Vali değil, önemli olan ‘Okutan’ olmak!

Türkiye’nin CHP’den sonra en köklü partisi MHP…

1969’da rahmetli Alparslan Türkeş tarafından kuruldu.

Türkeş vefat edince, 6 Temmuz 1997 yılında partinin başına Devlet Bahçeli seçildi…

Referanduma 34 gün kala MHP’de sular durulmuyor. Türkiye’nin sigortası olan MHP’de savrulmalar devam ediyor. Daha düne kadar el üstünde tutulan Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok, Nuri Okutan ve hemşerimiz Koray Aydın partide istenmeyen adam ilan edildi…

MHP’den uzaklaştırılan altı vekilin suçu, Türk Halkına doğruları söylemek…

16 Nisan’da kurulacak olan sandığa gittiklerinde de HAYIR diyeceklerini korkmadan dile getirmek.

***

Bu adada bu gün MHP’den ihraç edilen Trabzon’da valilik yaparken tanıdığım, varını yoğunu eğitime adamış Nuri Okutan’dan bahsetmek istiyorum…

Sakarya’dan Trabzon’a gelirken CV’sine de bakıldığında, diğer valilerden çok farklı olduğu derç edilmişti… 

Makam peşinde hiç olmadı…

Daha fazla lüks aracım olsun diye de uğraş vermedi.

Tek derdi Türkiye’de okuyan, neyin yanlış neyin doğru olduğunu sorgulayan neslin çoğalmasıydı ve eğitim konusunda önüne çıkan tüm engelleri yıktı.

Bu bağlamda Vehbi Koç Vakfı tarafından kendisine verilen 100 bin dolarlık para ödülünden nefsi için bir lira dahi harcamadı. Yıllardır sürdürdüğü mücadelenin nişanesi olan ödül ile okul yaptırdı.

Trabzon’dan sonra Urfa’ya gitti…

Daha sonra kendisine yakın gördüğü MHP’den Isparta milletvekili oldu, partisinin oyunu artırdı.

Mecliste…

''Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” diye yemin etti.

***

Okutan valiyken de vekilken de hep söylediklerinin arkasında durdu, yeminine sadık kaldı. Kendisi için değil halk için “HAYIR” olanı dile getirdi… O yüzden de dokuz köyden kovuldu. Hiç şüphe yok ki, azmeden herkes vali olabilir, ama önemli olan Okutan olmak!

Araplara kaldık!

Sevgili okurlar her ilkbahar başlarında Türkiye’nin dört bir yanında turizmle ilgili toplantılar yapılır. Gelecek olan yerli ve yabancı turist sayısında da geçen yıla göre artış beklendiği söylenir.

Ama turizm için masa başında yapılan hesapların, çarşıda tutuğuna bu güne kadar şahit olmadım.

Gazeteniz Kuzey Ekspres’in geride kalan Perşembe günü manşetten verdiği, “Oteller turisti mumla arıyor” başlıklı haber, yaşanan sıkıntıları çok net  gözler önüne serdi!

Geçen sene Rusya ile yaşanan uçak krizinin faturası ağır oldu…

Rus Turistler Türkiye’yi “bay pas” edip başka ülkelerde tatillerini geçirerek Akdeniz sahillerini boykot ettiler…

Şimdilerde ise Almanya, Avusturya ve Hollanda ile ipler gerildi. Öyle görünüyor ki, hamaset ile söylenen “Nazizm”  söylemi nedeniyle bu yaz da Alman turistleri sahillerimizde göremeyeceğiz.

Bunu nereden çıkardığımı merak ediyorsanız hemen açıklayayım…

Görsel ve yazılı basında derç edilenlere bakılırsa Berlin’deki Turizm Fuarı’nda “Türkiye’ye gitmeyin… Başınıza bir şey gelirse Almanya’nın güvencesinde değilsiniz” kampanyaları yapılıyormuş ve Alman basını da haberleri manşetten pompalıyorlarmış…

***

Anlatmak isteğim şu:

Her sene turizme büyük bel bağlıyoruz çıtayı yükseltiyoruz, sonra hiç olmayacak bir anda deyim yerindeyse “ayağımıza kurşun sıkıyoruz…”

Ruslarda “uçak acısı

Almanlarda  “Nazizm yarası

Desenize yine kaldık Araplara

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum