
Onun Nazilerin ileri askeri mühendisliğini Türk sanayisine uyarlarken yanında Siyonizm belasına karşı yeni bir politik vizyonu Müslüman'ın ajandasına koymasını mı?
Ya da Kıbrıs Türklerini Rumların zulmünden kurtarırken Bülent Ecevit'e de cesareti öğretmesini mi? 
Hiçbir şeyi doğru dürüst anlayamadık!
İsmet Özel'in cahillik yıllarındaki gibiyiz.

"Tokat aklıma bile gelmezdi, babam on beşli olmasa!" 
Tanrım hepimizin tepeden tırnağa günahkâr, zır cahil olduğumuz zamanlarda bile bizi defterden silmiyorsun ya...
Süleyman Arif Emre; ölmüştür diye biliyordum. Üç ciltlik bir kitabı vardı bende. Politikada 50 yıl. 
İhtilâl yapmadın, savaş kazanmadın, pis sağcılardan asmadın, komünist dövmedin, Kemalist tutuklamadın! Bekle o zaman, seni sonra okurum. 
Böyle cahilliklerim çoktur... Hatta ben bu türden cahilliklerimin neticesiyim. 
Süleyman Arif Emre 96 yaşında vefat etmiş. Cumhuriyetle aynı yaştaydı. Osmanlı jenerasyonu 80'li yıllarda bitmişti. Cumhuriyet jenerasyonu da gidiyor.
Ben bütün Milli Görüşçüleri iyi biliyorum. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar